پس از يك عمل جراحي نادر:

بيمار ايراني مبتلا به انسداد روده و گانگرن بدون روده باريك زندگي مي‌كند

۱۳۸۷/۰۷/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13074
بيمار ايراني مبتلا به انسداد روده و گانگرن بدون روده باريك زندگي مي‌كند
دكتر جمشيد نصيري، متخصص جراحي آندوسكوپي جهاز هاضمه و رييس بيمارستان مهر در گفت‌وگو با ايسنا گفت: يكي از جراحي‌هايي كه ممكن است براي بيماران گوارشي لازم شود؛ جراحي انسداد روده است كه به راحتي انجام شده و روده باز و درد و ناراحتي بيمار برطرف مي‌شود. در برخي مواقع قسمتي از روده در هم تداخل يافته و ايجاد انسداد مي‌كند (انواژيناسيون) كه در اغلب موارد بوسيله جراحي برطرف مي‌شود.

وي در اين باره ادامه داد: در گروهي ديگر از بيماري‌هاي روده باريك با لخته شدن خون در عروق، قسمتي از روده تغيير رنگ يافته و سياه مي‌شود (گانگرن) كه در اين موارد آن قسمت فاسد خارج شده و دو قسمت سالم به يكديگر متصل مي‌شوند. در اين مورد حتي ممكن است بيش از يك يا دو متر روده برداشته شود كه به علت كمبود طول روده، جذب مواد غذايي دچار اختلال مي‌شود. به اين منظور نيز تمهيدات خاصي در نظر گرفته شده و مكمل‌هاي غذايي براي بيمار تجويز مي‌شود.

دكتر نصيري با اشاره به جراحي دختري 30 ساله كه به تازگي به علت مشكل روده، روده باريك وي خارج شده و با حال عمومي مطلوب از بيمارستان مرخص شده گفت: اين بيمار قبل از مراجعه به بيمارستان به مدت يك تا دو سال به علت بيماري زمينه‌اي رماتيسمي تحت نظر متخصصان بوده و از كورتون استفاده مي‌كرده است. عليرغم درمان‌هاي به كار گرفته شده براي وي، يك هفته قبل از مراجعه به بيمارستان مبتلا به خونريزي شده كه با درد شكم و بزرگي حجم شكم همراه بود.

وي در ادامه گفت: با مراجعه بيمار به بيمارستان و عكسبرداري‌هاي انجام شده انسداد روده باريك تاييد و پس از معاينه‌هاي مختلف تصميم به عمل جراحي گرفته شد. پس از باز كردن شكم حدود cc 500 مايع چركي در شكم جمع شده و تمام قوس‌هاي روده پوشيده از غشاء كاذب بود. در موارد مشابه، با انجام عمل جراحي، بيمار بهبود مي‌يابد. اين در حالي است كه پس از خارج كردن قوس‌هاي روده و آزاد شدن چسبندگي‌ها، كل طول روده باريك به فاصله 10 تا 15 سانتي‌متر از پلاك‌هاي متعدد نكروز يا گانگرن (از بين رفتن سلول‌ها و عضو در قسمتي كه خون‌رساني نمي‌شود) پوشيده شده بود.

رييس بيمارستان مهر با بيان اينكه روده باريك از اثني‌عشر شروع و به روده بزرگ ختم مي‌شود ادامه داد: از آنجا كه پلاك‌هاي گانگرن در طول روده باريك وجود داشت، امكان رزكسيون براي جراحي وجود نداشت و عليرغم تجربه 40 ساله هيچ راهي جز برداشتن روده باريك از قسمت سوم اثني عشر تا 5 سانتي‌متري روده بزرگ، وجود نداشت.

دكتر نصيري با اشاره به وخامت حال بيمار گفت: متاسفانه آخرين پلاك گانگرن روي زاويه تريز قرار گرفته بود. به اين ترتيب با رضايت بستگان بيمار، اثني‌عشر آزاد و حدود 3 سانتي‌متر بعد از آخرين پلاك نكروزه (مرده) به 5 سانتي‌متري سكوم (5 سانتي‌متري ابتداي روده بزرگ و كنار آپانديس) متصل شد. به اين ترتيب عليرغم وخامت حال عمومي بيمار قبل از عمل، وي با حالت عمومي قابل قبول از اتاق عمل خارج و به بخش مراقبت‌هاي ويژه منتقل شد.

وي ادامه داد: يك هفته پس از عمل، فيستول (باز شدن غيرعادي در قسمتي از روده) محل اتصال ايجاد شد و حدود يك و نيم تا دو ليتر در شبانه‌روز ترشحات صفراوي از محل فيستول و درن‌ها (لوله‌هايي كه به منظور خارج كردن ترشحات چركي در شكم گذاشته مي‌شود) خارج مي‌شد. همچنين از آنجا كه بيمار امكان تغذيه نداشت، تغذيه وي با كالري بسيار زياد از طريق عروق زير ترقوه و با مراقبت‌هاي دقيق متخصصان رآنيماسيون در بخش ICU و پزشك مشاور انجام مي‌شد. به اين ترتيب به تدريج ترشحات كاهش يافت طوري كه پس از 16 روز مايعات از راه دهان براي بيمار تجويز شد.

اين متخصص جراحي آندوسكوپي جهاز هاضمه در گفت‌و‌گو با ايسنا افزود: با بهبودي حال عمومي، بيمار به بخش معمولي منتقل شد. به اين ترتيب تغذيه بيمار از راه بلع با تجويز مكمل‌هاي لازم (حدود دو هزار و 500 كالري در روز) سبب شد روز به روز حال عمومي وي بهتر و تغذيه از راه دهان بيشتر شود. در اين زمان بيمار به طور عادي غذا مصرف مي‌كرد و اجابت مزاج داشت. همچنين تب قطع و فيستول ايجاد شده بسته و بيمار انرژي گذشته خود را به دست آورد و از بيمارستان مرخص شد.

وي با بيان اين كه مقدار بسيار كمي از غذاي مصرفي (حدود 5 درصد) از راه بزاق، مري و معده جذب مي‌شود؛ اين در حالي است كه پروتئين‌ها و چربي‌ها حتما بايد در روده باريك جذب شوند و در كل عمل هضم در روده باريك انجام مي‌شود؛ ادامه داد: از آنجا كه در اين بيمار روده باريك وجود ندارد، تغذيه بيمار بايد با دقت و مراقبت بيشتري انجام شود و مشكل اصلي اين بيمار پس از بهبودي، مساله تغذيه بود. به اين ترتيب با نظر متخصصان تغذيه و مشاوره‌هاي انجام شده، برنامه‌ تغذيه‌اي براي اين بيمار تنظيم و گروهي از مكمل‌ها از خارج كشور براي تغذيه بيمار در نظر گرفته شد. گروهي از اين مكمل‌ها تزريقي و بخشي خوراكي است كه حدود 25 درصد مكمل‌هاي خوراكي جذب مي‌شوند.

رييس بيمارستان مهر در پايان گفت: با توجه به بيماري زمينه‌اي بيمار مذكور (واسكولايتيس) مصرف كورتون براي وي لازم بود. اين در حالي است كه در هنگام عمل‌هاي جراحي، بيمار از مصرف كورتون منع مي‌شود؛ چرا كه كورتون مانع جوش خوردن محل جراحي مي‌شود. اما با همه اين شرايط، در حال حاضر بيمار با مصرف مكمل‌هاي غذايي در شرايط مطلوب به سر مي‌برد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26773s, 18q