مرگ 11 نفر از مجموع 74 بيمار افغاني مبتلا به وبا در ايران

۱۳۸۷/۰۷/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13075
 مرگ 11 نفر از مجموع 74 بيمار افغاني مبتلا به وبا در ايران
به گزارش سلامت نیوز، حسن امامي‌رضوي، امروز طي پيامي كه به نشست منطقه‌اي سلامت و مراقبت خاورميانه و شمال آفريقا (منا) فرستاد، افزود:‌ سيماي همه‌گيري بيماري‌ها در ايران مانند كشورهاي پيشرفته به سمت بيماري‌هاي غير‌واگير در حال تغيير است، اين بيماري‌ها به خصوص بيماري‌هاي قلبي و عروقي، حوادث و سوانح، فشار خون، ديابت، آسم و آلرژي ناشي از آلودگي‌هاي زيست محيطي به ميزان قابل توجهي در حال افزايش است.
وي گفت: چالش بزرگ و نگران كننده كه واقعاً تأسف بر‌انگيز است، مشكلاتي است كه در كشور همسايه شرقي افغانستان بروز مي‌كند و تهديد جدي براي ايران محسوب مي‌شود، اين چالش‌ها در نهايت منطقه مديترانه شرقي (امرو) و تا شمال آفريقا( منطقه منا) را تحت تأثير قرار مي‌دهد.
وي اضافه كرد: فقر، خشكسالي، عدم دسترسي به حداقل امكانات بهداشتي و درماني، جنگ، تروريسم و ناامني، گسترش بيماري‌هاي منتقله از آب و مواد غذايي را حتمي ساخته و خطر شيوع انساني بيماري آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان و بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام را به منطقه تحميل مي‌كند.
معاون وزير بهداشت گفت: جابه‌جايي و گريز جمعيت‌هاي انساني كه به مرزهاي ايران به صورت غير‌متعارف و از مبادي غير‌مجاز وارد مي‌شوند، نيز مشكل بزرگي است. از اول امسال تاكنون 74 نفر افغاني مبتلا به التور از نوع كشنده اينابا در ايران شناسايي شدند كه 11 نفر آن‌ها در كشور ما به علت بي‌آبي و گرسنگي و وبا در حين عبور از مناطق صعب‌العبور و مخفي گاه‌ها فوت كردند كه تعداد 3 نفر از اين بيماران تأييد آزمايشگاهي نيز دارند.
امامي‌رضوي افزود: اين تهديد جدي منجر به افت شديد شاخص‌هاي بهداشتي ايران مي‌شوند و در نهايت به سمت ديگر كشورها نيز گسترش مي‌يابد.
وي گفت: كشور اشغال شده عراق و مناطق عمده‌اي از كشور پاكستان نيز درگير بيماري‌هاي منتقله از آب و مواردي از بيماري بازپديد سل و مالاريا و بيماري‌هاي مشترك انسان و دام و تب‌هاي خونريزي دهنده هستند كه اين مشكلات در كشورهاي هم مرز با ايران مي‌توانند سلامت مردم را تا شمال آفريقا به خطر اندازد.
معاون سلامت وزارت بهداشت اضافه كرد: جمهوري اسلامي ايران در منطقه مديترانه شرقي به عنوان عضو فعال از اعضاي سازمان بهداشت جهاني در سال‌هاي اخير به دستاوردهاي بزرگي در رابطه با مراقبت از بيماري‌هاي قابل پيشگيري با واكسن، بيماري‌هاي قابل انتقال از طريق آب و مواد غذايي، بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام، بيماري‌هاي نوپديد و بازپديد و استقرار نظام مراقبت بيماري‌هاي غير‌واگير دست يافته است.
وي گفت: ايمن‌سازي عليه بخش عظيمي از بيماري‌هاي ويروسي و ميكروب با پوشش غرور آفرين بالاي 95درصد، رسيدن به مرحله ريشه‌كني فلج اطفال و مطرح بودن به عنوان كشور از پوليو همجوار با كشورهاي آندميك اين بيماري، رسيدن به مرحله حذف مالاريا با وجود قرار داشتن در حوزه مديترانه شرقي، مد نظر قرار گرفتن ايران به عنوان يك كشور مهم براي دريافت گواهينامه ريشه كني شيستوزوميازيس از جمله افتخارات ايران در حوزه سلامت است.
وي افزود: رسيدن به نرم‌هاي قابل قبول از نظر همه‌گيري بيماري‌هاي بازپديد مانند سل، تشديد فعاليت‌هاي مقابله با گسترش سل مقاوم به درمان، اجراي برنامه دقيق مقابله با HIV/ ايدز، آماده سازي براي كنترل بيماري آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان در بين انسان‌ها و تقويت مراقبت مرزي در مرزهاي زميني، هوايي و دريايي به منظور جلوگيري از ورود هر گونه بيماري از مرزهاي بين‌المللي رسمي به كشور نيز از ديگر اقداماتي است كه براي ارتقاي سطح سلامت مردم انجام مي‌شود.
نشست منطقه‌اي سلامت و مراقبت خاورميانه و شمال آفريقا (منا) از امروز به مدت 3 روز در سالن اجتماعات معاونت بهداشتي، درماني و توانبخشي جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي در تهران برگزار مي‌شود.
پيام امامي رضوي را محمود سروش از مديران معاونت سلامت وزارت بهداشت قرائت كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.1067s, 18q