براي رسيدن به تناسب اندام دنبال روش هاي معجزه آسا نباشيد

۱۳۹۳/۰۹/۱۹ - ۱۶:۳۲ - کد خبر: 130773

سلامت نیوز: زندگي ماشيني، غذاهاي پر چرب، کم تحرکي، زمينه ژنتيکي، عادت هاي غلط غذايي، مصرف فست فودها و غذاهاي هورموني و ابتلاي 40درصد جمعيت کشور به اضافه وزن يا چاقي زنگ بحران چاقي را به صدا در آورده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران، رنج چاقي و تلاش براي کاهش وزن و رسيدن به تناسب اندام دغدغه خيلي از افراد است. اين افراد گاهي براي کاهش وزن نسخه هايي را انتخاب مي کنند که به قيمت سلامتي شان تمام مي شود و برخي ديگر گويا دنبال معجزه اي هستند تا از چربي هاي اضافه و بد شکل خلاص شوند. دکتر محمد صفريان دانشيار و متخصص تغذيه در گفت و گو با «ايران» از اشتباهات رايج براي رسيدن به تناسب اندام و کاهش وزن مي گويد.
رژيم هاي خودساخته مهم ترين معضل در بحث چاقي و اضافه وزن بويژه در بين زنان است. اين رژيم ها با کاهش کالري زياد همراه بوده و منجربه تحليل عضلاني ، اختلالات کبدي، کليوي، پوست، گوارش، سوء تغذيه و... مي شود.
دکتر صفريان مي گويد: «در خانواده هايي که برنامه رژيم غذايي دارند، کودکان نيز دچار سوء تغذيه مي شوند. در اين خانواده ها، مادران ميزان چربي غذاها را به حداقل ممکن مي رسانند و سعي مي کنند گوشت چرب را به طور کلي از برنامه غذايي خانواده حذف کنند در حالي که کودکان به انرژي چربي نياز دارند. بنابراين توصيه هايي که درباره مصرف نکردن چربي به افراد بالغ توصيه مي کنيم به معناي حذف چربي ها از رژيم غذايي کودکان نيست. تحت فشار گذاشتن کودکان براي گرفتن رژيم هاي خودساخته آسيب جدي و رواني را بر جاي گذاشته و به بروز رفتار هاي نامناسب در کودکان کمک مي کند. رژيم هاي نامناسب در سطح جامعه عوارضي را به لحاظ سلامتي بر جاي مي گذارند. متخصصان حوزه سلامت و بهداشت تغذيه به اين باور رسيده اند که غذاهاي کم چرب براي افراد بالغ و نه براي کودکان، زنان شيرده و باردار مفيد است. حتي افرادي که قصد کاهش وزن دارند، چربي رژيم غذايي شان نبايد از 20درصد کمتر و از 30درصد بيشتر باشد. افرادي که رژيم هاي غذايي با ميزان چربي ناچيز و اندکي را انتخاب مي کنند با عوارضي مانند از دست رفتن زياد بافت چربي، کمبود ويتامين هاي محلول در چربي، اختلالات متابوليک در عملکرد چربي و عوارض پوستي مواجه مي شوند .»به اعتقاد او، کاهش وزن بر اساس توده بدني تنظيم مي شود. برنامه ريزي براي از دست دادن وزن بايد به گونه اي تنظيم شود که توده بدني در طول 6 ماه، 10درصد کم شود. تعادل در رژيم غذايي اينکه هر غذايي به جاي خود و به اندازه صرف شود و هيچ گروه غذايي جاي گروه هاي ديگر را نگيرد از نکات مهم رسيدن به تناسب اندام است. اگر در برنامه رژيم غذايي مقدار پروتئين از يک برابر مورد نياز کمتر باشد، ذخاير پروتئين بدن تمام شده و بافت عضلاني از بين مي رود. چنانچه مقدار پروتئين در برنامه رژيم غذايي بيش از دو برابر مورد نياز باشد منجربه اختلال عملکرد کبدي، کليوي و حتي ديابت مي شود.
از ديگر اشتباهات شايع در رژيم هاي خودساخته و طولاني مدت که دکتر صفريان به آن اشاره مي کند، کاهش کربوهيدرات ها و مواد نشاسته اي است که باعث تحليل عضلاني، تحليل عضله قلب، مشکلات تنظيم فشار خون، دما و افزايش عوارض کاهش وزن مي شود. بايد توجه داشت در صورت حذف هر يک از گروه هاي غذايي کمبود ويتامين ها و مواد معدني اجتناب ناپذير است.
خيلي از افراد براي لاغر شدن دنبال معجزه هستند. آنها از داروهاي خاص گياهي گرفته تا طب چيني همه و همه را امتحان مي کنند و اگر هم از نتيجه نااميد شدند و پيروي از رژيم هاي سختگيرانه نيز کارساز نبود، دنبال قرص هاي لاغري و دستگاه هاي مختلف کاهش وزن مي روند. به اعتقاد اين متخصص تغذيه، کساني که در کاهش وزن دنبال معجزه هستند و رژيم هاي غذايي ناسالمي را انتخاب مي کنند بايد بگوييم کلاه سرشان مي رود. رژيم لاغري اگر همراه با تغيير سبک زندگي، رفتار تغذيه اي، افزايش فعاليت فيزيکي و ورزش نباشد در پيشگيري و درمان چاقي موثر نخواهد بود.
پيش از آنکه دنبال دستگاه ها و داروهاي لاغري باشيد، منطقي فکر کنيد. آموزش رکن اصلي کاهش وزن است آن طور که دکتر صفريان مي گويد: براي شروع کاهش وزن به تغيير فکر، انديشه، سبک زندگي و رفتار تغذيه اي فکر کنيد. يک رژيم غذايي براي خلاص شدن از چاقي برنامه موقتي نيست زيرا در کاهش وزن تغيير رفتارهاي تغذيه اي حرف اول را مي زند. براي هر نوع رژيم متعادل غذايي بايد با پزشک متخصص مشورت کنيد. به گفته اين دانشيار تغذيه گاهي متخصص تغذيه نماينده اي را براي خودش انتخاب مي کند اما اين نوع خدمات در رژيم هاي تغذيه اي اعتباري ندارند. متخصص تغذيه بايد به شکل تخصصي با افراد مشورت کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.33301s, 19q