رسيدگي به پرونده هموفيلي‌ها با دستور رئيس قوه قضائيه قوت گرفت

۱۳۸۷/۰۷/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13081
رسيدگي به پرونده هموفيلي‌ها با دستور رئيس قوه قضائيه قوت گرفت
احمد قويدل در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: بعد از ملاقات بنده با آيت الله شاهرودي رئيس قوه قضائيه، وي 3 دستور براي پيگيري حقوق بيماران هموفيلي كه به علت مصرف فرآورده‌هاي خوني آلوده به ايدز يا هپاتيت مبتلا شده‌اند صادر كرد، كه اجراي مواد باقيمانده از حكم قبلي دادگاه هموفيلي‌ها، تسريع در پيگيري پرونده قضايي 1400 بيمار هموفيلي و پيگيري پرونده كيفري اين ماجرا و برخورد با افراد خاطي در اين قضيه است.
وي گفت: بر اساس حكم دادگاه اول مربوط به پرونده حقوقي 974 نفر از بيماران آسيب ديده، علاوه بر پرداخت ديه از سوي دولت و پرداخت هزينه درمان بيماران از سوي وزارت بهداشت بايد وزارت بهداشت از بيماران به صورت رسمي و با انتشار آن در جرايد عذرخواهي كند كه هنوز بند سوم اين حكم اجرا نشده است و قرار است نماينده ويژه رئيس قوه قضائيه كه به عنوان ناظر اجرا مسئول پيگيري حقوق هموفيلي‌ها شده اجراي اين حكم را پيگيري كند. همچنين پرداخت حق الوكاله وكيل بيماران كه معطل مانده نيز از جمله مواردي است كه نماينده رئيس قوه قضائيه با دستور آيت الله شاهرودي پيگيري مي‌كند.
قويدل افزود: رئيس قوه قضائيه در دستور جديد خود كه 23 مهرماه صادر شده است دستور اجراي كامل حكم دادگاه بيماران هموفيلي را به اداره نظارت قوه قضائيه داده است و اين دستور اكنون به شعبه 1060 دادگاه عمومي تهران ابلاغ شده است.
وي گفت:‌ آيت الله شاهرودي همچنين در اين دستور بر جلوگيري از اطاله دادرسي پرونده 1400 بيمار هموفيلي ديگر كه پرونده آنها در مجتمع قضايي شهيد بهشتي مفتوح است تأكيد كرده كه خوشبختانه قبل از آن و از اول مهر امسال با پيگيري رئيس كل دادگستري استان تهران و با حضور قاضي جديد روزانه پرونده 20 تا 25 نفر از اين بيماران رسيدگي و براي طي مراحل كارشناسي به كميسيون پزشكي ارجاع مي‌شود و تاكنون پرونده بيش از 400 نفر از اين بيماران رسيدگي شده و احتمالاً تا اواسط آذر به تمام اين پرونده‌ها رسيدگي مي‌شود.
وي افزود: با اينكه شوك حاصل از پرداخت يك ميليون تومان از طرف هر يك از شاكيان براي انجام مراحل كارشناسي حدود نيمي از بيماران را به علت نداشتن تمكن مالي از پيگيري پرونده در اين مرحله باز مي‌دارد اما همين كه 50 درصد اين بيماران بتوانند به حقوقشان دست يابند اميدوار كننده است.
وي گفت: خوشبختانه كارشناسي پرونده و تشخيص اينكه اين بيماران به علت مصرف فرآورده‌هاي خوني آلوده به ايدز يا هپاتيت مبتلا شده‌اند، به گروهي از كارشناسان خبره كه در سازمان پزشكي قانوني و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تجربه بالايي دارند سپرده شده كه به خوبي مي توانند با بررسي اسناد پزشكي بيماران حقيقت را تشخيص دهند.
قويدل افزود: سومين دستور رئيس قوه قضائيه درباره پيگيري پرونده كيفري بيماران هموفيلي است كه در شعبه 1057با گذشت بيش از 10 سال همچنان مفتوح است و با همكاري واحد بين‌المللي قوه قضائيه اكنون تحركات جديدي براي برخورد قضائيي با افرادي كه در سال‌هاي گذشته به علت خريد فرآورده‌هاي خوني آلوده از فرانسه متهم هستند، آغاز شده است.
وي گفت: البته پرونده ديگري نيز در شعبه 1191 دادسراي امور اقتصادي عليه كساني كه در سال 76 پالايشگاه دست دومي را از فرانسه خريداري كردند در جريان است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.12082s, 19q