معاون وزير بهداشت در واکنش به برخي انتقادها عنوان کرد:

طرح تحول سلامت کارشناسي شده و با برنامه دنبال مي‌شود

۱۳۹۳/۰۹/۲۰ - ۱۳:۱۶ - کد خبر: 130854

سلامت نیوز: معاون وزير بهداشت ديروز در نشست خبري ضمن تشريح دستاوردهاي طرح تحول سلامت در واکنش به منتقدان، طرح تحول سلامت را کارشناسي شده و علمي دانست که با برنامه دنبال مي‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، محمد آقاجاني با اشاره به اقدامات انجام شده در قالب طرح تحول نظام سلامت از 15 ارديبهشت 93 تا 15 آبان ماه از اقدام براي کاهش هزينه همراه بيماران در بيمارستان‌هاي دولتي خبر داد و گفت: با مصوبه شوراي عالي بيمه سلامت و پيشنهاد وزارت بهداشت و همچنين تاييد هيئت وزيران، نرخ هزينه همراه در بيمارستان‌هاي دولتي به نرخ سال 92 باز مي‌گردد و به اين ترتيب هزينه همراه بيماران در بيمارستان‌هاي دولتي که تا کنون تحت پوشش بيمه نبود و توسط مردم پرداخت مي‌شد، از 38 هزار تومان به 21 هزار تومان کاهش مي‌يابد.

وي با بيان اين که تا کنون بيش از هفت ميليون نفر از افراد فاقد بيمه، تحت پوشش سازمان بيمه سلامت قرار گرفته‌اند گفت: سهم مردم از هزينه بستري در بيمارستان‌هاي دانشگاهي از حدود 37 درصد به حدود 8 درصد کاهش يافته است و با اجراي گام سوم طرح، روند کاهش هزينه‌هاي مردم با پرداخت شش درصد از هزينه‌ها براي ساکنان شهرها و سه درصد براي ساکنان روستاها تداوم خواهد يافت. آقاجاني با اشاره به رضايت 73 درصدي بيماران از هزينه‌هاي درماني پس از اجراي برنامه تحول نظام سلامت، افزود: پيش از اجراي برنامه تقريبا همه بيماران براي خريد تجهيزات و لوازم مصرفي به خارج از بيمارستان ارجاع مي‌شدند که اين ميزان اکنون به 2/3 درصد کاهش يافته است. همچنين قيمت انواع لوازم و تجهيزات پزشکي پرمصرف مانند لنز داخل چشمي و استنت‌هاي‌ قلبي به طور متوسط 42 درصد کاهش يافته است.

وي همچنين درباره مقيم بودن متخصصان در بيمارستان‌هاي دانشگاهي اظهار کرد: 752 پزشک متخصص در 17 تخصص شب‌ها و همچنين ايام تعطيل در 398 بيمارستان دانشگاهي به صورت کشيک حضور دارند که اين امر نسبت به پيش از برنامه 7/4 برابر افزايش يافته است. آقاجاني از اختصاص‌ 585 کلينيک ويژه به منظور ارائه خدمات ويزيت سرپايي با تعرفه دولتي خبر داد و گفت: در اين زمينه با حدود 9500 پزشک عمومي، متخصص و فوق تخصص قرارداد منعقد شده‌ است که اين تعداد از پزشکان از ابتداي اجراي برنامه تا کنون بيش از سه ميليون ويزيت انجام داده‌اند.معاون وزير بهداشت به برنامه حمايت ماندگاري پزشکان در مناطق محروم اشاره کرد و گفت:‌ در 293 شهر محروم 4 هزار و 36 پزشک مورد حمايت برنامه ماندگاري قرار گرفته‌اند. همچنين 42 درصد از پزشکان تمايل خود را براي ماندگاري در مناطق محروم پس از پايان تعهدات قانوني شان به شرط پايداري منابع و پرداخت به موقع اعلام کرده‌اند.

به گفته آقاجاني طي 6 ماه اجراي طرح تحول نظام سلامت حدود 241 هزار زايمان طبيعي به صورت رايگان انجام شده که اين امر کاهش پنج درصدي زايمان طبيعي را به دنبال داشته است؛ ضمن آن که 4800 مورد زايمان بدون درد رايگان نيز انجام شده و برنامه توسعه و بهينه سازي 366 بلوک زايماني نيز آغاز شده است.

آقاجاني درباره نوسازي هتلينگ و تجهيزات پزشکي نيز گفت: نوسازي هتلينگ و تجهيزات پزشکي 560 بيمارستان دولتي کشور در حال اجراست. تعميرات از سه ماه گذشته آغاز شده و عمليات نوسازي هتلينگ بيمارستان‌ها به ميزان 67 درصد انجام شده است.

آقاجاني همچنين در پاسخ به سوالی درباره انتقادهايي که نسبت به آغاز طرح تحول از بيمارستان‌ها و نگراني نسبت به هزينه‌کرد بودجه در اين بخش شده است، گفت: طراحي برنامه نظام تحول سلامت با همفکري و مشارکت کارشناسان، استادان دانشگاه‌هاي‌ سراسر کشور، بيمارستان‌ها ، سازمان‌هاي‌ بيمه گر ، نهادهاي صنفي و مراکز تحقيقاتي انجام شده و پس از طراحي طي چندين اجلاس با حضور روساي معاونان دانشگاه جزء به جزء مورد بررسي قرار گرفته و توانسته است خدمات درماني را براي همه مردم در بر بگيرد و طي 6 ماه به توفيقات بزرگي دست پيدا کند که اين امر از پختگي و طراحي علمي طرح حکايت دارد. وي ادامه داد: اما درباره اين که گفته مي‌شود هزينه کرد بودجه توسط بيمارستان‌ها باعث شکست طرح در آينده مي‌شود، بايد توضيح بدهم که براي تخصيص منابع دو روش بيشتر وجود ندارد يا بايد دولت منابع را به صورت مستقيم به بيمارستان‌ها بدهد يا از طريق سازمان‌هاي‌ بيمه گر تامين شود. ما در شروع طرح با مشکلات بسيار جدي روبه رو بوديم . بيمه‌ها به لحاظ منابع مالي و زيرساخت‌ها توان لازم را براي اين پرداخت‌ها نداشتند. از طرفي هم بي اعتمادي گسترده در بين مردم ، پزشکان و بيمارستان‌ها به بيمه‌ها وجود داشت به همين دليل چاره‌اي‌ نبود جز اين که دولت اين منابع را به طور مستقيم به بيمارستان‌ها بدهد تا اين طرح به شکل فراگير در کشور اجرايي شود.

وي خاطرنشان کرد: براي استمرار منابع و تداوم اين طرح در آينده نيز تدابيري داريم . اولا در آينده مکانيزم ما مکانيزم بيمه‌اي‌ خواهد بود و هر زمان که وزارت بهداشت و بيمارستان‌هاي‌ ما به اين باور برسند که سازمان‌هاي‌ بيمه گر پايه مي‌توانند به موقع پرداختي هايشان را به بيمارستان‌هاي‌ دولتي انجام دهند در آن زمان ما مکانيزم پرداخت را تغيير خواهيم داد و البته بايد در اين خصوص اعتمادسازي انجام شود. وي ادامه داد: اما در حال حاضر از نظر پايداري منابع دولت ، معاون اول رئيس جمهور، رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور و مجلس همه تاکيد دارند که اين منابع در سال‌هاي‌ آينده استمرار خواهد داشت. تصويب دائمي شدن تبصره هايي از بودجه به عنوان منابع اين طرح در هفته گذشته مهري بر دائمي شدن منابع اين طرح است.

معاون درمان وزارت بهداشت همچنين در پاسخ به سوال ديگری درباره انتقادها نسبت به عدم تخصيص منابع و بودجه به مناطق محروم نيز گفت: طرح نظام سلامت به گونه‌اي‌ است که مناطق محروم در اولويت تخصيص منابع هستند و دراين خصوص مي‌توان به برنامه ارتقاي هتلينگ اشاره کرد که بيشترين منابع دراين بخش به بيمارستان‌هاي‌ مناطق محروم که برخي از آن‌ها هم فرسوده هستند، اختصاص داده شده است و علاوه بر آن اولين محموله از تجهيزات پزشکي و لوازم هتلينگ به اين مناطق اختصاص پيدا کرد. وي با بيان اين که حدود 80 درصد نيازمندي‌هاي‌ مناطق محروم به نيروي متخصص تامين شده است، ادامه داد: در عين حال 2 هزار و 100 پزشک متخصص در مهرماه‌امسال به اين مناطق اعزام شدند و قرار است اين پزشکان تمام وقت در اين بيمارستان‌ها کار کنند .

وي با مقايسه تعداد موارد بستري و تخلفات اعلام شده گفت: آمارها نشان مي‌دهد که روزانه 24 هزار مورد بستري در کشور داريم که در ماه گذشته 720 هزار مورد بستري ثبت شده است اما تعداد تخلفات 2 هزار و 396 مورد بوده که به نسبت موارد بستري کم است.

آقاجاني همچنين تصريح کرد: در زمينه نيروي پرستار نيز با کمبود بسيار جدي مواجه هستيم و با داشتن 80 هزار گروه پرستاري و 80 هزار تخت کمبود جدي داريم اگر بخواهيم به استاندارد برسيم بايد تعداد پرستاران 2 برابر شود که نه اين تعداد وجود دارد و نه‌امکانات جوابگو است. وي اظهار کرد: وضعيت معيشت، آموزش و روش‌هاي جذب پرستار بايد اصلاح شود اين در حالي است که در اورژانس 2 برابر استانداردها افراد شيفت دارند که آنها را خسته کرده و کيفيت کارشان را کاهش داده است.

مهم ترين نکات

نرخ هزينه همراه در بيمارستان‌هاي دولتي با تاييد دولت به نرخ سال 92 باز مي‌گردد

در 293 شهر محروم 4 هزار و 36 پزشک مورد حمايت برنامه ماندگاري قرار گرفته‌اند

براي استمرار منابع و تداوم اين طرح در آينده نيز تدابيري داريم

در اورژانس 2 برابر استانداردها افراد شيفت دارند

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مهدیه
هر بار خبر تازه ای درمورد کارشناسی شدن طرح نظام سلامت میشنویم اما هر بار از پزشک ،.بیمار وهمراه،بیمه وبیمه گر سخن میشنویم ایا شده یکبار در این طرح از پرستاران و زحمات مشقت بارشان صحبت بشه؟؟ لطفا لازم نیست به فکر کمبود نیروی پرستاری باشین ،نیاز نیست یک عده دیگر رو جذب کنید و مثل ما بدبخت کنید!!
همکار
در عمل ما چیز دیگه ای می بینیم ... یه سر به بیمارستان ها بزنید ببینید چه خبره ... زیر میزی که شد روی میزی و باز هم همچنان بیشتر میخوان ....توی کتاب تعرفه گذاری هم که باز یه عده ای ثروتمندتر میشن ... ویه عده توی وزارتبهداشت و درمان کلا دیده نشدن...
میلاد
ای کاش دو برابر استاندارد پرسنل اورژانس شیفت داشت
۲۰ تا شیفت ۲۴ ساعت میشه ۴۸۰ ساعت در ماه؛ که همین امر باعث بی انگیزه گی پرسنل گردید
1.26174s, 21q