سازمان جهاني بهداشت هشدار داد:

افزايش گرماي جهاني پيامدهاي ناگواري براي سلامت بشر دارد

۱۳۸۷/۰۷/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13090
افزايش گرماي جهاني پيامدهاي ناگواري براي سلامت بشر دارد
به گزارش سلامت نیوز، اين سازمان با تاكيد بر اين كه عواقب نامطلوب و شديد پديده فوق هم اكنون دامن‌گير انسان‌ها شده است، اعلام كرد كه اگر اقدامات فوري و جدي در جهت مقابله با اين بحران صورت نگيرد، تاثيرات ناخوشايند فعلي وخيم‌تر خواهد شد.

شيگو اومي از مقامات ارشد اين سازمان مي‌گويد: تاثيرات تغييرات آب و هوايي بر سلامت انسان به طرق مختلف مشهود و با مدارك موجود قابل اثبات است. براي مثال مردم بيشتر از گذشته در اثر گرماي شديد جان خود را از دست مي‌دهند، در بروز بيماريهاي ناقل تغييراتي در حال وقوع است كه ناشي از تغييرات بومي است و هم چنين تغيير در الگوي بلاياي طبيعي نيز نگران كننده و هشداردهنده است.

وي افزود: هم اكنون به دليل افزايش گرما شمار پشه‌هاي ناقل مالاريا بيشتر شده است و حتي افزايش نرخ ابتلا به تب دانگ در آسيا مي‌تواند ناشي از افزايش دماي جهاني باشد.

اين مقام رسمي سازمان تاكيد كرد: بدون اقدام فوري از طريق تغيير در الگوي زندگي انسانها در عصر حاضر، تاثيرات نامطلوب اين پديده ناگزير و حتي برگشت ناپذير خواهد بود و هيچ كشوري جان سالم بدر نخواهد برد.

اومي افزود: هر سال 150 هزار نفر در اثر ابتلا به مالاريا، سوء تغذيه، سل و يا وقوع سيلابها تلف مي‌شوند كه نيمي از اين قربانيان از قاره آسيا هستند. به علاوه بالا آمدن سطح آب درياها در مناطق جزيره‌اي باعث مهاجرت ساكنان آنها مي‌شود و اين مهاجرت خود پايه‌اي براي گسترش بيماري است.

وي خاطرنشان ساخت: كشورهاي فقير بيش از همه آسيب خواهند ديد؛ چرا كه به لحاظ منابع و سيستم‌هاي مراقبتهاي بهداشتي در فقر و تنگدستي هستند و در واقع سوء تغذيه و بيماري در حال حاضر مهمترين مشكلاتي است كه ملتهاي فقير جهان با آن دست به گريبان هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.12746s, 18q