كمتر از نيمي از مبتلايان به سرطان معده زنده مي‌مانند

۱۳۸۷/۰۷/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13095
 كمتر از نيمي از مبتلايان به سرطان معده زنده مي‌مانند
به گزارش سلامت نیوز به نقل از انجمن سرطان ايران، پيام آزاده كه به مناسبت برپايي «چهارمين همايش سالانه انجمن سرطان ايران» سخن مي‌گفت، اظهار داشت: بر مبناي آخرين آمار مركز تحقيقات سرطان كشور، سرطان معده شايع‌ترين سرطان مردان در كشور و سومين سرطان شايع در ميان زنان ايراني پس از سرطان پستان و سرطان روده بزرگ است.
وي با اشاره به اينكه هم اينك مرگ و مير ناشي از سرطان پستان و سرطان معده به يكي از مشكلات مهم بهداشتي - درماني كشور تبديل شده، خاطرنشان ساخت: عفونت «هليكوباكترپيلوري» كه در ايران آلودگي بسيار وسيعي در عمومي مردم ايجاد كرده است، مهم‌ترين عامل خطر ابتلا به اين بيماري محسوب ميشود.
آزاده ادامه داد: مصرف غذاهاي حاوي نيترات بالا به ويژه در فست فودها و نيز مصرف غذاهاي نمك سود و دودي شده، آماده‌سازي نامناسب غذا، استفاده از غذاهاي مانده، مصرف آب ناسالم و غيربهداشتي، مصرف ناكافي ويتامين‌هاي گروه A و C در رژيم غذايي، سابقه خانوادگي مثبت ابتلا به اين بيماري و در نهايت استعمال دخانيات از مهم‌ترين عوامل خطر ابتلا به سرطان معده محسوب مي‌شود.
به گفته وي، هر چند در برخي از كشورهاي جهان از جمله ژاپن از شيوه غربالگري با روش اندوسكوپي براي افراد پرخطر استفاده مي‌شود، اما هنوز هيچ روش علمي و استانداردي به منظور غربالگري و شناسايي زودرس بيماري در مراحل ابتدايي آن وجود نداشته و اين امر لزوم آموزش مردم در مورد روش‌هاي پيشگيري از اين بيماري را دو چندان مي‌كند.
دبير چهارمين همايش سالانه انجمن سرطان ايران تصريح كرد: ضروري است، افراد به محض مشاهده علايم و نشانه‌هاي مشكوك گوارشي از جمله بلع سخت، سيري زودرس، كاهش وزن و سوء هاضمه طولاني مدت به پزشك متخصص گوارش مراجعه كرده تا تحت بررسي‌هاي لازم و تخصصي قرار گيرند و از خود درماني در اين زمينه پرهيز كنند.
وي افزود: در چهارمين همايش سالانه انجمن سرطان ايران كه اول تا سوم آبان در بيمارستان امام خميني (ره) برگزار مي‌شود، آخرين دستاوردهاي علمي تشخيصي و درماني سرطان معده از جمله جراحي، پاتولوژي، شيمي درماني، راديوتراپي و ديگر درمان‌هاي تكميلي مورد بحث و بررسي جمع زيادي از پزشكان داخل و خارج كشور قرار مي‌گيرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.66728s, 18q