براساس يك پژوهش:

تغييرات آستانه شنوايي متعاقب جراحي باي پس عروق کرونري، با پيشرفت‌هاي جديد کاهش يافته است

۱۳۸۷/۰۸/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13101
تغييرات آستانه شنوايي متعاقب جراحي باي پس عروق کرونري، با پيشرفت‌هاي جديد کاهش يافته است
به گزارش سلامت نیوز، گروهي از محققان در اين بررسي آورده اند با پيشرفت در جراحي باي پس عروق کرونري و بهبود روش هاي بيهوشي در اين عمل کاهش شنوايي در بيماران که مورد جراحي پاي پس عروق کرونري قرار گرفته اند، کاهش يافته است.

کاهش شنوايي حسي - عصبي يک اختلال شايع با طيف گسترده از درجات غير قابل تشخيص تا درجات شديد است که مي تواند منجر به نا توانايي فرد در جامعه شود.

طبق نتايج مطالعت از پيش انجام شده، کاهش شنوايي حسي عصبي يکي از عوارض احتمالي جراحي باي پس عروق کرونر قلب است که آمبوليسم، نارسايي در خون رساني و مصرف داروهاي اتوتوکسيک به عنوان علل احتمالي اين پديده مطرح هستند.

اين مطالعه به همت گروهي از محققان گروه گوش و حلق و بيني و جراحي قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکي کرمان با هدف مقايسه آستانه شنوايي قبل و بعد از عمل باي پس عروق کرونري بر روي 65 نفر از بيماراني که مورد عمل باي پس عروق کرونري قرار گرفته بودند انجام شد.

در اين بررسي يک هفته قبل و دو هفته بعد از عمل معاينه گوش توسط متخصص گوش و حلق و بيني به همراه آزمون شنوايي سنجي بيماران به عمل آمد.

نتايج اين بررسي نشان مي دهد: امکان کاهش شنوايي بعد از اعمال جراحي غيرگوشي وجود دارد ولي شيوع آن خيلي کم است. به عقيده محققان، علت کم شدن تغييرات شنوايي در عمل جراحي باي پس عروق کرونري، بهبود روش هاي جراحي و روش هاي بيهوشي با استفاده از تکينيک هاي جديد است.

اين محققان در اين بررسي آورده اند: متغير آستانه شنوايي در برخي فرکانس ها احتمالاً وابسته به جنس است به طوري که تغيير شنوايي در مردان بيش از زنان است ولي اين نتيجه مستلزم تحقيقات و بررسي هاي بيشتري است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.80316s, 18q