استفاده از کفش مناسب در جلوگيري از پيشرفت عارضه بونيون موثر است

۱۳۸۷/۰۸/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13105
 استفاده از کفش مناسب در جلوگيري از پيشرفت عارضه بونيون موثر است
دکتر افشين رهبري در گفت و گو با ايرنا افزود: پوشيدن کفش هاي جلو باريک و پاشنه بلند، سبب انحراف انگشت بزرگ پا به طرف انگشت دوم و برجسته شدن مفصل مربوط به آن، همراه با درد و ناراحتي مي شود که به اين عارضه "بونيون" مي گويند.
وي اظهار داشت: "بونيون"، همچون بسياري از عوارض مفصلي، در زنان بيشتر از مردان ديده شده است و با وجودي که اين عارضه در برخي خانواده ها بيشتر مشاهده مي شود، اما ارثي بودن آن به اثبات نرسيده است.
وي افزود: بر اين اساس، افرادي که دچار اين عارضه مي شوند، احتمالا انعطاف پذيري مفصلي کمتري نسبت به ديگران دارند.
اين متخصص گفت: به دليل نرم بودن و انعطاف پذيري بالاي بافت هاي بدن در کودکي، اين عارضه تقريبا در اين سن ديده نمي شود و پس از بلوغ بروز مي کند.
رهبري اظهار داشت: مهم ترين مشکلي که در بروز اين عارضه وجود دارد، ضمن شکل نامطلوب پا که در قسمت جلو بسيار پهن و بد شکل مي شود، درد نسبتا شديد به دليل فشار کفش بر روي برجستگي مفصلي انگشت اول پا است.
وي افزود: گاهي اين برجستگي قرمز رنگ و بسيار تحريک پذير بوده و حتي ممکن است عفوني شود و گاه نيز، انحراف انگشت آنقدر زياد مي شود که بر روي انگشت دوم قرار گرفته و آن را به طرف پايين فشارمي دهد و منجر به بروز تاول و در نهايت ميخچه در زير انگشت دوم مي شود.
وي ادامه داد: ضمن اينکه با تغيير شکل مفصل، انگشت اول کار خود را بدرستي انجام نمي دهد، ساير انگشتان نيز در هنگام راه رفتن وزن بيشتري را متحمل شده و درد در ناحيه جلوي کف پا بروز مي کند.
رهبري يادآور شد: در صورتي که تغيير شکل حاصله غيرقابل برگشت شده باشد و يا اقداماتي همچون استفاده از کفش هاي مناسب سبب کاهش درد و ناراحتي نشود، جراحي مي تواند به درمان فرد کمک کند.
وي خاطر نشان کرد: استفاده از جراحي در 85 درصد موارد موفقيت آميز بوده و سبب کم شدن پهناي جلوي پا و کاهش قابل ملاحظه درد و ناراحتي مي شود، هرچند که ممکن است درد به طور کامل از بين نرود و يا قدرت انگشت بزرگ پا برنگردد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.46132s, 18q