عضوكميته آموزش فدراسيون پزشكي ورزشي:

بي تحركي، بيشترين ضربه را به ستون فقرات مي‌زند

۱۳۸۷/۰۸/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13109
بي تحركي، بيشترين ضربه را به ستون فقرات مي‌زند
دكتر روشنك مرادي متخصص ارتوپد در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به اين كه هر خميدگي در پشت كمر قوز محسوب نمي‌شود، افزود: در ناحيه‌ پشت انسان به طور طبيعي خميدگي و در ناحيه‌ي كمر نيز ضد اين خميدگي بايد وجود داشته باشد، يعني شكل يك ستون فقرات طبيعي راست نيست كه اگر اين خميدگي بيش از اندازه باشد به آن عارضه يا قوز مي‌گويند.

وي در مواردي كه به علت اشكال در ساختمان مهره‌ها يا رباطهاي بدن شكستگي و قوز ايجاد شود آن را قابل پيشگيري ندانست و تنها در مواردي كه علت نشستن و ايستادن نادرست به خصوص در سن بلوغ دختران جوان است پيشگيري را موثر دانست.

اين متخصص ارتوپد، آموزش نحوه‌هاي درست نشستن و ايستادن و ورزش‌هاي مناسب كه سبب تقويت عضلات شكمي و پشتي مي‌شود را مهم‌ترين مساله در پيشگيري عنوان كرد.

عضو كميته آموزش فدراسيون پزشكي ورزشي در رابطه با نحوه‌ نشستن گفت: امروزه افراد بيشتر وقت خود را مقابل رايانه و تلويزيون مي‌نشينند كه بهترين روش براي نشستن، تكيه دادن به پشتي صندلي است، هم چنين توصيه مي‌شود كه موقع نشستن زانوها بالاتر از لگن قرار گيرد.

وي در ادامه اضافه كرد: صفحه رايانه بايد در مقابل چشم قرار گيرد همچنين هنگام مطالعه فاصله ميان ميز و چشم حفظ شود تا سبب قوز كردن نشود و هنگام نشستن جلوي ميز تمام ساعد را بايد بتوان به ميز تكيه داد.

دكتر مرادي توصيه كرد: هنگام استراحت تشك نبايد خيلي سفت باشد و بايد با قوس‌هاي بدن هماهنگي داشته باشد و هنگام استراحت، خوابيدن به پهلو و خم كردن زانو به طرف شكم مي‌تواند براي كساني كه خميدگي دارند مفيد باشد.

اين متخصص ارتوپد در پايان اظهار كرد: بعد از معاينات مي‌توان فهميد كه قوز قابل اصلاح است يا خير و تشخيص داد عارضه با فيزيوتراپي درمان مي‌شود يا به جراحي نياز دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.29069s, 18q