درهمايش سالانه آسيب شناسي عنوان شد:

ريسك تولدنوزادان با ناهنجاري‌ ژنتيكي باسيستم نرم‌افزاري قابل پيش‌بيني است

۱۳۸۷/۰۸/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13111
ريسك تولدنوزادان با ناهنجاري‌ ژنتيكي باسيستم نرم‌افزاري قابل پيش‌بيني است
به گزارش سلامت نیوز، دكتر پيمان اميدوار، دبير اجرايي «دهمين همايش سالانه آسيب شناسي ايران» گفت: در حال حاضر آزمايشگاه‌هاي تشخيص طبي قادرند با اندازه‌گيري خون مادر باردار و سنجش آن با نتايج سونوگرافي و نيز پارامترهايي از قبيل وزن، نژاد، مصرف سيگار، ديابت و چند قلوزايي مادر، به كمك يك برنامه نرم افزاري پيشرفته، ريسك داشتن جنين با «سندروم داون» و چند مشكل ژنتيكي ديگر را در وي تخمين بزنند.

وي افزود: متخصصان آزمايشگاهي با كمك اين نرم افزار قادرند با ارائه جواب و توضيح نموداري آن، پزشكان زنان و زايمان را در تصميم‌گيري‌هاي بعدي خود راهنمايي كنند.

وي ادامه داد: هم اكنون انجمن هاي علمي و تخصصي زنان در كشورهاي پيشرفته به طور موكد توصيه مي‌كنند از اين تست به عنوان تست ابتدايي و غربالگر در تمام سنين بارداري استفاده شود.

دكتر اميدوار، بهترين زمان براي انجام اين آزمايش را بين هفته 16 تا 18 بارداري عنوان و خاطرنشان كرد: در صورتي كه تست در اين زمان انجام شود، صحيح‌ترين نتايج را به دست مي‌دهد، اما مي‌توان تست را از هفته 14 تا 20 و به ندرت در هفته 21 نيز انجام داد.

وي گفت: 75 درصد از شيوع نوزادان مبتلاء به سندرم داون مربوط به مادران زير 35 سال است كه وجود اين تست و استفاده از آن در آزمايشگاه مي‌تواند، سبب كاهش مخاطرات جسمي و روحي فرد باردار و افزايش اطلاعات پزشك نسبت به بيمار خود و در نهايت كاهش تبعات اجتماعي و اقتصادي آن براي جامعه شود.

دبير اجرايي دهمين همايش سالانه آسيب شناسي ايران با اشاره به برپايي همايش امسال انجمن آسيب شناسي ايران يادآورشد: طرح چنين مباحثي در كنار ديگر مباحث نوين اين رشته موجبات اعتلاي رشته آسيب شناسي را در ايران فراهم مي آورد.

دهمين همايش سالانه آسيب شناسي ايران كه روز چهارشنبه اول آبان ماه از سوي انجمن آسيب شناسي ايران در تالار امام مجتمع بيمارستاني امام خميني (ره) گشايش يافت تا روز سوم آبان ماه به كار خود ادامه مي‌دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.62861s, 19q