فوق تخصص آلرژي:

كودكان، قربانيان اصلي آلودگي هوا

۱۳۸۷/۰۸/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13112
كودكان، قربانيان اصلي آلودگي هوا
دكتر محمد قرقوزلو، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با ایسنا، با بيان اينكه كودكان و دانش‌آموزان قربانيان اصلي آلودگي هوا هستند، افزود: به دليل بيشتر بودن ظرفيت هوايي كودكان و نياز آنها به اكسيژن بيشتر، خطر آلودگي هوا كودكان را بيشتر تهديد مي‌كند. وي همچنين گفت: به دليل كوتاه بودن قد كودكان و اين كه ذرات معلق آلاينده به دليل سنگيني در نزديكي زمين قرار دارند كودكان هواي آلوده را بيشتر تنفس مي‌كنند.

وي با اشاره به اين كه آلودگي هوا معمولا در شش ماه دوم سال بيشتر است، ‌ابراز كرد: به دليل موقعيت جغرافيايي تهران و قرار گرفتن كوه‌ها در اطراف آن، با سرد شدن هوا ذرات معلق و آلاينده‌ها در نزديكي هوا باقي مي‌مانند كه به آن وارونگي هوا مي‌گويند كه علت اصلي آن نيز سوخت فسيل خودروهاي غير استاندارد، وسايل نقليه عمومي و خانه‌هاست.

وي از مونوكسيد كربن به عنوان يكي از خطرناك ترين ذرات معلق در هوا ياد كرد كه عوارض قلبي و تنفسي مهمي را در پي دارد و در غلظت‌هاي بالا كشنده است، همچنين يكي از گازهايي است كه عامل اصلي گاز گرفتگي‌هاي زمستاني در فضاهاي بسته است.

اين فوق تخصص آلرژي از سرب،‌ ازن، ذرات ناشي از گوگرد، اكسيد نيترات به عنوان ديگر ذرات آلاينده نام برد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران ضمن بيان اينكه برخي مواد آلاينده توانايي تركيب با برخي ذرات ديگر محيط را دارند، ادامه داد: مواد آلاينده مي‌توانند با ذرات آلرژي‌زا نظير گياهان و كپك‌ها تركيب شوند و به صورت مواد حساسيت‌زاي قوي‌تري عمل كنند و سبب بروز عوارضي شوند كه محدود به دستگاه تنفسي نيست.

وي سرفه، تنگي نفس، علايم چشمي، احساس سوزش و خارش و اشك ريزش را از علايم آلرژي‌هايي كه ناشي از آلودگي هواست عنوان كرد.

فوق تخصص آلرژي در ادامه افزود: آلودگي هوا مي‌تواند علايم آلرژي بيني را تشديد كند و سبب آب ريزش، خارش، گرفتگي بيني و عطسه هاي مكرر شود.

دكتر قرقوزلو با تاكيد بر لزوم تدوين برنامه ريزي‌ دراز مدت براي كاهش آلودگي هوا، استفاده از ماسك‌هاي فيلتردار، پرهيز از تردد غيرضروري در روزهاي آلوده در سطح شهر و مصرف كافي و به موقع دارو را به بيماران داراي مشكلات تنفسي توصيه كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.08443s, 18q