خواب کوتاه خطر چاقی کودکان را افزایش می‌دهد

۱۳۹۳/۰۹/۲۳ - ۱۳:۳۴ - کد خبر: 131132

سلامت نیوز: محققان دریافتند خواب کوتاه کودکان می‌تواند آنها را با خطر چاقی روبه‌رو سازد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، تحقیقات جدید نشان داد که کودکان با مدت زمان خواب کوتاه و مشکلات تنفسی مربوط به خواب ممکن است به خطر چاقی تهدید شوند.

تحقیقات انجام شده توسط محققان دانشکده پزشکی «آلبرت انیشتن» از دانشگاه «یشیوا» در ایالات متحده نشان داد که عدم خواب طولانی مدت در کودکان ممکن است خطر ابتلا به چاقی را در سن 15 سالگی آغاز کند.

بر اساس مطالعه منتشر شده در مجله اطفال، محققان حدود 2 هزار کودک را به مدت 15 سال با همکاری «تحقیقات طولی والدین و کودکان» (ALSPAC) در انگلیس مورد بررسی قرار دادند.

ALSPAC داده‌های پرسشنامه‌های والدین را بر روی هر دو مدت زمان خواب کودکان و علائم تنفس از خواب نامنظم (SDB)، از زمان تولد تا حدود 7 سالگی و شاخص توده بدن (BMI) را جمع‌آوری کردند.

«کارن بونوک» دکترای خانواده و پزشکی اجتماعی و زنان و مامایی و بهداشت زنان در کالج «انیشتین» گفت: در سال‌های اخیر، کمبود خواب برای کودکان یک خطر شناخته شد.

تنفس خواب-بی‌نظم، و یا SDB، که شامل خروپف و آپنه خواب می‌شود نیز یک عامل خطر برای چاقی است.

لازم به توضیح است که بدانید افرادی‌ که مشکل آپنه در خواب دارند، ماهیچه‌های انتهای زبان و زبان کوچک آنها (بافت کوچک گوشتی که در انتهای دهان آویزان است) بیش از حد سست شده، مسیر تنفس‌شان در هنگام خواب شب مسدود می‌شود. در این اختلال، تنفس به طور مکرر در طول خواب قطع شده و مجدداً شروع می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.01538s, 19q