برنامه "1+7" وزارت بهداشت برای ارزیابی دانشگاه‌های علوم پزشکی تا پایان دی‌ماه

۱۳۹۳/۰۹/۲۳ - ۱۶:۲۷ - کد خبر: 131163

سلامت نیوز: معاون درمان وزیر بهداشت از ارزیابی دانشگاه‌های علوم پزشکی بر اساس اجرای برنامه طرح تحول سلامت از اول تا پایان دی ماه در قالب برنامه 1+7 خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر محمد آقاجانی در اجلاس روسا، معاونین بهداشت، درمان و توسعه مدیریت دانشگاه‌های علوم پزشکی، با اشاره به گذشت بیش از شش ماه از اجرای طرح تحول سلامت و برخی از انتقادات به این طرح، گفت: ما از انتقادات و پیشنهادات سازنده برای اصلاح مسیر استقبال می‌کنیم.

معاون درمان در عین حال بر پرهیز از پرداختن به حاشیه‌سازی در جریان اجرای این طرح تاکید کرد و افزود: نباید از اصل موضوع طرح تحول نظام سلامت غافل شویم.

وی در ادامه بر نظارت و ارزیابی عملکرد دانشگاه‌های علوم پزشکی در اجرای برنامه طرح تحول سلامت، تاکید کرد و افزود: به این منظور ستاد نظارت بر عملکرد دانشگاه‌های علوم پزشکی در ستاد وزارت بهداشت و مراکز استان‌ها تشکیل شد.

معاون درمان وزیر بهداشت، زمان ارزیابی دانشگاه‌های علوم پزشکی در اجرای برنامه طرح تحول سلامت را از اول تا پایان دی ماه در قالب برنامه 1+7 بیان کرد و خواستار همکاری دانشگاه‌ها و بیمارستان‌های تحت پوشش وزارت بهداشت با کارشناسان ستاد ارزیابی عملکرد ستاد و مراکز استان‌ها شد.

آقاجانی همچنین، با اشاره به اینکه از اسفند ماه سال 92 بررسی کتاب تعرفه سلامت، ابتدا توسط شورای عالی بیمه، آغاز شد، افزود: از ابتدای سال جاری تا مهر ماه جلساتی با 28 انجمن علمی و تخصصی تشکیل شد و تجمیع کدها برای ساده‌سازی و متعادل سازی خدمات سلامت در قالب تعرفه صورت گرفت.

وی ادامه داد: در طی این جلسات مقرر شد ارزش نسبی هیچ خدمتی بالاتر از کتاب 84 و کمتر از کتاب کالیفرنیا نباشد و این خدمات در چارچوب منابع موجود بیمه قرار گیرد.

معاون درمان در ادامه، از تشکیل جلسات آموزشی از زمان ابلاغ کتاب تعرفه سلامت، برای مدیران عامل بیمه، بیمارستان‌ها، مدیران IT و HIS بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی، خبر داد و گفت: همچنین حدود 54 جلسه برای مدیران نظارتی دانشگاه‌های علوم پزشکی از زمان ابلاغ کتاب تعرفه سلامت برای بیان پیشنهادات و انتقادات آنها برگزار شد.

آقاجانی همچنین با اشاره به سامانه 1690 که با محوریت سازمان نظام پزشکی و با همکاری وزارت بهداشت راه‌اندازی شده است، افزود: در استان‌های کشور، ستاد استانی نظارت بر تعرفه، ارزیابی چرخه نظارت در استان را انجام می‌دهد و به طور موردی به پرونده‌ها رسیدگی نمی‌کند.

وی در ادامه، بر ضرورت استفاده از کارشناسان معتمد و آشنا به تعرفه و صورتحساب در کمیته نظارت بر تعرفه تاکید کرد و گفت: کمیته کارشناسی باید با جدیت کامل با رعایت موازین اخلاقی و حرمت پزشکان و بیمارستان به شکایات رسیدگی کنند.

آقاجانی همچنین بر تشکیل جلسات متعدد مدیران بیمارستان با پزشکان تاکید کرد و گفت: تشکیل جلسات موجب برطرف شدن بسیاری از ابهامات ذهنی پزشکان و کادر درمان و دریافت پاسخ آنها می‌شود. همچنین در این جلسات مشترک می‌توان از نظرات و پیشنهادات پزشکان نیز مطلع شد.

معاون درمان همچنین، نیروی انسانی را موتور محرک برنامه تحول نظام سلامت بیان کرد و گفت: به همین منظور پرداخت به موقع کارانه و دریافتی‌های کادر درمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چرا که پرداخت به موقع موجب افزایش انگیزه در میان کادر درمان می‌شود.

وی همچنین، در خصوص کادر اورژانس پیش بیمارستانی، گفت: 7 دهم درصد از سهم درآمد بیمارستان باید به کادر اورژانس پیش بیمارستانی تعلق گیرد.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، آقاجانی در ادامه، از اجرای 90 درصدی کتاب تعرفه سلامت در بیمارستان‌های تحت پوشش وزارت بهداشت خبر داد و گفت: چنانچه بیمارستانی کتاب تعرفه سلامت را بطور کامل اجرا نکرده باید آن را تکمیل کند تا بتواند به موقع مطالبات هزینه درمان خود را از سازمان‌های بیمه‌گر داشته باشد.

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به توافق سازمان‌های بیمه سلامت و تامین اجتماعی با وزارت بهداشت، افزود: براساس این توافق اگر اسناد بیمارستانی با تاخیر به سازمان‌های بیمه ارسال شود می‌توانند مطالبات خود را براساس اسناد ماه‌های قبل از مهر دریافت کنند تا جریان نقدینگی کند نشود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.4749s, 18q