سلامت دندان ها فقط در مسواک زدن نيست

۱۳۸۷/۰۸/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13122
سلامت دندان ها فقط در مسواک زدن نيست
دکتر محمد رضا طاهريان در گفت و گو با ايرنا اظهارداشت : بايد در کنار مسواک زدن به فرهنگ و عادات غذايي هر منطقه نيز توجه کرد .
طاهريان اظهارداشت: در برخي مناطق ممکن است ميزان خريد مسواک و خمير دندان بيش از ساير مناطق باشد اما مشاهده مي شود که پوسيدگي دندان ها در منطقه ياد شده بيشتر است که اين موضوع در اکثر مواقع به علل مختلف از جمله فرهنگ و عادات غذايي باز مي گردد.
وي به يک مطالعه در سال 86 اشاره کرد که در آن وضعيت دهان و دندان دو منطقه سيستان و بلوچستان و گيلان مورد بررسي قرار گرفت.
وي اظهارداشت : گيلاني ها بيشترين ميزان خريد مسواک و خمير دندان را در مقايسه با مناطقي مانند سيستان و بلوچستان داشته اند و در مقابل سيستان و بلوچستان از کمترين ميزان اين خريد برخوردار بوده است .
اين دندانپزشک در ادامه گفت:‌ اين در حالي است که به رغم مصرف بيشتر گيلاني ها از مسواک و خمير دندان در اين مطالعه مشاهده شده که پوسيدگي و مشکلات دندان آنها بيشتر از سيستان بلوچستان بوده است .
وي گفت:‌ اين مطالعه نشان مي دهد که عادات غذايي بر روي سلامت دندان ها بسيار تاثير دارد و احتمالا عادات غذايي در گيلان به گونه اي است که سلامت دندان ها را به خطر مي اندازد و بايد در اين راستا فرهنگ سازي شود .
طاهريان همچنين تاکيد کرد:‌ نبايد اين نکته را فراموش کرد که گيلاني ها اگر بهداشت دهان و دندان را رعايت نمي کردند با توجه به عادات غذايي شان از وضعيت بدتري در خصوص دهان و دندان برخوردار مي شدند.
وي همچنين اظهارداشت :‌ از نظر وضعيت بهداشت دهان و دندان هنوز به استانداردهاي لازم نرسيده ايم .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.74203s, 18q