تاکنون 105هزار کودک مبتلا به تنبلي چشم در کشور شناسايي شده اند

۱۳۸۷/۰۸/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13123
 تاکنون 105هزار کودک مبتلا به تنبلي چشم در کشور شناسايي شده اند
برنامه پيشگيري از تنبلي چشم از 12 سال پيش در کشور در حال اجراست که در کنار آن به همه انواع اختلالات بينايي مانند عيوب انکساري( شامل نزديک بيني، دور بيني و آستيگماتيسم) هم رسيدگي مي‌شود.
طرح پيشگيري از تنبلي چشم درايران هرساله از اول تا پايان آبان ماه در سراسر کشور اجرا مي شود.
دکتر " محمد نفريه " معاون امور فرهنگي و پيشگيري سازمان بهزيستي در مراسم افتتاحيه اين طرح در مهدکودک ويستا درتهران گفت : از ابتداي شروع طرح تاکنون 12 ميليون و 700 هزار کودک تحت پوشش قرار گرفته اند.
به گفته وي ، سازمان بهداشت جهاني ، طرح پيشگيري از تنبلي چشم (آمبليوپي ) که در ايران اجرا شده را در خاورميانه برتر اعلام کرده است.
نفريه تصريح کرد : دراين طرح تيم هاي سيار با حضور در روستاها و حتي ميان عشاير توانستند 80 درصد از کودکان چهار تا شش ساله را تحت پوشش قرار دهند.
دکتر "زهرا نوع پرست " مدير کل دفتر پيشگيري از معلوليت هاي سازمان بهزيستي نيز در اين مراسم گفت : به دنبال اجراي اين طرح تاکنون 350 هزار اختلال انکساري مانند دوربيني و نزديک بيني شناسايي شده است.
نوع پرست ادامه داد : همچنين 105 هزار کودک دچار تنبلي چشم (آمبليوپي ) در طرح ياد شده شناسايي شدند که در صورت عدم تشخيص ، اين تعداد به جمع نابينايان و کم بينايان کشور مي پيوستند.
وي تصريح کرد : سال گذشته 75 درصد کل جمعيت هدف ( کودکان 4 - 6 ساله ) تحت پوشش قرار گرفتند که 81 درصد روستايي و 72 درصد شهري بوده اند.
نوع پرست با اعلام اين مطلب که " قصدداريم پوشش اين برنامه را در سال جاري به 80 درصد افزايش دهيم " گفت : پوشش روستايي توسط پايگاه هاي سيار در سال جاري بيشتر خواهد شد و تا پايان آبانماه به شمار پايگاههاي غيردائم نيز 15 درصد افزوده مي شود.
به گفته مدير کل دفتر پيشگيري از معلوليت ها شمار پايگاه ها در سراسر کشور به 20 هزار پايگاه افزايش يافته است.
وي تصريح کرد : در صورت وجود عيوب انکساري درچشم کودکان و لزوم استفاده از عينک براي آنان عينک تجويز مي شود و در صورت بي بضاعت بودن خانواده کودک ،سازمان بهزيستي براي تهيه آن کمک خواهد کرد.
نوع پرست گفت : براساس شاخص هاي سازمان بهداشت جهاني تا سال 2020 ميلادي بايد به پايين ترين حد تنبلي چشم درکشور برسيم.
به گفته وي ، براي اولين بار در سال جاري براي هر استان يک دستگاه غربالگر بينايي براي کودکان شش ماهه تا سه سال خريداري شده است که به دليل پرتابل بودن و عدم نياز به همکاري کودک مي توانيم بچه هاي کوچکتر را نيز تحت پوشش قرار دهيم.
نوع پرست تاکيد کرد: هرچه سن تشخيص بيماريهاي چشم پايين تر باشد درمان آسانتر خواهد بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.35508s, 18q