کودکان از چه سنی دندان درمی‌آورند؟

۱۳۹۳/۰۹/۲۴ - ۱۱:۵۲ - کد خبر: 131248

سلامت نیوز: یک متخصص اطفال گفت: مادران نگران زود دندان درآوردن فرزندان خود نباشند، چرا که دندان درآوردن کودکان سن متغییری دارد که شاخصه اصلی برای رشد و تکامل محسوب نمی‌شود.

دکتر زهره ترابی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: کودکان معمولا از سن شش ماهگی دندان درمی‌آورند، چرا که ریشه دندان از بدو تولد در لثه وجود دارد، اما به دلیل متغیر بودن این موضوع سن دندان درآوردن در کودکان متفاوت است، به طوری که در تعداد بسیار کمی زیر شش ماهگی این مهم محقق می‌شود و در برخی هم تا سن یک سالگی تنها دو دندان مشاهده می‌شود.

وی افزود: معمولا ما انتظار داریم کودکان در سن یک سالگی دارای هشت دندان باشند، اما هستند کودکانی که در این سن دندانی نداشته و البته با مشکلی هم مواجه نیستند. همچنین این تصور که اگر کودکی زودتر دندان دربیاورد زودتر خراب می‌شود یک تفکر عامیانه و غلط است و مادران نباید نگران این مساله باشند، همان‌گونه که دیر دندان درآوردن دلیلی برای سالم ماندن دندان نیست.

ترابی تصریح کرد: لذا سلامت دندان بیشتر به مساله ژنتیک و رعایت بهداشت دهان و دندان از ماه‌های اول زندگی نوزاد مربوط می‌شود و اگر سیستم غذایی مناسبی داشته باشد، دندان‌ها دیرتر خراب می‌شود. در ضمن استفاده از قطره آهن، ویتامین D و ... توصیه می‌شود که البته رعایت نکات بهداشتی بعد از مصرف آن‌ها ضروری است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19909s, 19q