خوراکي‌هاي سلامت سوز در بوفه برخي مدارس

۱۳۹۳/۰۹/۲۴ - ۱۶:۰۰ - کد خبر: 131318

سلامت نیوز: «... عرضه نوشابه، کالباس و سوسيس در مدارس ممنوع است...» اين جمله مديرکل بهداشت و سلامت مدارس وزارت آموزش و پرورش را که شنيدم ياد حرف مريم دانش آموز دوره دوم متوسطه افتادم که مي گفت در مدرسه ما بچه ها اصلا استقبالي از شير نمي کنند، اما تا دلتان بخواهد براي خريد پيراشکي و ساندويچ سرد در بوفه مدرسه صف مي کشند.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه خراسان در ادامه نوشت: مريم مي گفت تا حالا چند بار در خوراکي هاي عرضه شده، کپک ديده ام براي همين کمتر از بوفه مدرسه خريد مي کنم. معمولا هر وقت براي نظارت مي آيند به سرعت خوراکي هايي مثل ساندويچ سرد را جمع مي کنند!»

سال هاست که عرضه برخي خوراکي ها از جمله پفک ، چيپس و کالباس براي سوق دادن دانش آموزان به سمت تغذيه صحيح ممنوع اعلام و دستورالعمل هايي نيز از سوي آموزش و پرورش در اين زمينه ابلاغ مي شود، اما شايد کمتر مدرسه اي را بتوان يافت که بوفه آن، حداقل يکي از خوراکي هاي مضر و فاقد ارزش غذايي را عرضه نکند. اگر امروز با انبوهي از مشکلات ناشي از بيماري هاي غيرواگير و پرعارضه مواجهيم علت بخش زيادي از آن الگوي نادرست تغذيه و تغيير سبک زندگي در اين حوزه است. الگوي غلطي که از ابتدا براي فرزندانمان ترسيم مي شود و ذائقه آنان را به سمت مصرف مواد مضر و فاقد ارزش غذايي سوق مي دهد.

آلاله دانش آموز مقطع متوسطه دوم که در مدرسه اي دولتي تحصيل مي کند درباره خوراکي هايي که در بوفه مدرسه عرضه مي شود به چيپس، لواشک، فلافل و الويه اشاره مي کند و مي گويد: خوراک مرغ، فلافل ، سمبوسه و اسنک هم در بوفه مدرسه ما به فروش مي رسد. او با بيان اين که تا به حال براي نظارت بر وضعيت بوفه مدرسه کسي مراجعه نکرده است و يا حداقل ما چنين فردي را نديده ايم ادامه مي دهد: به نظرم غذاي گرمي که توسط پدر مدرسه و دخترش تهيه مي شود آن قدرها هم بهداشتي نباشد چون بچه ها درخوراک مرغ يکي دو بار ، مو و يا تکه هاي درشت نمک پيدا کردند. مادر اين دانش آموز نيز با ابراز نگراني نسبت به عرضه برخي اقلام نامناسب در بوفه مدرسه فرزندش مي گويد: به نظر مي رسد نظارت هايي که از آن سخن گفته مي شود کافي نباشد ، چون طي چند سالي که فرزندم تحصيل مي کند هيچ گاه شاهد برخورد با تخلف نبوده ام و هميشه همين مواد خوراکي در مدرسه عرضه مي شود. زينب نيز در مقطع ابتدايي مدرسه اي دولتي تحصيل مي کند، او نيز در اين باره مي گويد: در مدرسه ما هميشه پيراشکي ، الويه و چيپس هم عرضه مي شود و بچه ها هم از خريد اين خوراکي ها استقبال مي کنند. البته وقتي که گفته مي شود بازرس مراجعه کرده است، همه اين خوراکي ها جمع مي شود.

اميرعلي هم که دانش آموز دوره ابتدايي مدرسه اي غيرانتفاعي است از فروش همين اقلام خوراکي در بوفه مدرسه مي گويد و اين که معمولا هر نوع خوراکي که بچه ها دوست دارند بدون محدوديت در مدرسه آن ها به فروش مي رسد و البته طرفدار بيشتري هم دارد. اين در حالي است که خوراکي هاي مورد اشاره اين دانش آموزان در بين اقلام مجاز پايگاه تغذيه سالم مدارس وجود ندارد! در اين خصوص اما مدير کل بهداشت وسلامت مدارس کشور از ابلاغ دستورالعمل اجرايي پايگاه تغذيه اي سالم در سال تحصيلي جاري براي مدارس مروج سلامت خبر مي دهد .

ضياء الديني مي‌گويد: اين دستورالعمل تمام اغذيه هاي سالم را در بر مي گيرد و در مدارس مروج سلامت لازم الاجراست، اما در گام اول و در ديگر مدارس عرضه نوشابه ، کالباس و سوسيس ممنوع شده است. وي خاطرنشان مي کند: در صورت مشاهده چنين مواردي آموزش و پرورش و وزارت بهداشت با مدير مدرسه برخورد جدي خواهد کرد. وي با بيان اين که در گام هاي بعدي ديگر اقلام خوراکي غيرسالم نيز ممنوع خواهد شد اذعان داشت: تلاش مي کنيم تا با معرفي اقلام خوراکي جايگزين، کليه موارد ناسالم را از بوفه مدارس حذف کنيم.

به گفته وي دستورالعمل جديد آموزش و پرورش به زودي به تمام مدارس ابلاغ مي شود. وي همچنين خوراکي‌هايي مانند خشکبار، خرما، انواع مغزها ، دانه‌ها، شير و فرآورده‌هاي آن ، نوشيدني‌هايي مانند دوغ بدون گاز، آب معدني و انواع ميوه شسته شده ، بيسکويت بدون کرم ، کيک و کلوچه، لقمه سالم مانند نان و پنير و گردو و تخم مرغ آب پز را از جمله اغذيه هاي مجازي عنوان مي کند که بايد در مدارس عرضه شود. دکتر ضياء الديني مي گويد: وظيفه نظارت بر پايگاه تغذيه سالم که بوفه هاي مدارس هم يکي از اين پايگاه ها هستند و نظارت بر اجراي دستورالعمل ها بر عهده کميته بهداشت ، تغذيه و ايمني با مسئوليت مديرکل آموزش و پرورش استان و معاونان دانشگاه علوم پزشکي و مديران و کارشناسان مربوطه و همچنين اداره سلامت – نمايندگان بهداشت محيط ، بازرسي و ارزيابي عملکرد آموزش وپرورش است.

وي توزيع غذاي سالم گرم در اين پايگاه ها را نيز داراي شرايطي مي داند و مي گويد: داشتن کارت صحت سلامت معتبر براي افرادي که با تهيه و توزيع و فروش مواد غذايي سروکار دارند ، پخت غذا به صورت روزانه در مکان مدرسه ، پخت در شرايط بهداشتي و رعايت کامل نکات بهداشتي مطابق با آيين نامه بهداشت محيط مدارس ، سرو مواد غذايي داغ در ظروف يک بار مصرف بر پايه گياهي و توزيع مواد غذايي گرم بلافاصله بعد از تهيه و پخت، از جمله مواردي است که بايد در اين پايگاه ها رعايت شود.

وي با بيان اين که بوفه‌هاي مدارس دائما توسط نمايندگان بهداشت محيط و کارشناسان سلامت مناطق کنترل مي‌شود، ادامه مي دهد: در صورت عرضه خوراکي‌هاي غير مجاز در بوفه هاي مدارس ابتدا، بازرسان تذکرات لازم را به متوليان مي دهند، اما در صورت تکرار مکان مورد نظر توسط نمايندگان بهداشت محيط پلمب مي‌شود. وي خاطرنشان مي کند: بدون شک ما امکان برخورد صد در صدي با متخلفان را نداريم چرا که با تمام اين نظارت ها باز هم افرادي هستند که خلاف قانون عمل کنند اما تلاش مي کنيم اين تخلفات را به طور مکرر رصد کنيم و با متخلف برخورد داشته باشيم و البته براي اين کار به همکاري دانش آموزان و والدين نياز داريم.

وي خاطرنشان مي کند: والدين مي توانند چنان چه در خصوص عرضه اقلام مختلف در بوفه ها با مشکلي مواجه شدند ابتدا موضوع را با مدير مدرسه مطرح کنند و اگر مدير مدرسه با خانواده ها همراه نبود مي توانند تخلف را به مسئول بهداشت منطقه انتقال بدهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.61692s, 18q