اجراي طرح تحول باعث افزايش ماندگاري مريض در اورژانس شده

بیماران بخش اورژانس در انتظار خالی شدن تخت

۱۳۹۳/۰۹/۲۴ - ۱۷:۰۲ - کد خبر: 131332
بیماران بخش اورژانس در انتظار خالی شدن تخت

سلامت نیوز: یک پرستار بخش اورژانس با بیان اینکه: امکانات ما به اندازه تعداد مراجعه کنندگان نيست و تعداد تخت و پرسنل (با اجرای طرح تحول) افزايش خاصي نداشته است؛گفت: «اين شلوغي باعث شده که ماندگاري بيمار در بخش اورژانس افزايش يابد، يعني در گذشته کساني که بايد به بخش منتقلشان مي‌کرديم، حداکثر پس از شش ساعت به قسمت مورد نظر فرستاده مي‌شدند، ولي اکنون حتي گاهي مريض تا بيست و چهار ساعت در اورژانس مي‌ماند تا تختي در بخش براي وي خالي شود.»


به گزارش سلامت نیوز، روزنامه سپید در گزارشی نوشت: با تعجب جوياي تاريخ امروز شدم، خيل جمعيتي که در بيمارستان حضور داشت شک من را برانگيخت که نکند امروز، روز خاصي باشد و اين جمعيت براي امري غير از درمان يا همراهي بيمار خود به اينجا آمده‌اند. اما انگار امروز هم مثل همه روز‌ها بود.

وقتي وارد اورژانس شدم منظور صحبت مسئول روابط عمومي بيمارستان را که چند دقيقه قبل‌تر گفته بود را با تمام وجود درک کردم. او مي‌گفت امکانات بيمارستان ما چيزي کمتر از بيمارستان‌هاي خصوصي ندارد و در بسياري از موارد هم بيشتر است. پيش از طرح تحول نظام سلامت اصولا مراجعه کننده زيادي داشتيم. هزينه بستري و عمل هر بيمار هم طبق قاعده چند ميليوني مي‌شد، اما بعد از شروع طرح شايد کل هزينه‌ها کمتر از چهارصد، پانصدهزار تومان شده. مشخص است که افراد بسياري سعي مي‌کنند در بيمارستاني با اين امکانات بستري شوند وقتي که هزينه درمانشان اينگونه باشد، حالا با‌‌‌ همان امکانات قبل، پزشکان و پرستاران دارند از جان و دل مايه مي‌گذارند که کار درست پيش برود.

فضاي اورژانس آن چنان شلوغ بود که حتي مجال چند لحظه نشستن کادر را نمي‌داد و خيل آمد و رفت پزشکان و پرستاران براي سرکشي و انجام وظيفه از طرفي و وضعيت بيماران و همراهان از طرفي ديگر حتي عکاس روزنامه را از عکاسي منصرف کرده بود، ولي جالب‌تر از اين شلوغي و وظيفه‌شناسي همه کادر موضوع امتناع اکثر پزشکان و پرستاران از مصاحبه بود. هر کدام به صورتي خود را از حضور در جريان اين گزارش کنار مي‌کشيدند و با اين استدلال که شايد برايشان دردسر شود و با بهانه‌هاي مختلف خود را درگير ماجرا نمي‌کردند. اين شرايط را از دهان چند خبرنگار ديگر هم در تحريريه و هم در صفحه‌هاي اجتماعي شنيده بودم، اما باور کردنش برايم دشوار بود. در اين ميان دکتر پيشوايي، متخصص قلب، عضو هيئت علمي دانشگاه بهشتي و رييس بخش قلب اورژانس بيمارستان شهداي تجريش اين انگاره را قطع کرد و دقايقي از زمان استراحت کاريش را با کمال خوشرويي به ما اختصاص داد.


اعتبارات افزوده هنوز به دست پزشکان نرسيده است

اولين بحثي که به ميان آوردم، پيرامون درآمدهاي پزشکان بود. سوالي که اذهان را به خود مشغول کرده. واقعا طرح تحول نظام سلامت روي درآمدهاي متخصصان در بخش دولتي تاثير گذاشته است؟ پيشوايي اين‌گونه وارد بحث شد: «همان طور که مي‌دانيد در طي اين طرح کتاب K تغييراتي داشت. در اصلاحات جديد يک همسان‌سازي مثبتي اتفاق افتاد که به طور مثال در عمل‌هاي جراحي داخلي يک عدد ثابتي به دست آمد و ضرايبش نيز تغيير کرد. درآمد پزشکان نيز نسبت به گذشته افزايش قابل توجهي داشت. اين کار با نيت آن صورت گرفت که اگر حضور بيماران در بخش دولتي افزايش يابد، صرفه‌اي نيز براي پزشکان داشته باشد، اما مشکل اصلي تا اين لحظه آن است که امور مالي مي‌گويد تاکنون پرداخت مازادي به آنها داده نشده که آنان بتوانند اين تغييرات را اعمال کنند، اما روي کاغذ، بدون شک درآمد‌ها افزايش مي‌يابد و اين مسئله هم به نفع پزشکان بخش دولتي و هم مردمي خواهد بود که ديگر کمتر شاهد تخلفاتي مانند زيرميزي مي‌شوند.»

وي با ابراز ناراحتي از برخي از ادعاهاي صدا و سيما در اين زمينه افزود: «در برنامه‌اي تلويزيون کسي مدعي شد که درآمدهاي پزشکان با اجراي اين طرح نجومي شده است. من به عنوان يک پزشک تا اين لحظه دريافتي جديدي را اخذ نکرده‌ام با اينکه کارم پس از اجراي طرح به مراتب بيشتر شده. اعتبارات اختصاص يافته هنوز‌‌‌ همان چيزي است که سابق بوده و از طرفي ديگر هنوز درصد مشخص شده‌اي که هر پزشک خدمتش چقدر خواهد بود نيز اعلام نشده است.»

در ادامه از استاد دانشگاه بهشتي درباره تعداد مراجع کنندگانش پرسيدم. چيزي که خودش هم چند لحظه پيش به آن اشاره کرده بود، وي گفت: «افزايش به صورت محسوس بوده، اين نشان مي‌دهد که طرح نيازهاي مردم را شناخته و در تکاپوي حل آن است. در اين مدت، زماني که از دوستان در بيمارستان‌هاي خصوصي سوال مي‌پرسم، مي‌بينم که پاسخ همه بر کاهش تعداد مراجعين در اين بيمارستان‌هاست؛ مراکز دولتي و بالاخص اورژانس‌ها بسيار شلوغ شده، به طور مثال در کار خودم تعداد ترافيک بيماران بسيار افزايش يافته است؛ علت اصليش نيز کاهش هزينه‌ها در بخش دولتي است که واقعا جاي تقدير دارد و علتي ديگر نيز از آنجا نشات مي‌گيرد که وقتي مراجعه کنندگان با بيمارستان‌هاي دولتي آشتي مي‌کنند، شاهد آن نيز مي‌شوند که تمرکز امکانات و پزشکان متخصصي که عضو هيئت‌هاي علمي هستند در بيمارستان‌هاي دولتيست و همين بر اين رونق مي‌افزايد.»

وي اين مسئله را در کلان مثبت، اما از جانبي منفي ارزيابي کرد و ادامه داد: «اينکه مراجعه کنندگان به بخش دولتي اعتماد کنند بسيار خوب است، اما کادر مورد نياز به تناسب اين افزايش، بيشتر نشده، امکانات نيز تغيير چنداني نکرده و حتي بر تعداد تخت‌ها نيز افزوده نشده است. تنها کاري که از دست ما بر آمد، آن بود که سرعت ترخيص را افزايش داده و براي مثال در صورت امکان، جايي که بيمار بايد چهار روز تختي را اشغال مي‌کرد، همه کادر سريعا کار‌هايش را انجام داده تا زود‌تر بستريش را به پايان برسانيم. اما اين کار را نيز نمي‌توان براي همه انجام داد. کاش زود‌تر از اين‌ها، بسترهايي فراهم مي‌شد تا به اين معضل، بالاخص براي تخت‌هاي تخصصي مانند آي‌سي‌يو و... برنخوريم.»

حتي جاي نشستن هم نيست

وقتي که با يکي از دستياران اورژانس هم صحبت مي‌کردم، وي نيز به همين مسئله اشاره مي‌کرد. او که نمي‌خواست اسمش را درج کنيم، گفت: «متاسفانه بستر مناسبي براي اجراي طرح آماده نشده بود. در همين اورژانس ديگر فضايي براي نشستن وجود ندارد، در حالي که تعداد پزشکان و پرستاران حاضر در اين محيط به مراتب بيشتر از اعداد استاندارد است. اينجا دو نيروي کمکي داريم که در آرام‌ترين ايام بايد به حداقل بيست و پنج نفر سرويس بدهند. از رفتن به راديولوژي و آزمايشگاه گرفته تا نمونه‌گيري.»

وي با نقد به ساختار فکري برنامه‌ريزان ادامه داد: «ما طرح مي‌ريزيم که تعداد پزشکان افزايش يابد، اما چه امکاناتي در اختيارشان مي‌گذاريم؟ با تعداد پزشک مشکلات بهداشتي و درماني ما حل نمي‌شود. بايد پرستار باشد، نيروي کمکي خوب در اختيار باشد و... من شاهد هستم که بيشتر شکايات امروز مراجعه کنندگان از شرايط و مراقبتي است. انصافا يک پرستار در آن واحد مي‌تواند به چند بيمار رسيدگي کند؟»

رزيدنت اورژانس افزود: «ساعات شيفت ما به مراتب بيشتر از استاندارد جهاني‌است. در اروپا کشيک بيش از هشت ساعت براي پزشک و رزيدنت قدغن است، اما همين جا بسياري بيش از چهل ساعت کشيک دارند و فقط هشت ساعت استراحت دارند. خود من بيش از سي ساعت در بيمارستان هستم و حدود ده الي دوازده ساعت را استراحت مي‌کنم، يعني حدود بيست و چهار ساعت کار مداوم به علاوه حدود ده ساعت کار معمولي در روز بعد. کسي در نظر نمي‌گيرد توانايي يک فرد چقدر است و همين باعث کم شدن بازدهي و کيفيت کار مي‌شود.»


اجراي طرح باعث افزايش ماندگاري مريض در اورژانس شده

حرف پرستاران هم همين بود. بعد از کلي بحث و جدل با پرستاران به علت مشغله زياد، عاقبت يکي از آن‌ها حاضر به مصاحبه شد. با اينکه وي نيز خواست اسمش در گزارش ذکر نشود، پس به اتاق شيشه‌اي رسيدگي به شکايات رفتيم تا جايي براي نشستن باشد. وي در پاسخ به سوال من که آيا طرح تحول نظام سلامت در کار شما تاثير ويژه‌اي داشته است، گفت: «صد در صد تاثير زيادي گذاشته. اين تاثير هم در هزينه‌ها، هم رضايتمندي مريض، هم در حجم کار بوده است. درباره هزينه‌ها، پيش از اين طرح فشار مالي زيادي بر مراجعه کنندگان بار بود، اما امروز مي‌بينيم که با هزينه‌اي کم مي‌توان بهترين کيفيت‌ها را در عرصه درمان اخذ کرد. قاعدتا رضايتمندي نيز به علت کم شدن هزينه‌ها افزيش يافته اما در برخي موارد کيفيت به علت حجم بالاي مراجعه کننده تاحدي کاهش يافته است. اين هم به علت نبود زيرساخت مناسب است. امکانات ما به اندازه تعداد مراجعه کنندگان نيست و تعداد تخت و پرسنل افزايش خاصي نداشته است. قبل از اجراي طرح نيز کمبود نيروي اجرايي احساس مي‌شد و اکنون با اجراي طرح اين کمبود بيشتر محسوس شده است.»

پرستار بخش اورژانس ادامه داد: «اين شلوغي باعث شده که ماندگاري بيمار در بخش اورژانس افزايش يابد، يعني در گذشته کساني که بايد به بخش منتقلشان مي‌کرديم، حداکثر پس از شش ساعت به قسمت مورد نظر فرستاده مي‌شدند، ولي اکنون حتي گاهي مريض تا بيست و چهار ساعت در اورژانس مي‌ماند تا تختي در بخش براي وي خالي شود.»

در همين حين يکي از همراهان بيماران براي شکايت از يکي از پرستاران وارد اتاق شد. وي شکايتش پيرامون کُندي رسيدگي به بيماران، بي‌حوصلگي و عصبانيت اعضاي اورژانس بود. وي مي‌گفت: «کادر وقت نمي‌کنند حتي درست جواب سوالات آدم را بدهند و از اين بيمار به طرف بيمار بعدي مي‌روند در اين شرايط مشخص است مراجعه کننده عصباني مي‌شود.» پرستار با تهيه گزارش از اين اتفاق و قراردادن آن در پوشه ارجاع به رياست بخش ادامه داد: «همين مسئله دقيقا زماني رخ مي‌دهد که پرستار‌ها قدرت رواني و فيزيکي براي اين همه مراجعه کننده را نداشته باشند و اکنون زمان آن است که تعداد پرستاران را افزايش بدهند، اما انگار عزمي براي اين کار نيست.»

وي پيرامون حقوق نيز افزود: «از ارديبهشت بسته‌هاي تشويقي به کادر درمان و پزشکان داده شده است که براي افراد مختلف متفاوت بوده. به طور مثال براي من به حدود سيصدهزار ‌تومان رسيد. از اول آبان ماه نيز مبلغي به فيش حقوقيم اضافه شد که براي من حدود يک‌صد‌و‌هشتاد‌هزار تومان بود.»


ما راضييم، آيا مراجعه کنندگان هم راضيند؟

انترن‌ها هم همين حرف‌ها را مي‌زدند و شلوغي زياد بخش را مانع خدمت‌رساني درست خود ارزيابي مي‌کردند. سمانه لبافان، انترن اورژانس در اين زمينه گفت: «با اينکه زمان کاري تغيير محسوسي نداشته و‌‌‌ همان هجده ساعت و هفت کشيک در طول ماه است، اما فشردگي کار به صورتيست که نسبت به گذشته انرژي بيشتري نياز دارد. قاعدتا براي اينترن‌ها اين‌گونه شرايط مفيد بوده، اما اينکه براي مراجعه کنندگان چقدر مطلوب باشد، بحث ديگريست.»

وي درباره تاثير اين طرح بر حقوق اينترن‌ها نيز اظهار کرد: «تا جايي که مي‌دانم حدود هشتادهزار تومان به حقوق اضافه شده. اين در حالي بوده که در گذشته نيز حقوقي که به اينترن‌ها داده مي‌شد، بسيار کم بود و تغيير نيز به همين شکل است.»

با اينکه از شروع اين طرح چند ماهي مي‌گذرد اما به نظر مي‌آيد که هنوز بستر‌هاي لازم براي آن مهيا نشده است. شايد با گذر زمان و آگاهي مسئولين امر از مشکلات بتوان آينده‌اي روشن را براي آن متصور بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.47388s, 19q