افسردگي، استرس و اضطراب عمده‌ترين مشكل مبتلايان به سرطان پستان است

۱۳۸۷/۰۸/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13148
افسردگي، استرس و اضطراب عمده‌ترين مشكل مبتلايان به سرطان پستان است
دكتر نويد خليلي، روانپزشك، در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين که افسردگي، استرس، اضطراب، اختلال در تصور فرد از بدن خود، تغيير احساس زنانگي، مشکلات روابط بين فردي، زناشويي، عملکرد اجتماعي و نگراني از عدم کنترل بيماري از عمده‌ترين مشكلات روانشناختي مبتلايان به سرطان پستان است، هدف از انجام مشاوره و اقدامات حمايتي براي مبتلايان به سرطان پستان را افزايش کيفيت زندگي آنها دانست و گفت: اين حمايت‌ها سبب مي‌شود مبتلايان به سرطان پستان حداكثر استفاده و بيشترين لذت را از زندگي خود داشته باشند.

وي که به مناسبت ماه ارتقاي آگاهي سرطان پستان با ايسنا گفت وگو مي‌کرد، افزود: اطلاع از ابتلا به سرطان در ابتدا با ايجاد بحران براي افراد همراه است،اما به تدريج اکثر بيماران قادر خواهند بود با بيماري کنار آيند؛ چرا که سرطان پستان به تصور عام غيرقابل درمان است، اما با پيشرفت علم و روش‌هاي درماني از جمله جراحي، شيمي درماني و هورمون درماني تا 80 درصد بهبودي كامل مي يابد.

عضو هيأت علمي جهاد دانشگاهي علوم پزشكي تهران با بيان اين که مسير کنار آمدن با بيماري را نمي‌توان به تنهايي پيمود، افزود: اين بيماران براي انطباق بهتر با شرايط موجود نيازمند همكاري و حمايت اعضاي خانواده خود به ويژه همسرانشان هستند.

دكتر خليلي ادامه داد: احساس عدم كنترل بر روي بيماري مهمترين مشکلي است كه بيماران با آن مواجه مي‌شوند بويژه سرطان پستان ممکن است با تغيير در وضعيت ظاهري فرد در برخي افراد منجر به کاهش اعتماد به نفس و روابط بين فردي شود.

وي اظهار داشت: پذيرفتن بيماري در افراد متفاوت است و به سيستم ارزشي آنها بستگي دارد، اگر بيمار غير از سلامت جسم به ساير توانايي‌ها و ارزشهاي خود تكيه داشته باشد به طور قطع راحت‌تر اين بيماري را مي‌پذيرد.

دكتر خليلي عضويت بيمار در گروه هاي حمايتي معتبر براي پذيرش بهتر بيماري را لازم دانست و گفت: امروزه در كلينيك‌هاي معتبر دنيا از گروه‌هاي حمايتي به عنوان يك روش درماني غير دارويي در كنار درمان‌هاي دارويي استفاده مي‌شود.

وي افزود: بيمار مبتلا به سرطان پستان با عضويت در يك گروه حمايتي درباره بيماري و درمان خود اطلاعات مفيدي بدست مي‌آورد و با مطرح كردن مشكل خود درجمع و نظرخواهي از ساير اعضا به بهترين شکل، مشكل خود را حل مي‌كند و با آشنا شدن با گروه همسان، راحت‌تر با بيماري كنار مي‌آيد.

دکتر خليلي گفت: در كلينيك بيماري‌هاي پستان جهاد دانشگاهي مشاوره روانشناسي و در صورت لزوم تجويز دارو براي بيماران انجام مي‌شود که تجويز دارويي به جهت امكان تداخل با مصرف داروهاي شيمي درماني نياز به دقت نظر پزشك معالج دارد.

اين روانپزشک در پايان تاکيد کرد: ظاهر آراسته و مرتب، روحيه بالا، اميد به آينده، اعتماد به پزشك معالج و روشهاي درماني، ادامه فعاليت‌هاي اجتماعي، برقراري روابط دوستانه، عضويت در گروه هاي حمايتي، جايگزيني افکار و خودگويي‌هاي منفي با مثبت و مراجعه به موقع در صورت احساس استرس و ناراحتي در روند بهبودي روانشناختي فرد تأثير مثبت دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1994s, 18q