مردم بيشترين شكايت را از گراني دارو و هزينه‌هاي بستري دارند

۱۳۸۷/۰۸/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13150
مردم بيشترين شكايت را از گراني دارو و هزينه‌هاي بستري دارند
احمد نجابت در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: طي 7 ماه گذشته 40 هزار خواسته، شكايت و تقاضا از طريق نامه‌هاي مستقيم مردمي به وزارت بهداشت و نيز از طريق دفتر رياست جمهوري و دفتر مقام معظم رهبري به دفتر امور شكايات و بازرسي وزارت بهداشت ارجاع شده است كه حدود 35 درصد آنها در حوزه امور بهداشتي، درماني و دارويي بوده و بقيه تقاضاهاي پرسنل وزارت بهداشت و دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشكي براي ارتقاي شغلي يا جا به جايي بوده است.
رئيس دفتر رسيدگي به شكايات و ارزيابي وزارت بهداشت ادامه داد: علاوه بر نامه‌ها و تقاضاهايي كه به صورت مكتوب به اين دفتر مي‌رسد كه بايد جوابگوي آنها باشيم. اين دفتر نظارت‌هاي محسوس و غير محسوس و مستمر و موردي نيز از فعاليت‌هاي حوزه كاري وزارت بهداشت انجام مي‌دهد.
وي گفت: رويكرد وزارت بهداشت در رسيدگي به شكايات بيشتر كمك به افراد محروم نيازمند است كه معمولاً هزينه‌هاي بالاي درمان و به خصوص داروهاي گران قيمت گلايه دارند، به همين منظور هم وزارت بهداشت اكنون 23 مركز درمان رايگان يا با تخفيف بالا را براي درمان 5 نوع سرطان شايع در كشور شامل سرطان سينه، پروستات و روده راه‌اندازي كرده است.
نجابت افزود: برخي از شكايت‌هاي مردمي نيز از فعاليت بيمارستان‌هاي دولتي و خصوصي است كه بخشي از آنها ممكن است در حوزه كاري سازمان نظام پزشكي باشد كه ارجاع مي‌شود، البته وزارت بهداشت بر نحوه رسيدگي به اين شكايات هم نظارت دارد و آن بخشي كه بيمارستان‌هاي دولتي و حوزه كاري وزارت بهداشت مربوط مي شود را نيز خودمان تا آخر و گرفتن جواب قطعي پيگيري مي‌كنيم و حتي تلفني يا از طرق نامه با فرد شاكي تماس مي‌گيريم و مصمميم تا جايي كه قانون اجازه مي‌دهد، موضوع را به نتيجه برسانيم.
مشاور وزير بهداشت گفت:‌ طي 3 سال گذشته كارهاي عظيمي از طريق وزارت بهداشت انجام شده كه جهت‌گيري آنها به سمت افراد نيازمند و محروم بوده است، پيوند كبد اكنون فقط در شيراز انجام مي‌شود و هزينه آن 30 ميليون تومان است كه همه آن را دولت مي‌پردازد، پيوند حلزون شنوايي نيز كه 16 ميليون تومان هزينه دارد حدود 10 ميليون تومان آن را وزارت بهداشت پرداخت مي‌كند.
وي ادامه داد: با اين حال هنوز حدود 35 درصد شكايت‌هايي كه به وزارت بهداشت ارجاع مي‌شود به امور درماني و دارويي مربوط است كه بيشتر آنها به هزينه داروهاي گران قيمت و بستري در بيمارستان مربوط است، متاسفانه برخي پزشكان در حالي كه داروهاي گران قيمت خارجي با مشابه ايراني با كيفيت مطلوب دارند، اصرار دارند كه حتماً داروي خارجي را تجويز كنند به همين خاطر برخي بيماران دچار مشكل مي شوند.
نجابت گفت: افراد نيازمند بعد از مصاحبه با مددكار اجتماعي از طريق دستور وزير بهداشت يا معاون توسعه يا گاهي اوقات از طريق بودجه دفتر رياست جمهوري كمك موردي دريافت مي‌كنند اين كمك‌ها معمولا بين 5 تا 6 ميليون تومان است البته گاهي كمك‌هاي موردي تا 14 ميليون تومان هم پرداخت شده است و سالانه ميليون‌ها تومان از اين طريق به بيماران نيازمند كمك مي‌شود.
وي افزود: حدود 65 درصد ديگر نامه‌ها و خواسته‌هايي كه به دفتر رسيدگي به شكايات وزارت بهداشت ارجاع مي‌شود شامل تقاضاي رسيدگي به نحوه ارتقاي شغلي پرسنل وزارت بهداشت است كه با توجه به فعاليت 350 هزار نفر در وزارت بهداشت حجم بالايي دارند و البته بخش مهم ديگري از اين نامه‌ها نيز درخواست‌هاي دانشجويان و بورس اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي است كه رسيدگي مي‌شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.30657s, 19q