متخصص بيماري هاي ريوي:

منواکسيد کربن در درازمدت سبب تنگي عروق مي شود

۱۳۸۷/۰۸/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13155
منواکسيد کربن در درازمدت سبب تنگي عروق مي شود
دکتر حميد سهراب پور در گفت و گو با ايرنا افزود: افراد سالمي که سابقه ابتلا به بيماري هاي تنفسي ندارند، ممکن است در اثر آلودگي هوا دچار تنگي نفس و گرفتگي و تغيير صدا، سوزش مخاط بيني، حلق و يا سوزش چشم ها شوند.
وي اظهار داشت: افراد سالمند، کودکان و مبتلايان به بيماري هاي تنفسي به دليل برخورداري از حساسيت بيشتر از ناحيه ريه، بايد در روزهايي که آلودگي هوا در وضعيت هشدار است از تردد در سطح شهر به ويژه مناطق پر ترافيک خودداري کنند.
وي افزود: افراد مبتلا به حساسيت هاي دستگاه تنفسي همچون "رينيک آلرژيک" (حساسيت مخاط بيني) و "آسم آلرژيک" (حساسيت راه هاي هوايي داخل ريه) بر اثر آلودگي هوا دچار علائمي همچون خارش مخاط بيني، حلق، چشم، احساس تنگي نفس و سرفه مي شوند.
سهراب پور تاکيد کرد: بر اين اساس، مبتلايان به آلرژيک هاي دستگاه تنفسي در صورت بروز اين علائم حتما بايد به پزشک متخصص مراجعه کنند تا با مصرف داروهاي لازم و به موقع از شدت يافتن بيماري در آن ها، جلوگيري شود.
اين متخصص با اشاره به نحوه درمان مبتلايان به آلرژيک هاي دستگاه تنفسي گفت: مبتلايان به "رينيک آلرژيک" با مصرف داروهاي موضعي و مبتلايان به "آسم آلرژيک" با مصرف داروهاي استنشاقي و در مواردي خوراکي و يا تزريقي درمان مي شوند.
وي، با اشاره به راه هاي کاهش ميزان آلودگي هوا اظهار داشت: از آنجا که وسايل نقليه عمومي همچون اتوبوس و تاکسي ها منشا آلودگي هستند، تنها با استفاده از اتوبوس برقي و مترو مي توان از ميزان آلودگي هوا کاست.
سهراب پور يادآور شد: استفاده از خودروها و اتوبوس هاي گاز سوز نيز، به دليل ايجاد سوخت فسيلي نه تنها در کاهش آلودگي هوا موثر نيست، بلکه خود از منابع آلوده کننده هوا هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.73243s, 18q