زنان در دوران يائسگي نياز به توجه بيشتر دارند

۱۳۸۷/۰۸/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13156
 زنان در دوران يائسگي نياز به توجه بيشتر دارند
دکتر نسيم سنجري در گفتگو با ايرنا گفت : يک زن در دوران زندگي خود از نظر فيزيولوژي دچار تغييرات متعددي شده که مهمترين آنها بلوغ و يائسگي است .
وي افزود: اگر چه اين دو مرحله در نظر ما بيماري محسوب نمي شود و جزو زندگي طبيعي يک زن است، اما گاهي اين تغييرات حاد و شديد بوده و سبب مداخلات پزشکي مي شود.
دکتر سنجري با اشاره به اينکه مردم از دوران بلوغ آگاهي نسبي دارند و مي دانند که با افرادي که در اين دوران قرار دارند، چگونه برخورد کنند ، خاطر نشان کرد : متاسفانه مردم هنوز به رعايت حال خانمي که در بحران دوران يائسگي قرار دارد ، عادت نکرده اند .
وي با تاکيد بر اينکه زن در دوران يائسگي نياز به محبت و دريافت خدمات پزشکي و اجتماعي دارد ،‌تصريح کرد دوران يائسگي مي تواند در رفتار ، عملکرد و حالات فرد تغيير ايجاد کند.
سنجري با بيان اينکه شدت تغييرات در افراد مختلف متفاوت است، توضيح داد : طي ‌اين دوران براي برخي بسيار آسان و براي برخي آنچنان سخت است که براي عبور از آن نياز به کمک دارند .
وي گفت : اختلالات قاعدگي و سپس قطع قاعدگي از جمله تغييراتي است که در بدن يک زن در حدود يائسگي ايجاد مي شود و ممکن است بررسي بيشترو يا درمان را ضروري سازد.
پزشک متخصص زنان وزايمان، "گر گرفتگي" ‌را از ديگر علايم دوران يائسگي برشمرد و توضيح داد: "گر گرفتگي يک احساس حرارت بالا در بدن بخصوص در سر و سينه است که بطور ناگهاني منجر به تعريق مي شود و احساس نياز فرد به هواي آزاد را تشديد مي کند."
وي افزود : "گرگرفتگي ممکن است يک تا صد بار در روز اتفاق بيفتد. معمولا گر گرفتگي هاي شديدي که در شب ها اتفاق مي افتد، خواب فرد را مختل کرده و کيفيت زندگي زن را تحت تاثير قرار مي دهد."
سنجري ياد آور شد معمولا "گر گرفتگي ها" خود به خود محدود شونده هستند و پس از يکي دو سال يا شدت آنها کم مي شود يا از بين مي رود.
وي ورزش، نخوردن غذاهاي ادويه دار، استفاده از لباس هاي نخي، استفاده از چندين لباس لايه لايه به جاي استفاده از يک لباس ضخيم (تا فرد برحسب نياز خود آنها را کم يا زياد کند)، استفاده از دوش آب سرد و استخرهاي خنک را از جمله راهکارها براي فردي که "گر " مي گيرد، دانست .
سنجري با بيان اينکه کساني که استرس و اضطراب بيشتري دارند، علايم گر گرفتگي يا شدت و شيوع بيشتري ديده شده است، توصيه کرد هر عملي که باعث کاهش اضطراب شود( پرداختن فرد به علايق خود مثلا نقاشي کردن يا مانند آن )، مي تواند در کاهش "گر گرفتگي "موثر باشد.
وي با تاکيد بر اينکه يکي از روش هايي که امروزه براي کنترل گر گرفتگي موثر مي دانند "يوگا " است ،‌گفت : موارد شديدتر گر گرفتگي ممکن است نيازمند استفاده از دارو هايي مانند "فلوکستين"،"‌گابا پنتين"، برخي از داروهاي ضد افسردگي و حتي استفاده از هورمون هاي جايگزين (در صورت نياز و در صورت عدم وجود منع مصرف، براي مدتي محدود) باشد .
وي در ادامه به تغذيه مناسب در دوران يائسگي پرداخت و گفت : زن ها بايد در اين سن بيشتر به تغذيه خود توجه داشته باشند .
سنجري مصرف لبنيات کم چرب را يکي از مهمترين اصول تغذيه دانست و افزود:‌سبزي ها ، ميوه ها و غلات منابعي از هورمون هاي گياهي هستند و استفاده مرتب از آنها مي تواند در کاهش علايم يائسگي کمک کند.
وي افزود : مصرف نوشابه در هيچ سني بخصوص در دوران يائسگي توصيه نمي شود چرا که کنترل وزن و جذب کلسيم را بشدت مختل مي کند.
اين متخصص زنان و زايمان مصرف مشروبات الکلي را مضر برشمرد و گفت : مصرف مشروبات الکلي علايم "گر گرفتگي" را تشديد کرده و علاوه بر افزايش احتمال ابتلا به سرطان پستان، دهها مشکل بهداشتي ديگر را به همراه دارد.
همچنين استعمال سيگار نيز منجر به کاهش سطح هورمونهاي جنسي بانوان شده منجر به يائسگي زودرس و تشديد علائم يائسگي بخصوص پوکي استخوان و چين و چروک صورت ميشود.
سنجري با اشاره به اينکه گاهي خانم ها با ورود به سنين ميانسالي تحمل مصرف شير را از دست مي دهند ،‌توصيه کرد در اينگونه موارد زنان مي توانند از ديگر منابع کلسيم دار مانند "ماست" ،‌"کشک "پنير "و "دوغ بدون گاز و کم نمک " استفاده کنند.
وي در مورد محتوي کلسيم در يک فنجان از مواد غذايي کلسيم دار گفت : در يک فنجان ماست ، 415 ميلي گرم ،ماست با ميوه 345 ميلي گرم، شير 300 ميلي گرم + 100 واحد ويتامين "دي "، بستني 175 ميلي گرم و لوبياي پخته شده80 ميلي گرم کلسيم وجود دارد .
سنجري با اشاره به اينکه ميزان کلسيم يک و نيم ليوان دوغ بدون گاز برابر با يک ليوان شير است ، توصيه کرد: هر فرد حداقل چهار نوبت از موارد فوق را روزانه دريافت کند.
سنجري با تاکيد بر اينکه براي جذب کلسيم ما نيازمند ويتامين "دي" هستيم، گفت : اگر چه کشور ما کشور آفتاب خيزي است، اما به علت نوع پوشش خانم ها و همچنين آلودگي هوا در شهرهاي بزرگ مانند تهران ويتامين "دي" کافي به بدن نمي رسد و اين باعث شده تا 50 درصدخانم ها دچار کمبود ويتامين اين ويتامين باشند .
وي در ادامه سخنان خود پوکي استخوان و افسردگي را از بيماري هاي شايع در دوران يائسگي برشمرد و گفت : سير پوکي استخوان زنان قبل از يائسگي کم بوده ولي پس از آن با سرعت بيشتري استخوان هاي خود را از دست مي دهند.
سنجري تاکيد کرد بايد زنان بيشتر ذخاير استخواني خود را از طريق تغذيه، فعاليت بدني مناسب و مصرف نکردن سيگار درسنين بلوغ و جواني کسب کنند.
پزشک متخصص زنان و زايمان خاطر نشان کرد کسب کلسيم و ويتامين "‌دي"‌بدون فعاليت بدني کافي نيست و بايد با ورزش هاي هوازي به استخوان سازي بدن کمک کرد.
وي گفت: ورزش هايي مانند شنا که بدن در آب معلق مي ماند اگر چه اثر بسيار خوبي روي روحيه ، فرم و قدرت عضلاني دارند، اما اثر چنداني بر استخوان سازي ندارند .
سنجري افزود : اگر مي خواهيم با پياده روي به استخوان سازي خود کمک کنيم بايد پياده روي ما "تند و سريع" باشد .
سنجري با بيان اينکه مهمترين عامل در تراکم استخوان فاکتورهاي ژنتيک هستند،‌گفت: در برخي از موارد نياز به يکسري بررسي ها نظير تست سنجش تراکم استخوان است.
به گفته اين پزشک متخصص زنان و زايمان ، تست تراکم استخوان در کتب خارجي از 65 سالگي به بعد توصيه مي شود که با توجه به سن پايين تر مبتلايان به پوکي استخوان در ايران و همچنين شيوع بيشتر آن پيشنهاد مي شود تا از زمان يائسگي بخصوص در خانواده هايي که سابقه پوکي استخوان دارند يا از داروهايي استفاده مي کنند که روي استخوان اثر معکوس دارد ( هپارين و يا داروهاي ضد صرع ) تست پوکي استخوان صورت گيرد.
وي همچنين در مورد افسردگي دوران يائسگي گفت: تا کنون ارتباط بين يائسگي با افسردگي ثابت نشده و معمولا افسردگي علت ديگري مثل بدخوابي هاي ناشي از گر گرفتگي هاي شديد يا پندارهاي غلط اجتماعي در مورد يائسگي دارد.
سنجري خاطر نشان کرد فرد يائسه از ورود به دوراني که احتمال مي دهد با ناتواني، بيماري، از دست دادن زيبايي،تهديد امنيت خانوادگي به واسطه از دست دادن قابليت هاي خود همراه باشد، احساس نگراني کرده و همين نگراني سبب بروز افسردگي در او گردد.
وي گفت: بايد دانست که به هيچ وجه ورود به زمان يائسگي نشانگر ابتلا به بيماري نيست و اين زمان يک مرحله طبيعي از زندگي هر زني است و با برخورد صحيح با آن مي توان زندگي مثبت و پويا و شادي را داشته باشيم.
سنجري در مورد تغييرات بافتي دستگاه باروري نيز گفت: موارد خفيف نياز به درمان ندارند و در موارد شديد با استفاده از داروها مي توان به مشکل فايق آمد.
اين پزشک متخصص زنان وزايمان ،بطور کلي در مورد يائسگي با اشاره به اينکه يائسگي نه بيماري نه دوراني با بار منفي است ،بلکه يک مرحله عادي از زندگي طبيعي يک خانم است که ممکن است نيازمند به توجهات ويژه اطرافيان و پزشک باشد گفت: هيچ عاملي به اندازه حمايت هاي خانوادگي در کنترل علايم يائسگي تاثير گذار نيست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.74783s, 18q