کاهش بیماری قلبی ، فشار خون و چربی با یوگا

۱۳۹۳/۰۹/۲۶ - ۱۴:۵۰ - کد خبر: 131593

سلامت نیوز: نتایج بررسی محققان هندی نشان می دهد که یوگا عوامل خطرساز در بیماری های قلبی مثل فشار خون یا چربی خون را کاهش می دهد.

به گزارش ایرنا از منابع خبری ،محققان هلندی با بررسی 37 تحقیق که در مجموع بر روی سه هزار نفر انجام شده بود به این نتیجه رسیدند که یوگا عوامل خطرساز در بیماری های قلبی مثل فشار خون یا چربی خون را کاهش می دهد.

یوگا ورزشی جسمی و روانی (فکری) است که در شبه قارهٔ هند و توسط هندوها به وجود آمده است.یوگا از طرفی به معنای «کنترل کردن» آمده است و در آن صورت یوگا را می توان علم کنترل امواج فکر و علم مهار قوای ذهن به منظور تسلطی همه جانبه بر توان بالقوة خود دانست.

محققان می گویند یوگا می تواند در پیشگیری از بیماری های قلبی موثر باشد به ویژه برای کسانی که نمی توانند فعالیت شدید بدنی داشته باشند.

متخصصان یوگا را فاقد تکاپو می دانند که برای سلامت ضروری شمرده می شود و فکر می کنند شدت یوگا آن قدر نیست اما برخی از محققان بر این باورند که یوگا می تواند تاثیر مثبتی در سلامت قلب و عروق داشته باشد.

برای اینکه تاثیر یوگا بر سلامت قلب بهتر شناخته شود پروفسور میریام هونینک از دانشکده پزشکی اراسموس در روتردام نتایج تحقیقات دیگری را که در این باره انجام شده بود بررسی کرد.

او به این نتیجه رسید که یوگا در قیاس با عدم تحرک فواید قابل ملاحظه ای دارد.

به گزارش نشریه پیشگیری از بیماریهای قلبی اروپا، این فواید عبارتند از کاهش خطر چاقی، فشار خون و کلسترول است.

با این حال در مقایسه با دیگر انواع ورزش مثل دویدن نرم یا سریع، یوگا تاثیری مشابه داشت، نه بهتر نه بدتر است.

پروفسور هونینک می گوید: نتایج بررسی ما نشان می دهد که یوگا قابلیت های بالقوه ای دارد. به نظر من یوگا ارزش آن را دارد که به عنوان فعالیتی در جهت کم کردن خطر بیماری ها در نظر گرفته شود.

هنوز دقیقا روشن نیست یوگا چگونه اثر مثبتی بر سلامت می گذارد اما برخی معتقدند دلیل آن اثر آرام بخش یوگا است.

مورین تالبوت از انجمن قلب انگلیس می گوید: فواید یوگا ممکن است به دلیل به کار گرفتن عضلات و کنترل تنفس باشد، به این ترتیب اکسیژن بیشتری به بدن می رسد و فشار خون کاهش پیدا می کند.

علاوه بر این تاثیر مثبت یوگا بر سلامت عاطفی و هیجانی هم کاملا شناخته شده است.

اما برای ارزیابی دقیق تر اثر یوگا بر سلامتی به تحقیقات وسیع تری نیاز است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.30741s, 19q