پیگیری دولت برای کاهش آلودگی هوا

۱۳۹۳/۰۹/۲۸ - ۱۵:۰۲ - کد خبر: 131786
پیگیری دولت برای کاهش آلودگی هوا

سلامت نیوز: رییس سازمان محیط زیست با بیان اینکه برخی صنایع شبانه آلودگی ایجاد می کنند گفت:سازمان محیط زیست گروه بازرسی را ایجاد کرده تا این موضوع را بررسی و بطور قاطع با صنایع آلاینده برخورد کند.

دکتر معصومه ابتکار در حاشیه مراسم امضایی تفاهم نامه سه جابنه بین سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان هلال احمر و صلیب سرخ در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: گزارشاتی را در برخی شهر ها و تهران داشته ایم که برخی از صنایع شبانه باعث ایجاد آلودگی و یا تخلیه پساب صنعتی دارند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص امضای تفاهم نامه سه جابنه بین سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان هلال احمر و صلیب سرخ اظهار داشت: این تفاهم نامه می تواند باعث هم افزایی بین جمعیت داوطلبان و سازما نها مردم نهاد محیط زیست شود.

وی تصریح کرد: امیدواریم با استفاده از ظرفیت ها ی مشترک بتوانیم اولین قدم برای حفاظت محیط زیست که آموزش و اطلاع رسانی است هم چنین اصلاح نگرش ها و شیوه زندگی را انجام دهیم چرا که متاسفانه در خیلی از بخش های زندگی روش های را در پیش گرفته ایم که نه تنها با محیط زیست سازگاری ندارند بلکه باعث تخریب و لطمه وارد کردن به آن نیز می شوند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست یادآورشد: اصلاح شیوه زندگی و حفاظت از محیط زیست حامل پیامی جهانی است به این معنی که همانگونه که اقدامات بشردوستان حد و مرز ندارد فعالیت های مربوط به محیط زیست هم جهانی وبدون حد و مرز و متعلق به تمام بشریت است.

ابتکار اضافه کرد: در حفاظت از محیط زیست همه باید تلاش کنیم و دست در دست هم بدهیم تا مشکلات و معضلات محیط زیست را بتوانیم حل کنیم و یادمان باشد طبیعت خواستگاه اصلی حیات است و اگر به آن آسیبی برسد زندگی و حیات ما به ویژه نسل های آینده از بین خواهد رفت. این تفاهم نامه در حقیقت یک هم پیمانی برای حفظ حقوق آیندگان به شمار می رود و امیدواریم با عملیاتی کردند آن به بهبود کیفیت و وضعیت محیط زیست مان کمک کنیم.

برخورد جدی با صنایع متخلف/ تلاش برای افزایش حمل و نقل عمومی

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آلودگی هوا در زمستان امسال گفت: با پیش گرفتن سیاست ها و برنامه های دولت و سازمان حفظت محیط زیست وضعیت هوا نسبت به سال گذشته بهبود پیدا کرده است و در بسیاری از شاخص های آلاینده میزان خطر و ناسالم را نداریم تنها در شاخص ذرات زیر 2.5 میکرون آلودگی ها وجود دارد. ذرات زیر 2.5 میکرون که منشا آن احتراق سوخت و احتراق ناقص سوخت و بخشی هم بخاطر گرد غبار است .

وی اضافه کرد: توصیه ای که به مردم عزیزمان داریم اینست که وقتی همزمان 5 میلیون خودرو و موتور سیکلت را استفاده می کنیم قطعا این آلودگی ها پیش می آید و باید تلاش کنیم در زمینه الگویی حمل و نقل و ترافیکی بسمت حمل و نقل عمومی حرکت کنیم و این محقق نمی شود مگر با کمک و خواست مردم.

بررسی آلودگی های شبانه توسط پروه بازرسی سازمان محیط زیست

ابتکاراز گزارشات واصل از کار شبانه صنایع آلاینده گفت : گزارشاتی را در برخی شهر ها و تهران داشته ایم که برخی از صنایع شبانه باعث ایجاد آلودگی و یا تخلیه پساب صنعتی می شوند در همین خصوص سازمان حفاظت محیط زیست گروه بازرسی را ایجاد تا بصورت جدی این موضوع را بررسی کنند و اگر مشخص شود بطور قاطع با صنایع آلاینده برخورد قانونی می شود و دعوت ما از صنایع اینست که به همراهی خود با سازمان حفاظت محیط زیست برای اجرای قوانین و مقررات همانند گذشته ادامه بدهند.

همکاری دستگاه ها برای تامین بالگرد در مواقع بحران

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص تامین بالگرد برای موقع اضطراری وبحران در مناطق تحت مدیریت این سازمان بیان داشت: طی یک تفاهم خیلی خوب که با حمایت خاص وزارت کشور صورت پذیرفت قرار بر آن شده است با سازمان نیرو های مسلح، ستاد مدیریت بحران کشور و تمام دستگاه های دولتی داری بالگرد این همکاری را با سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص داشته باشند.

وی اضافه کرد: دولت اعتبارات خوبی را در این خصوص در نظر گرفته است و سازمان حفاظت محیط زیست،سازمان جنگل ها و مرتع کشور با سازمان مدیریت بحران برنامه ریزی های مناسبی را انجام داده است تا بتوانیم با استفاده از تمام ظرفیت کشور و سازمان هلال احمر پاسخگویی خوبی برای مقابل با حوادث باشیم.

ابتکار افزود: پایش مستمر و مسئله ارزیابی و پیش بینی ریسک و آمادگی براساس پیش بینی ها از اهمیت بالایی در مواجه با چنین حوادثی برخوردار است که ما امیدواریم بتوانیم با همکاری ایجاد شده بین سازمان حفاظت محیط زیست،سازمان هلال احمر و ستاد مدیریت بحران کشور در حل اینگونه معضلات گام های مثبت و سازنده ای را برداریم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.95351s, 18q