عضو كميته كشوري آنفلوانزا:

تزريق واكسن آنفلوآنزا به كودكان مهد كودك‌ها توصيه مي‌شود

۱۳۸۷/۰۸/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13180
تزريق واكسن آنفلوآنزا به كودكان مهد كودك‌ها توصيه مي‌شود
دكتر مسعود مرداني متخصص بيماريهاي عفوني، زمان مناسب جهت واكسيناسيون را اوايل پاييز و با شروع فصل سرد سال و پيش از آن كه ويروس آنفلوآنزا شيوع پيدا كند دانست و تاكيد كرد: با تزريق واكسن، فرصت ايجاد ايمني در بدن عليه اين بيماري بوجود مي‌آيد. بنابراين توصيه مي‌شود گروه‌هاي در معرض خطر پس از مشورت با پزشك خود را در زمان مناسب واكسينه كنند.

وي، گروه‌هاي در معرض خطر را با اشاره به توصيه سازمان بهداشت جهاني و دستورالعمل سال 2008، كودكان 6 تا 18 سال، افراد مسن و 50 سال به بالا، مادران باردار، مبتلايان به بيماريهاي قلبي و ريوي، ديابت، نارسايي كليوي و ساير بيماريهاي مزمن دچار عنوان كرد و افزود: كودكان مبتلا به آسم، بيماران داراي نقص سيستم ايمني، كودكاني كه در طولاني مدت مجبور به مصرف آسپرين هستند، كودكاني كه در مهد كودك و در تماس با ساير كودكان هستند و كاركنان مراكز بهداشتي و درمان را به عنوان افراد در معرض خطر برشمرد كه واكسيناسيون آنان ضروري است.

عضو كميته كشوري آنفلوانزا با بيان اينكه در سال 2007 بيش از 500 ميليون دوز واكسن آنفلوآنزا در سراسر جهان استفاده شده است، گفت: از آنجايي كه بيماري آنفلوآنزا، بيماري ويروسي است، ‌احتياجي به مصرف‌ آنتي بيوتيك نداشته و كساني كه اقدام به مصرف خودسرانه اين دارو مي‌كنند،‌ دچار عوارض ثانويه اين دارو به شكل فرم‌هاي مقاوم ميكروبي مي‌شوند.

وي با اشاره به اين كه مبتلايان به آنفلوآنزا مي‌بايست تنها با توصيه پزشك نسبت به مصرف داروها اقدام كنند، خاطرنشان كرد: مبتلايان به آنفلوآنزا در موقع تب از مصرف آسپرين جدا خودداري نمايند زيرا ممكن است دچار عوارض جبران ناپذيري شوند.

دكتر مرداني با اشاره به توزيع واكسن آنفلوآنزا در داروخانه‌هاي سراسر كشور گفت: نسل سوم واكسن آنفلوآنزا از نوع «ساب يونيت» مي‌باشد و از سال 1976 يعني 32 سال پيش مورد تاييد مراكز علمي جهان قرار گرفته است. اين نوع واكسن از پروتئين‌هاي سطحي ويروس كه عامل اصلي ايجاد كننده ايمني عليه بيماري است تهيه شده است و موجب ايمني قابل قبولي در افراد مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.44166s, 18q