حوزه بهداشت و درمان استان كردستان چشم انتظار نسخه شفابخش وزير

۱۳۹۳/۰۹/۲۹ - ۰۹:۵۹ - کد خبر: 131860
حوزه بهداشت و درمان استان كردستان چشم انتظار نسخه شفابخش وزير

سلامت نیوز: سنندج – كردستان پروژه های متعدد نيمه تمامی در حوزه بهداشت و درمان دارد و در كنار اين مهم و بر اساس اعلام وزير بهداشت حوزه سلامت در اين استان در بخش زيرساخت ها ضعيف است و اين بخش نيازمند توجه ويژه است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، ضعيف بودن زيرساخت هاي كردستان تنها مربوط به بخش راه و صنعت نيست، اين استان حتي در حوزه بهداشت و درمان نيز زيرساخت هاي خوبي ندارد به گونه اي كه وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در سفر سه روزه به اين استان و بازديد از تمامي شهرستان ها بر اين مهم به عنوان يك ضعف جدي تاكيد كرد.

نبود زيرساخت هاي لازم در حوزه بهداشت و درمان و همچنين وجود پروژه هاي نيمه تمام به ويژه به يادگار مانده از هشت سال فعاليت دولت عدالت محور محمود احمدي نژاد باعث شده است تا نيازهاي بهداشتي و درماني اين استان بيش از هر زمان ديگري چشم انتظار پيگيري و مساعدت مسئولان كشوري و استاني باشند.

حوزه بهداشت و درمان كردستان نه تنها در حوزه پروژه هاي نيمه تمام با چالش هاي روبروست كه متاسفانه شماري از مراكز درماني فعلي نيز قديمي و فرسوده هستند كه از آن جمله مي توان به بيمارستان هاي سنندج، مريوان و بانه اشاره كرد كه بدون شك حضور وزير بهداشت در اين استان و بازديد از آنها مي تواند نويد دهنده روزهاي بهتري براي اين حوزه باشد.

بازسازي مراكز فرسوده بهداشتي و درماني كردستان

در كنار وجود مراكز بهداشتي و درماني قديمي در استان كردستان، در حال حاضر چندين بيمارستان در شهرستان هاي سنندج، بانه، سقز و حتي سروآباد نيز در دست ساخت هستند كه اين پروژه ها نيز با عمر هفت تا هشت ساله ساخت و ساز هنوز به مرحله بهره براري نرسيده اند و به همين دليل است كه بايد نگاه مركز به وضعيت بهداشت و درمان در استان كردستان ويژه باشد.

در حال حاضر يكي از مهمترين و بزرگترين پروژه هاي نيمه تمام در استان كردستان بيمارستان 540 تخت و خوابي كوثر سنندج است و در حالي كه اين پروژه مربوط به مصوبه اولين سفر محمود احمدي نژاد به كردستان در 9 سال قبل است و قرار بود پنج سال قبل به بهره برداري برسد كه هنوز تكميل نشده است.

بازدید وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی از بیمارستان بعثت سنندج

اين بيمارستان فوق تخصصي در حال حاضر در مرحله ساخت و ساز قرار دارد و در صورت تكميل احداث فضاي فيزيكي تازه نوبت به خريد تجهيزات آن فرا مي رسد كه اين بخش از كار نيز نيازمند هزينه هاي هنگفتي است و به دليل نياز منطقه از يك سو و همچنين لزوم ارائه خدمات بهتر به مردم از سوي ديگر لازم است كه وزير اين موضوع را به صورت ويژه در دستور كار قرار دهد.

كردستان نيازمند تجهيزات پزشكي و بهداشتي

سيد احسن علوي نماينده مردم شهرستان هاي سنندج، ديواندره و كامياران در مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص ارزيابي از سفر سه روزه وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به استان كردستان اظهار داشت: بدون شك بايد وزير بهداشت را يكي از موفق ترين اعضاي كابينه دولت روحاني عنوان كرد چرا كه فردي تلاشگر و خدوم است.

وی گفت: اين سفر در راستاي ارزيابي حوزه بهداشت و درمان كردستان صورت گرفته و با توجه به حضور وزير در تمامي شهرستانهاي استان كردستان بدون شك وي اطلاعات دقيقي از حوزه بهداشت و درمان اين استان پيدا كرده است و پيگيري هاي ما براي رفع مشكلات و نواقص كار در آينده بهتر نتيجه خواهد داد.

نماينده مردم شهرستان هاي سنندج، ديواندره و كامياران در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به نياز حوزه بهداشت و درمان كردستان به نگاه دقيق و ويژه وزير گفت: در حوزه تجهيزات پزشكي استان كردستان با كمبودهاي مواجه است كه اين كمبودها به خوبي به وزير بهداشت انتقال داده شد و انتظار مي رود كه در كوتاهترين زمان ممكن اين نواقص برطرف شوند.

نماينده سنندج: در حوزه تجهيزات پزشكي استان كردستان با كمبودهاي مواجه است كه اين كمبودها به خوبي به وزير بهداشت انتقال داده شد و انتظار مي رود كه در كوتاهترين زمان ممكن اين نواقص برطرف شوند.

وي يكي ديگر از مطالبات جدي از وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي را توسعه تحصيلات در دانشگاه علوم پزشكي كردستان عنوان كرد و افزود: افزايش شمار رشته هاي پزشكي در راستاي تامين نيازهاي استان كردستان در اين سفر مطرح شد و خوشبختانه قول هاي خوبس نيز از وزير گرفتيم تا اين نيازها تامين شود.

علوي با اشاره به لزوم توجه به تامين اعتبار پروژه هاي نيمه تمام حوزه بهداشت و درمان در استان كردستان گفت: سرمايه گذاري در حوزه تامين سلامت مردم مي تواند از بروز مشكلات ديگري در آينده جلوگيري كند و به همين دليل لازم است كه دولت نسبت به تكميل بيمارستان ها و مراكز بهداشتي و درماني نيمه تمام در استان كردستان نگاهي ويژه داشته باشد.

زيرساخت ها در كرستان ضعيف اند

در همين حال وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نيز در آخرين برنامه از سفر خود به استان كردستان در جمع خبرنگاران رسانه هاي جمعي عنوان كرد: مهمترین مشکل استان کردستان زیرساخت است و اگر چه زیرساخت ها در حوزه ما تعریف نمی شود اما بر روی این حوزه اثرگذار است.

وی با اشاره به نگاه دولت تدبير و اميد به استان كردستان و تلاش براي رفع محروميت هاي اين استان در تمامي حوزه ها افزود: امیدواریم با تلاش دولت، مشکلات این حوزه در استان کردستان نیز برطرف شود.

وزير بهداشت: نباید مردم عزیز و غیور کُرد که مرزداران عزیزی هستند و همواره در طول تاریخ از تمامیت ارضی کشور دفاع کرده اند احساس کنند که به آنها کمتر توجه می شود.

سيد حسن قاضي زاده هاشمي کمبود فضای مورد انتظار، کمبود نیروی انسانی متخصص، کمبود مجوز برای به کار گرفتن نیرو و کمبود تجهیزات را از دیگر مشکلات استان کردستان در حوزه سلامت و بهداشت و درمان دانست و گفت: متاسفانه در مقطعی نگذاشتند به این استان توجه شود و اکنون سرمایه گذاران و دستگاه های اجرایی که بعضا به سودهای کوتاه مدت توجه دارند باید بیایند و در استان سرمایه گذاری کنند.

وي بیان کرد: استان کردستان قبل و بعد از انقلاب شرایطی را داشته است که استان های دیگر نداشته اند، اگرچه در بخشی از استان ها جنگ را شاهد بوده ایم اما مردم کردستان در دوران جنگ آسیب زیادی دیدند.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، کردستان را استانی محروم و برخی از شهرستان های آن را محروم تر دانست و ادامه داد: نباید مردم عزیز و غیور کُرد که مرزداران عزیزی هستند و همواره در طول تاریخ از تمامیت ارضی کشور دفاع کرده اند احساس کنند که به آنها کمتر توجه می شود.

بيمارستان كوثر سنندج نيازمند اعتبار 600 ميليارد ريالي

استاندار كردستان نيز در اين سفر وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي را همراهي مي كر وعده داد كه با تامين به موقع اعتبار مور نياز، بیمارستان 540 تختخوابی کوثر سنندج اوایل سال 95 به بهره برداری می رسد.

عبدالمحمد زاهدي در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص وضعيت اين پروژه افزود: در سفر وزیر تصمیم گرفته شد همزمان با روند تکمیل بیمارستان کوثر تجهیزات نیز خریداری شود تا پس از اتمام ساختمان، بهره برداری از پروژه به خاطر نبود تجهیزات به تاخیر نیافتد.

وي به ميزان اعتبار مورد نياز براي تكميكل اين بيمارستان در سنندج اشاره کرد و يادآور شد: عملیات تجهیز این بیمارستان با صرف اعتباری در حدود 500 تا 600 میلیارد ریال اجرایی می شود.

بازدید وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی از بیمارستان بعثت سنندج

وی با اشاره به اینکه بیمارستان های سروآباد و دهگلان هم از پیشرفت فیزیکی بالایی برخوردار هستند، افزود: این دو بیمارستان سال آینده به بهره برداری می رسند البته در حال حاضر فقط از درمانگاه بیمارستان سروآباد استفاده می شود که باید کل بیمارستان به بهره برداری برسد.

زاهدی افزود: تعدادی از بیمارستان های استان مانند بیمارستان شهید بهشتی قروه نیاز به بازسازی و مرمت دارند که حتما باید انجام شود.

استاندار کردستان افزود: با توجه به نیاز منطقه، باید در کنار بیمارستان شهید بهشتی قروه، فضایی برای ساخت بیمارستان جدید به صورت جدی در نظر گرفته شود.

43 مصوبه رهاورد سفر وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی به کردستان

وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی در پایان سفر سه روزه خود به استان کردستان 43 مصوبه برای ارتقاء سطح بهداشت ودرمان استان کردستان به تصویب رساند و وعده داد كه خبرنگاران ظرف شش ماه آينده براي پيگيري اجرايي شدن بخضي از اين مصوبات از وضعيت بهداشتي و درماني استان بازديد كنند.

اختصاص100میلیارد ریال اعتبار برای تجهیز مراکز درمانی و بهداشتی شهرهای مختلف استان، صدور مجوز تاسیس دانشکده داروسازی و مجوز آموزش رشته های جراحی عمومی، پیراپزشکی و طب اورژانس، تجهیز هتلینگ بیمارستانهای بانه، مریوان و بیجار و تجهیز کامل بیمارستان 32 تختخوابی سروآباد و همچنين کوثر سنندج پس از تحویل از پیمانکار از مهمترین مصوبات این سفر بود.

ساخت یک مرکز بهداشتی درمانی در شهر قروه، تعویض تمامی تختهای بیمارستانی استان، خرید سه دستگاه آمبولانس و چندین دستگاه سی تی اسکن و همچنين ساخت و تجهیز بخش دیالیز در بیمارستان سینا در کامیاران از دیگر مصوبات سفر وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی برای کردستان بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.1396s, 18q