نگاهي آماري به پديده خودكشي با قرص برنج

قاتل آفت يا قاتل آدم؟

۱۳۹۳/۰۹/۲۹ - ۱۰:۵۶ - کد خبر: 131871
قاتل آفت يا قاتل آدم؟

سلامت نیوز: هر هفته به طور متوسط 13 نفر در سراسر کشور با خوردن قرص برنج دست به خودکشي مي زنند و نتايج نظرسنجي و پژوهش هاي مراکز ذي صلاح نيز حاکي از آن است که شيوه هاي آگاه سازي و اطلاع رساني، ممنوعيت خريد و برخورد با سوداگران اين قرص، تاکنون موثر نبوده است. دليل ساده اين ناکامي آنکه آمارهاي سالانه هيچ کاهشي را نشان نمي دهد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران، تنها در روز دهم مردادماه امسال 5 دختر در نقاط مختلف شهر تهران با قرص برنج دست به خودکشي زدند که 4 نفر از آنان زير 25سال بودند.
بايد توجه داشت خيلي از کساني که دست به خودکشي مي زنند از اثرات مصرف اين قرص بي رحم بي خبرند و مثل هر کس ديگري که دست به خودکشي مي زند در لحظات رو به رو شدن با مرگ پشيمان مي شوند اما در مورد قرص برنج بايد بدانيد که هيچ راه برگشتي وجود ندارد و از دست هيچ پزشکي کاري ساخته نيست.
دکتر سلطاني نژاد مسئول آموزش آزمايشگاه هاي سازمان پزشکي قانوني کشور با اشاره به اينکه تاکنون مکانيسم دقيق بروز اثرات سمي «فسفيد آلومينيوم» در انسان شناخته نشده است و هيچ پادزهر اختصاصي در درمان مسموميت حاد به آن وجود ندارد مي گويد: «کساني که دست به خودکشي با قرص برنج مي زنند بعد از 15-10 دقيقه علائم و نشانه هاي مسموميت درآنها ظاهر مي شود و ممکن است مرگ در مدت کمتر از 6 ساعت رخ دهد.
در صورت مسموميت، علائم تحريکي دستگاه گوارش شامل تهوع، استفراغ و دردهاي شکمي است. بيشتر مرگ و ميرها در خلال 12 تا 24 ساعت اوليه مسموميت اتفاق مي افتد و معمولاً ناشي از ايست قلبي تنفسي است و مرگ و مير بعد از 24 ساعت بيشتر ناشي از نارسايي کبدي و کليوي است. علائم باليني در اين نوع مسموميت، ناشي از درگيري سيستم قلبي عروقي، گوارشي، عصبي و ريوي است.»
تحقيقات کارشناسان پزشکي قانوني نشان مي دهد در کشور ما، استفاده از قرص هاي برنج حاوي فسفيد آلومينيوم در کشاورزي به دليل کارآيي بالاي اين فراورده براي از بين بردن آفات، ارزاني، راحت بودن استفاده، باقي نماندن اثرات سم در محصول و در دسترس بودن آن، در ميان کشاورزان بسيار محبوب است اما از سوي ديگر در ساليان گذشته با آمار نسبتاً بالاي مسموميت هاي ناشي از اين سم بويژه در برخي استان ها مانند تهران، گيلان، مازندران، گلستان و لرستان روبه رو بوده ايم. قرص برنج براي جلوگيري از آفت زدگي در کيسه برنج قرار داده مي شود که آثار آن هنگام طبخ با شست و شو از بين مي رود.

مقايسه آمار مرگ ناشي از مسموميت
تعداد مرگ ناشي از مسموميت در سال 92 با انواع سم هزار و 101 نفر بوده است که استان گيلان، لرستان و تهران در صدر جدول 32استان قرار دارند. در اين ميان خودکشي با قرص برنج با60درصد بيشترين سهم را به خود اختصاص داده است و در رتبه هاي بعدي آفات نباتي با5/12درصد، الکل3/12درصد، سايرموارد11درصد، سيانور5/2درصد و سايرجونده کش ها 2 درصد قرار دارند.
آخرين آمارها نشان مي دهد، اين تلفات در 7 ماهه امسال با کاهش 3/ 1 درصدي مواجه بوده و از 398 نفر در 7ماهه سال گذشته به 393 نفر در سال جاري رسيده است. ازاين تعداد 232 نفر را مردان و 161 نفر را زنان تشکيل مي دهند.
در اين مدت استان هاي تهران با 136، مازندران با 53 و گيلان با 44 فوتي بيشترين آمار تلفات مسموميت با قرص برنج را داشته اند. اين تعداد در مقايسه با سال گذشته به ترتيب در تهران و گيلان 3/32 و 1/8 درصد کاهش و در استان مازندران
4/51 درصد افزايش داشته است. بر اين اساس و با وجود افزايش تلفات مسموميت با قرص برنج در سال هاي گذشته، در 7 ماهه نخست امسال با روند کاهشي نامحسوسي رو به رو هستيم.
آمارهاي جهاني حاکي از آن است که استفاده از قرص برنج براي خودکشي بيشتر در کشورهاي اردن، هند، عراق، سريلانکا و ايران صورت مي پذيرد.
اين قرص با توجه به هشدارها و سختگيري هاي بهداشتي کمتر از سوي کشاورزان مورد استفاده قرار مي گيرد اما هنوز در عطاري ها به قيمت 10 هزار تومان قابل دسترسي است. قرصي که اين روزها مورد مصرفي جز خودکشي ندارد. فکرش را بکنيد برويد عطاري بگوييد «جناب يک قرص براي خودکشي مي خواهم که قوي عمل کند و راه برگشتي هم نداشته باشد. 24 ساعت دست و پنجه نرم کردن هم با مرگ مهم نيست. 10 هزار تومن هم بيشتر ندارم...»
چندي پيش دکتر محمود خدادوست رئيس مرکز تحقيقات پزشکي قانوني در حاشيه همايش آموزشي قوانين و مشکلات حقوقي حرفه پزشکي در آمل عنوان کرد که عطاري ها حق فروش داروهاي ترکيبي و غيرترکيبي را ندارند و فروش قرص برنج در عطاري ها غيرقانوني است و در اين زمينه براي آنها مجوز فروش صادر نشده است.
او با اعلام اينکه صنف عطاران را وزارت صنعت، معدن و تجارت به طور مستمر و دائمي بازرسي مي کند، گفت: «در صورت گزارش موارد تخلف با طرح شکايت افراد به صنف مربوطه عطاري ها بررسي و مورد پيگيرد قانوني قرار مي گيرد.»
هر از گاهي مسئولي، مديري، رئيسي يا معاوني عنوان مي کند که با فروشندگان قرص برنج برخورد مي کنيم اما آيا واقعاً نظارت سرسختانه اي در اين زمينه وجود دارد؟ اگر چنين است چرا آمار خودکشي با اين قرص مرگبار کاهش پيدا نمي کند؟

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.18287s, 19q