رئیس انجمن علمی سرطان های زنان ایران خبر داد:

پیشگیری از سرطان رحم با واکسن اچ پی وی

۱۳۹۳/۰۹/۲۹ - ۱۲:۳۷ - کد خبر: 131892

سلامت نیوز: رئیس انجمن علمی سرطان های زنان ایران گفت :عامل اصلی ایجاد سرطان دهانه رحم ویروسی به نام پاپیلوم انسانی HPV است که می توان با تزریق واکسن ضد این ویروس از بروز این سرطان در زنان پیشگیری کرد.

دکتر اعظم السادات موسوی در گفت و گو با ایرنا افزود :در سال 2006 میلادی واکسنی ساخته شد که تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را گرفت و نزدیک به یک دهه است که در کشورهای اروپایی و امریکایی به عنوان واکسیناسیون ملی از این روش استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه واکسیناسیون HPV برای پیشگیری سرطان دهانه رحم بسیار اهمیت دارد اضافه کرد :این واکسن در کشور ما هم وجو د دارد اما به دلیل گران بودن آن نمی توان به راحتی در اختیار تمام افراد جامعه قرار گیرد.

موسوی ابراز امیدواری کرد :با تمهیداتی که وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و کمیته کشوری واکسیناسیون می اندیشند بتوان این واکسن HPV را جز واکسیناسیون کشوری قرارداد تا به صورت رایگان در اختیار مردم قرار گیرد.

رییس انجمن علمی سرطان های زنان توضیح داد:زمان شیوع سرطان دهانه رحم حدود 40 تا 45 سالگی است این سرطان کاملا در مراحل اولیه شناخته شده است و قبل از اینکه به مرحله تهاجمی برسد 10 تا 15 سال دربدن فرد باقی می ماند.

وی ادامه داد:این بیماری اگر در شرایط قبل از تهاجمی شدن تشحیص داده شود می توان آن را درمان کرد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد : عامل اصلی ایجاد سرطان دهانه رحم ویروسی به نام HPV است که قابل شناسایی و پیشگیری است و راه اصلی انتقال آن از طریق جنسی است.

موسوی اضافه کرد : سرطان دهانه رحم در کشورهای در حال توسعه شیوع بیشتری دارد و بر اساس آمارسرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع در کشورهای در حال توسعه است. اما در کشورهای پیشرفته شیوع سرطان دهانه رحم به مراتب کمتر شده و یکی از علل آن اهمیت به انجام تست های غربالگری از جمله پاپ اسمیر است که می تواند شیوع این بیماری را کاهش دهد.

به گفته وی در زنان بین 20 تا 30 سال این ویروس از شیوع بالایی برخوردار است و از آنجایی که جامعه ما از یک جامعه جوان برخوردار است لذا لازم است آگاهی لازم را نسبت به این ویروس داشته باشند .

موسوی یاد آور شد: از این ویروس 100 نوع وجود دارد که 40 نوع آن فقط از طریق دستگاه تناسلی بروز می کند که خود نیز در 2 گروه کم خطر و پرخطر تقسیم بندی می شوند که نوع پرخطر آن به عنوان عامل اصلی ایجاد سرطان دهانه رحم شناخته شده است .

رئیس انجمن علمی سرطان های زنان ایران زمان استفاده از واکسن پاپیلوم انسانی را از سن 9 تا 13 سالگی دانست .

موسوی تاکید کرد :انجام تست غربالگری پاپ اسمیر در زنان هر سه سال یکبار ضروری است تا بتوان از محله تهاجمی بروز سرطان دهانه رحم جلوگیری کرد.

وی بهترین زمان جهت انجام تست های پاپ اسمیر را از سن 21 سالگی توصیه کرد و گفت :از 21 سالگی تا 30 سالگی هر 3 سال یکبار و از 30 سالگی به بعد هر 3 تا 5 سال یکبار و همچنین از سن 65 تا 70 سالگی این تست الزامی است .

وی توصیه کرد : زنانی که داوطلب استفاده از این واکسن هستند می توانند با مراجعه به متخصصین زنان و زایمان و متخصصین اطفال در صورتی که در شرایط سالم قرار داشته باشند از این واکسن استفاده کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.56893s, 19q