صنعتي شدن نان در کشور معضل آلودگي شيميايي نان ها را کاهش نداده است

۱۳۸۷/۰۸/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13191
صنعتي شدن نان در کشور معضل آلودگي شيميايي نان ها را کاهش نداده است
دکتر علي کشاورز در حاشيه گشايش اين کنگره در گفت و گو با ايرنا به پخت نان به روش صنعتي اشاره کرد و افزود:روش طراحي سيستم نان هاي صنعتي در دنيا به گونه اي است که پخت نان کاملا از آتش جداست و هيچ گونه آلودگي از گازهاي سوختي وارد نان نمي شود.
وي اظهار داشت: اين در حالي است که در کشورما درپخت صنعتي نيز نان ها مستقيما از شعله آتش عبور مي کنند وبنابراين فرآيند صنعتي شدن نان در کشوراين مشکل را حل نکرده است.
کشاورزبا بيان اينکه فرآيند پخت صنعتي نان معضل شيميايي آن را کاهش نداده است گفت : اکنون براي انجام فرآيند تخميرنان ازدي اکسيد کلر که يک ماده شيميايي مضر است ،استفاده مي شود.
کشاورز افزود: بنابراين مواد شيميايي و تماس مستقيم با هيدروکربن هاي شعله آتش آلودگي شيميايي نان ها را افزايش مي دهد، در صورتي که ابتدا بايد پروسه تخمير درست انجام شده باشد و همچنين از تکنولوژي مدرن پخت در توليد نان هاي صنعتي استفاده شود و با طي اين مراحل است که پخت نان به روش صنعتي بسيار مطلوب است.
وي دراين گفت وگو به غذاهايي تحت عنوان "غذاهاي فراويژه" اشاره کرد و گفت : علم تغذيه وارد زمينه ويژهاي شده که در اين راستا براي افرادي که دچار عدم تحمل غذايي ،حساسيت غذايي و مشکلات گوارشي هستند از پروبيوتيک ها (دسته اي از ميکروب هاي مفيد) در مواد غذايي استفاده مي شود، به اين ترتيب مواد غذايي که در ساخت آنها از پروبيوتيک ها استفاده مي شود شرايط خاصي را براي افراد مبتلا به اختلالات ذکر شده فراهم مي کند به گونه اي که مي توانند مواد غذايي دلخواه خود را بدون ايجاد عارضه مصرف کنند.
اين استاد دانشگاه با تاکيد براينکه " امروزه با ايجاد تغييرات روي ژن ها کيفيت مواد غذايي را تغيير مي دهند " گفت :به عنوان مثال پروتيين مواد غذايي گياهي با تغييراتي که درآنها اعمال مي شود، خاصيت پروتيين هاي حيواني را پيدا مي کند وبا استفاده از اين روش مي توان ميزان توليد را در واحد سطحي که پاسخگوي جمعيت بسيار کلان و روز افزون جهان باشد، ايجاد کرد.
کشاورز با بيان اينکه هدف از برگزاري دهمين کنگره تغذيه ايران چاره انديشي در خصوص وضعيت تغذيه کشور است ، گفت: دو هزار مقاله به دبيرخانه کنگره ارسال شده که از اين تعداد 100مقاله بصورت سخنراني و حدود 600 مقاله به صورت پوستر پذيرفته شده است .
قرار است در حاشيه برگزاري اين کنگره کارگاههاي آموزشي در زمينه تغذيه در دوران بارداري و شيردهي ، تغذيه و رژيم درماني در بيماريهاي قلب و عروق برپا شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.11863s, 18q