کلداکس توهم زاست؟/تکذیبیه

۱۳۹۳/۰۹/۲۹ - ۱۵:۰۷ - کد خبر: 131916
کلداکس توهم زاست؟/تکذیبیه

سلامت نیوز: پزشک اورژانس یکی از بیمارستان های تهران، در یک خبرنامه ی داخلی پزشکی، هشدار داده شده است تا اطلاع ثانوی از تجویز داروی کلداکس خودداری شود.

به گزارش سلامت نیوز، ایسکانیوز نوشت: شنیده ها حاکی از آن است که در چند هفته ی اخیر کسانی که دارویی به نام "کلداکس" را استفاده کرده اند دچار عوارض متفاوت و بعضا خطرناکی شده اند. عوارضی از جمله کاهش هوشیاری، تهوع، دو بینی، توهم, تپش قلب و از دست دادن تعادل در بیماران مختلف مشاهده شده است.

این پزشک اورژانس، هشدار داده است تا اطلاع ثانوی از تجویز داروی کلداکس خودداری شود. این دارو که در شرکت های مختلف دارویی تولید می شود؛ ترکیبی از چند دارو است و برای سرماخوردگی به بیمار داده می شود. این دارو از ترکیب استامینوفن، پسودوافدرین، دیفن هیدرامین،کلرفنیرامین، دکسترومتورفان و فنیل افرین تشکیل شده است که به دلیل نا معلومی در این ترکیبات دوز یکی از داروها بیشتر از اندازه ی مجاز است و احتمالا به همین دلیل به نظر می رسد که دارو عوارض زیان باری داشته باشد.

این پزشک اورژانس همچنین اعلام کرد محصول تمام شرکت های داروسازی که کلداکس تهیه می کنند این مشکل را ندارد. اما بهتر است تا معلوم شدن نام کارخانه ی تولید کننده، برای درمان سرماخوردگی از دیگر داروها، مثل سرماخوردگی استفاده شود.

او همچنان با توجه به اینکه این دارو را در داروخانه ها بدون نسخه ی پزشک در اختیار بیماران قرار می دهند، خواستار اطلاع رسانی وسیع در این باره شد.

پس از انتشار این خبر شرکت داروسازی عبیدی با ارسال جوابیه ای خاستار درج آن در سلامت نیوز شد:

متن کامل این تکذیبیه در زیر می آید :

در اخبار منتشر شده 29 آذرماه، خبری راجع به برند یکی از محصولات این شرکت با نام اختصاصی " کلداکس" که بدون بررسی و تحقیق علمی و صرفاً بر اساس شنیده ها و گفته های یکی از خبرنگاران ایسکانیوز با عنوان " کلداکس توهم زاست" با کد خبر 131916 انتشار داده شده است که موضوع مبنا و مرجع علمی نداشته و قویاً تکذیب می شود، از آنجائیکه کلیه محصولات شرکت داروسازی دکتر عبیدی با قدمتی بیش از نیم قرن ، پس از بررسی های فراوان آزمایشگاه کنترل کیفی شرکت، که یکی از ده آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو می باشد تولید و به بازار عرضه می شود، انتشار اخبار بر اساس شنیده هایی فاقد منبع خبری موثق از رسالت حرفه ای آن خبرگزاری به دور است ، فلذا مقتضی است در اسرع وقت نسبت به حذف خبر مذکور اقدام گردد، شایان توجه است هماهنگی مصاحبه خبری با مدیریت این شرکت می تواند تا حدودی نسبت به رفع شبهات ایجاد شده مؤثر افتد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مدیریت ارتباطات و روابط عمومی شرکت دارو سازی دکتر عبیدی
از مدیریت ارتباطات و روابط عمومی شرکت دارو سازی دکتر عبیدی
در اخبار منتشر شده، خبری راجع به برند یکی از محصولات این شرکت با نام اختصاصی " کلداکس" که بدون بررسی و تحقیق علمی و صرفاً بر اساس شنیده ها و گفته های یکی از خبرنگاران خبرگزاری ایسکانیوز با عنوان " کلداکس توهم زا است؟" انتشار داده شده است که موضوع مبنا و مرجع علمی نداشته و قویاً تکذیب می شود. از آنجائیکه کلیه محصولات شرکت داروسازی دکتر عبیدی با قدمتی بیش از نیم قرن ، پس از بررسی های فراوان آزمایشگاه کنترل کیفی شرکت، که یکی از ده آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو می باشد تولید و به بازار عرضه می شود، انتشار اخبار بر اساس شنیده هایی فاقد منبع خبری موثق از رسالت حرفه ای آن خبرگزاری به دور است ، فلذا مقتضی است در اسرع وقت نسبت به حذف خبر مذکور اقدام گردد.
شایان ذکر است موضوع از طریق وکیل شرکت در مراجع قضایی در حال پیگری است.
محمد
به نام خدا
آن دکتر آن اورژانس آن بیمارستان تهران که آن خبرنامه داخلی را نقل قول کرده!!! مگر یک خبر علمی و پزشکی را می توان اینطور مطرح کرد؟ راستی آن دلیل نامعلوم و آن داروی بیش از حد دیگر چه صیغه ای است. من فکر می کنم " آن " کسی که این خبر را ساخته از فروش بالای این دارو بدلیل کیفیت و تاثیر آن ناخرسند است و یا می خواهد داروهای بیخودی مثل آدلت کلد و سوپراکلد سهم بیشتری در بازار داشته باشند. در هر حال به دوستان خوبم یادآوری می کنم که سرماخوردگی با استراحت خوب می شود و تا زمانی که مجبور نشدید از داروهای شیمیایی استفاده نکنید.
0.33821s, 21q