اعتياد در ايران رتبه چهارم بيماريها را به خود اختصاص داده است

۱۳۸۷/۰۸/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13192
 اعتياد در ايران رتبه چهارم بيماريها را به خود اختصاص داده است
دکتر حسن امامي رضوي گفت : اعتياد بعد از سوانح رانندگي، بيماري‌هاي قلبي و افسردگي، چهارمين بيماري در ايران است.
وي گفت : اختلالات مصرف مواد يک معضل عمومي سلامت در همه جوامع است و هزينه هاي زيادي را براي کشورها در بر دارد.
امامي رضوي توضيح داد : اعتياد علاوه بر انتشار بيماري‌هاي منتقله از راه خون، عوارض ديگري از جمله هزينه‌هاي اجتماعي، کاهش توانايي توليد در جامعه، کاهش درآمد خانواده‌ها، افزايش حوادث ترافيکي و افزايش فعاليت‌هاي خلاف قانون را به جوامع تحميل مي‌کند.
امامي رضوي دستاورد سه دهه مبارزه با اعتياد در ايران را شکل گيري نگاه علمي به اعتياد برشمرد و گفت : مبارزه با اعتياد مسووليت مشترک تمام بخش هاي جامعه است و اين ديدگاه در کل نظام منجر به اتخاذ و تدوين سياست هاي کلان براي تامين پاسخي هماهنگ به اعتياد در کشور شده است .
وي با اشاره به اينکه در راستاي تصويب چشم انداز 20 ساله ايران ، کاهش آسيب هاي ناشي از مصرف مواد مخدر مورد تاکيد قرار گرفته است گفت : وزارت بهداشت در طول سال هاي گذشته ،مداخلات پيشگيرانه ، درماني و کاهش آسيب را از جمله مداخلات اين وزارتخانه براي مقابله با بيماري اعتياد مورد توجه قرار داده است.
امامي رضوي افزود : در راستاي رويکرد هاي وزارت بهداشت ، کاهش آسيب اعتياد در بين معتادان تزريقي و خطرناک از طريق توزيع سرنگ و ساير وسايل پيشگيرانه براي جلوگيري از ابتلا به بيماري‌هاي منتقله از راه خون مانند ايدز و نيز بکارگيري درمان جايگزين براي اين افراد تا کنون تاثيرات مثبت خود را نشان داده است .
معاون سلامت وزارت بهداشت افزود: در طول 26 سال گذشته وزارت بهداشت با ادغام خدمات سلامت، تحقيقات و آموزش پزشکي در کنار هم راهبردهاي موثري را براي افزايش دسترسي به خدمات کاهش آسيب و دسترسي بيشتري معتادان به تسهيلات قانوني به کار گرفته است، مراکز درمان و کاهش آسيب دولتي و خصوصي داراي مجوز و اعتبار بخشي NGOها و نيز تدوين و ابلاغ آيين‌نامه مراکز درمان گذري اعتياد نتايج ثمربخشي داشته است.
معاون وزير بهداشت گفت:‌ توزيع سرنگ و سوزن رايگان بين معتادان ،افزايش دسترسي معتادان به خدمات کاهش آسيب هاي مصرف مواد، ايجاد بستر براي راه‌اندازي مراکز درمان و کاهش آسيب براي بخش خصوصي، گسترش فعاليت گروه‌هاي داوطلب نيازمنديابي از بين معتادان بهبود يافته يا در حال درمان ، کمک در پرداخت هزينه هاي درمان به معتاداني که توانايي پرداخت هزينه هاي درمان را ندارند از جمله برنامه‌هاي موفق وزارت بهداشت در کاهش آسيب معتادان است .
وي به برنامه ادغام خدمات اعتياد در نظام مراقبت هاي اوليه که هنوز در مرحله آزمايشي قرار دارد اشاره کرد و گفت : ادغام خدمات درمان و کاهش آسيب در سيستم مراقبت‌هاي اوليه بهداشتي و درماني کشور در سال‌هاي گذشته بستر مناسبي را براي گسترش اين خدمات بين معتادان و افراد در معرض آسيب فراهم کرده است.
امامي رضوي با بيان اينکه ما نيازمند ارتقاي کيفي خدمات کاهش آسيب در کشور هستيم، گفت : ارتقاي نظارت، پايش و ارزيابي برنامه‌هاي کاهش آسيب و اصلاح نقاط ضعف آن مي‌تواند برنامه کاهش آسيب ايران را به عنوان يک برنامه الگو در جهان معرفي کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16045s, 18q