زمان مناسب براي واکسيناسيون آنفلوآنزا قبل از شيوع ويروس است

۱۳۸۷/۰۸/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13197
 زمان مناسب براي واکسيناسيون آنفلوآنزا قبل از شيوع ويروس است
دکتر مسعود مرداني با اشاره به عوارض مختلف آنفلوآنزا در صورت بي توجهي به اين بيماري گفت: واکسيناسيون نقش مهمي در پيشگيري و کاهش آثار و عوارض اين بيماري دارد.
مرداني گفت: با تزريق واکسن، بايد فرصت ايجاد ايمني در بدن عليه اين بيماري بوجود آيد. بنابراين توصيه مي شود گروههاي در معرض خطر پس از مشورت با پزشک خود را در زمان مناسب واکسينه کنند.
وي در رابطه با گروههاي در معرض خطر با اشاره به توصيه سازمان بهداشت جهاني و دستورالعمل سال 2008، کودکان شش تا 18سال، افراد مسن و 50سال به بالا، مادران باردار، مبتلايان به بيماري هاي قلبي و ريوي، ديابت، نارسايي کليوي و ساير بيماريهاي مزمن را از جمله گروه هاي در معرض خطر برشمرد.
وي همچنين کودکان مبتلا به آسم، بيماران داراي نقص سيستم ايمني، کودکاني که طولاني مدت مجبورند آسپرين استفاده کنند، کودکاني که در مهدکودک و در تماس با ساير کودکان ‌هستند و کارکنان مراکز بهداشتي و درماني را به عنوان ديگر افراد در معرض خطر بر شمرد که واکسيناسيون آنان ضروري است.
وي بابيان اينکه در سال 2007 بيش از 500 ميليون دوز واکسن آنفلوآنزا در سراسر جهان استفاده شده گفت: از آنجايي که بيماري آنفلوآنزا ، بيماري ويروسي است، احتياجي به مصرف آنتي‌بيوتيک نداشته و کساني که اقدام به مصرف خودسرانه اين دارو مي‌کنند، دچار عوارض ثانويه اين دارو به شکل فرم‌هاي مقاوم ميکروبي مي‌شوند.
مرداني با تاکيد بر اينکه مبتلايان به آنفلوآنزا مي‌بايست، ‌تنها با توصيه پزشک نسبت به مصرف داروها اقدام کنند، خاطرنشان کرد: مبتلايان به آنفلوآنزا در موقع تب از مصرف آسپرين خودداري کنند زيرا ممکن است به عوارض جبران ناپذيري دچار شوند.
اين متخصص بيماري هاي عفوني با اشاره به توزيع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه هاي سراسر کشور گفت: نسل سوم واکسن انفلوآنزا از نوع "ساب يونيت" (Sub unit) است و از سال 1976يعني 32سال پيش مورد تاييد مراکز علمي جهان قرار گرفته است.
به گفته وي، اين نوع واکسن از پروتئين هاي سطحي ويروس که عامل اصلي ايجاد کننده ايمني عليه بيماري است تهيه شده و موجب ايمني قابل قبولي در افراد مي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.06793s, 18q