يک متخصص اورولوژي:

تغيير رژيم غذايي در توقف رشد سرطان پروستات موثر است

۱۳۸۷/۰۸/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13210
تغيير رژيم غذايي در توقف رشد سرطان پروستات موثر است
دکتر موسوي متخصص اورولوژي و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي لرستان در گفت وگو با ايسنا با اشاره به تحقيقات اخير در زمينه سرطان پروستات اظهار کرد: اجراي رژيم 10 روزه حاوي ميوه و سبزيجات و پرهيز از مصرف گوشت در ميان مبتلايان به سرطان پروستات باعث توقف 10 روزه اين سرطان شد.

وي در ادامه با اشاره به اين مطلب که پراکندگي سرطان پروستات از لحاظ جغرافيايي متفاوت است، گفت: ميزان شيوع سرطان پروستات در آسيا به خصوص چين بسيار کم و در غرب به خصوص آمريکا شايع‌تر است.

دکتر موسوي در ادامه افزود: مهمترين علت اختلاف شيوع تفاوت در ميزان مصرف چربي است؛ به طوري که در کشورهاي غربي، چربي 35 تا30 درصد رژيم غذايي را تشکيل مي‌دهد؛ در حالي که اين رقم در کشورهاي آسيايي، 25 تا20 درصد است و همچنين مصرف سبزيجات در شرقي‌ها بيشتر از غربي‌ها است.

اين متخصص اورولوژي با اشاره به اين مطلب که تغذيه در ايجاد و کنترل سرطان‌ها نقش مهمي دارد، گفت: نقش تغذيه در سه سرطان روده، پستان و پروستات ثابت شده و تحقيقات زيادي در مورد نقش تغذيه در سرطان‌هاي ديگر مورد بررسي است.

وي در ادامه در توضيح مواد غذايي مفيد در پيشگيري و کنترل سرطان پروستات گفت: استفاده از سبزيجات بخصوص سبزيجات قرمز رنگ بين 5 تا 9 وعده در روز، مصرف آب انار در طول روز، مصرف 5 بار در هفته از گروه کلم و مصرف 5 استکان چاي سبز مي تواند در مهار يا پيشگيري از سرطان پروستات موثر باشد.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي لرستان بر مصرف گوجه فرنگي حداقل 2 بار در هفته تاکيد کرد و گفت: مصرف سس گوجه فرنگي بهتر از گوجه است به دليل اين که سبزيجات و گوجه فرنگي تأثيرشان بعد از تفت بيشتر مي‌شود.

دکتر موسوي در ادامه با توصيه به پرهيز از مصرف چربي و گوشت قرمز گفت: اين مواد از لحاظ بيولوژيکي تأثيرات مهمي بر بدن مي گذارند که مي‌تواند باعث ايجاد پروستات شود. بنابراين بهتر است افراد از گوشت ماهي به خصوص ماهي آب‌هاي سرد استفاده کنند.

وي در ادامه با اشاره به نقش موثر ويتامين E در پيشگيري ازسرطان پروستات گفت: توصيه مي‌شود به جاي قرص‌هاي اين ويتامين، از ويتامين E به صورت طبيعي مصرف شود.

اين متخصص اورولوژي در پايان انجام ورزش‌هاي منظم را گام مهمي در مهار و کنترل سرطان دانست و گفت: داشتن وزن مناسب، اندازه دور کمر کمتر از 102 سانت و نيز انجام حداقل 3 بار ورزش به مدت 40 تا 30 دقيقه در هفته توصيه مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17509s, 18q