وزير بهداشت :

پنج بيماري عفوني در ايران هنوز ريشه کن نشده است

۱۳۸۷/۰۸/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13212
پنج بيماري عفوني در ايران هنوز ريشه کن نشده است
دکتر کامران باقري لنکراني در مراسم افتتاحيه کنگره بيماري هاي گرمسيري فراموش شده (NTDs) افزوود : سياه زخم ، تب مالت ، فاسيوليازيس ، ليشمانيوز ( سالک ازنوع جلدي) و وبا پنج بيماري عفوني دنيا محسوب مي شوند در ايران نيز وجود دارند.
باقري لنکراني به عنوان نمونه به مالاريا در کشور اشاره کرد و گفت:‌ در زمان حاضر مالاريا در سه استان سيستان و بلوچستان ،‌جنوب کرمان و بخش شرقي هرمزگان هنوز وجو دارد و البته 65 درصد از بيماران مبتلا به اين بيماري در سيستان و بلوچستان هستند.
وي گفت:‌ اين بيماري در سال 75، 94 نفر به ازاي هر 100 هزار نفر جمعيت را مبتلا کرده بود ه در سال 86 اين ميزان به 23 نفر در هر 100 هزار نفر جمعيت رسيد .
وي گفت:‌ تب مالت نيز در سال 84 ، 39 نفر در هر 100 هزار نفر جمعيت را در کشور مبتلا کرد که در سال 86 اين رقم به 30 نفر رسيد .
باقري لنکراني همچنين به برخي بيماري ها ي عفوني گرمسيري که در کشور ريشه کن يا حذف شده اند نيز اشاره کرد و گفت:‌ در زمان حاضر بيماري پيوک ، تراخم ، جذام و بي لارزيوس از جمله بيماري هايي محسوب مي شوند که در کشور ريشه کن شده اند .
لنکراني همچنين در بخش ديگري از سخنانش به فعاليت 18 هزار خانه بهداشت ، 30 هزار بهورز و پنج هزار مرکز بهداشتي درماني در کشور اشاره کرد و از موارد ياد شده تحت عنوان ظرفيت هاي بالقوه نام برد .
وزير بهداشت درمان و آموزش پزشکي ، اظهار داشت :‌ ‌اين ظرفيت هاي بالقوه، حتي برخي از کشور ها خوابش را هم نمي توانند ببينند .
لنکراني تاکيد کرد :‌با يک نگاه کارشناسي مي توان در مورد بيماري هاي گرمسيري کارهاي مهمي را انجام داد که بخش مهمي از اين پيشرفت ها ناشي از ارتقا سطح بهداشتي و سطح زندگي مردم است .
وي گفت:‌ در اين راستا نبايد نگاه علاج جويانه را نيز فراموش کرد و اين نگاه به جامع نگري در مشکلات درماني و بومي کشور در زمينه سلامت نياز دارد .
کنگره دو روزه بيماري هاي عفوني فراموش شده ( NTDs) با حضور وزير بهداشت و جمعي از مسوولان و پزشکان متخصص از جمله پزشکان بيماري هاي عفوني در امروزتالار امام بيمارستان امام خميني( ره) گشايش يافت و تا فردا ادامه دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.84783s, 18q