هر سال حدود 200 مورد ابتلا به سياه زخم در کشور گزارش مي شود

۱۳۸۷/۰۸/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13214
 هر سال حدود 200 مورد ابتلا به سياه زخم در کشور گزارش مي شود
دکتر بيژن صدري زاده در حاشيه برگزاري بيماري هاي گرمسيري فراموش شده در گفت و گو با ايرنا افزود: طي پنج سال گذشته بين 250 تا 116 مورد ابتلا به سياه زخم در کشور گزارش شده است.
صدري زاده گفت: ‌سياه زخم از بيماري هاي عفوني محسوب مي شود که به عنوان يک مشکل بهداشتي در کشور به شمار آمده و هنوز ريشه کن و حذف نشده است.
وي با اشاره به تب مالت به عنوان يکي ديگر از بيماري هاي فراموش شده عفوني که در ايران هنوز هم وجود دارد، گفت:‌ طي پنج سال گذشته هر سال بين 18 هزار تا 24 هزار نفر به اين بيماري مبتلا شده اند.
به گفته وي ، تب مالت در کشور بومي به شمار مي آيد و ممکن است براساس تماس انسان با دام و يا مصرف لبنيات آلوده از جمله شير آلوده و پنير تازه که از شير آلوده تهيه شده، بروز کند.
وي گفت: ميکروب تب مالت بيش از دو ماه در پنير نمي ماند و به همين علت پنير کهنه آلودگي به اين ميکروب را ندارد.
وي همچنين به بيماري وبا به عنوان ديگر بيماري عفوني در کشور اشاره کرد و گفت: ‌اين بيماري تقريبا هر پنج سال يک بار به اپيدمي بزرگ تبديل مي شود.
صدري زاده گفت: امسال 204 مورد از اين بيماري در کشور گزارش شده در حالي که وبا در سال 84 ، تعداد موارد ابتلاي آن به يک هزار و 133 مورد در کشور مي رسيد.
مشاور وزير بهداشت در امور بهداشتي و بين الملل به بيماري فاسيوليازيس و سالک جلدي در کشور به عنوان ديگر بيماري هاي عفوني در ايران اشاره کرد و گفت: طي پنج سال گذشته براي بيماري فاسيوليازيس هر سال بين 122تا 259 مورد ابتلا و براي بيماري سالک جلدي (ليشمانيوز) در سال 86 ، 24 هزار و 200 مورد ابتلا گزارش شده است .
به گفته اين مقام مسوول در وزارت بهداشت، بيماري پيوک ريال جذام و تراخم از جمله بيماري هايي محسوب مي شوند که در کشور ريشه کن شده اند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.92786s, 18q