دستگيره در و دستگاه کنترل از راه دور تلويزيون مرکز تجمع ميکروب هاست

۱۳۸۷/۰۸/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13222
 دستگيره در و دستگاه کنترل از راه دور تلويزيون مرکز تجمع ميکروب هاست
به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، دانشمندان "دانشگاه ويرجينيا"، در يک مطالعه سطوح اجسام در خانه هايي را که فرد مبتلا به سرماخوردگي در آنها وجود داشت آزمايش کردند و نتايج تحقيق خود را روز سه شنبه در يک "کنفرانس بزرگ ملي در زمينه بيماري هاي عفوني" ارائه دادند.
دکتر "بيرگيت وينتر" متخصص گوش، حلق و بيني که به انجام اين مطالعه کمک کرده است گفت: مشخص نيست تماس با سطوح ميکروبي و سخن گفتن و دست دادن با يک بيمار مبتلا سرماخوردگي تا چه ابتلا افراد به اين بيماري نقش دارد.
در اين مطالعه 30 فرد بزرگسال که به علايم اوليه سرماخوردگي مبتلا بودند مورد مطالعه قرار گرفتند.
نتيجه آزمايش هاي انجام شده بر روي اين افراد نشان داد که 16 نفر به "رينوويروس" آلوده شده اند. رينوويروس ها عامل بروز نيمي از تمام سرماخوردگي ها هستند.
از اين افراد خواسته شد 10 مکان را در خانه خود که در 18 ساعت گذشته با آنها تماس داشته اند مشخص کنند. محققان براي يافتن رينوويروس ها از آزمايش هاي دي.ان.آ استفاده کردند.
محققان متوجه شدند قسمت هايي از خانه مثل دستگيره در اتاقها و يخچال که بيشتر در تماس با دست است، در 40 درصد موارد آلوده به ميکروب سرماخوردگي است.
نتايج بدست آمده نشان داد نمکدان و فلفل دان، دستگيره در اتاق ها، دستگيره در يخچال، کليدهاي برق، دستگاه هاي کنترل از راه دور تلويزيون، شير آب دستشويي ، گوشي تلفن و دستگيره در ماشين ظرف شويي از جمله وسايل آلوده به ميکروب ها هستند.
سپس محققان اين سطوح را عمدا به مخاط افراد شرکت کننده در اين مطالعه آلوده کردند و مورد آزمايش قرار دادند تا ببينند که آيا هنگام روشن کردن چراغ ها، پاسخ دادن به تلفن و يا انجام ساير کارهاي روزمره، رينوويروس ها به انگشتان دست مي چسبد يا خير.
در اين مطالعه ديده شد نوک انگشت نيمي از افراد شرکت کننده در اين مطالعه 48 ساعت پس از انجام آزمايش ، به اين ويروس آلوده شده است.
پزشکان همواره توصيه مي کنند براي جلوگيري از گسترش ميکروب ها مرتب دست هاي خود را بشوييد.
همچنين پوشيدن ماسک و استفاده از مواد ضد عفوني کننده دست نيز مي تواند به جلوگيري از انتشار ميکروب ها کمک کن
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.74484s, 18q