سويا خطر بيماري‌هاي قلبي را كاهش مي‌دهد

۱۳۸۷/۰۸/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13225
سويا خطر بيماري‌هاي قلبي را كاهش مي‌دهد
به گزارش سلامت نیوز، در بيش از 40 نوع تحقيق مختلف ثابت شده است كه سويا باعث بهبود پروستات مي‌شود، زيرا حاوي مقادير زيادي ايزوفلاوون است. پروتئين سويا از ترشح آنزيم‌هايي كه باعث تحريك رشد نابهنجار سلول‌هاي تشكيل دهنده پروستات مي‌شوند، جلوگيري مي‌كند.

مطالعات آماري نشان مي‌دهد كه مصرف سويا در خانم‌هاي يائسه از بروز پوكي استخوان در آن‌ها جلوگيري مي‌كند. مردان نيز از فوايد سويا در اين زمينه بي بهره نيستند، زيرا مصرف آن استخوان‌ها را محكم كرده و كمبود مواد معدني را جبران مي‌كند، همچنين باعث كاهش بيماري آرتروز مي‌شود.

سويا همچنين نقش مهمي‌ در حفظ سلامت دستگاه گوارش بازي مي‌كند. تحقيق و بررسي در مورد افرادي كه از سرطان روده جان سالم به در برده‌اند حاكي از آن است كه مصرف سويا باعث كاهش تكثير سلول‌هاي سرطاني در روده مي‌شود.

سويا در حفظ سلامت قلب، استخوان‌ها، غده پروستات و سيستم ايمني بدن نقش مهمي‌ را ايفا مي‌كند.

سويا حاوي يك نوع زداينده قوي، به نام ساپونين است. ساپونين‌ها به كلسترول‌هاي دروني امحا و احشا چسبيده و از جذب آن‌ها در بدن جلوگيري مي‌كنند، علاوه بر اين ساپونين‌ها با از بين بردن ميكروب‌هاي مضر سلامت بدن را تثبيت مي‌كند.

خون افرادي كه از بيماري قند رنج مي‌برند، داراي مقادير زيادي گلوكز است و سلول‌هاي بدنشان از تشخيص انسولين عاجز است. انسولين نام هورموني در بدن است كه ميزان جذب گلوكز را تنظيم مي‌كند و باعث كاهش قند خون مي‌شود. افراد ديابتي كه در رژيم روزانه خود از سويا استفاده مي‌كنند ميزان گلوكز خونشان به طرز شگفت‌انگيزي كاهش مي‌يابد.

از آنجا كه بيماري ديابت نهايتا منجر به بروز امراض كليوي مي‌شود پس مي‌توان گفت كه سويا به طور غير مستقيم در پيشگيري و درمان بيماري‌هاي كليوي نيز اثرات مفيدي دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.31168s, 18q