«متفورمین» برای بیماران کلیوی ‌بی‌خطر است

۱۳۹۳/۱۰/۰۳ - ۱۵:۳۸ - کد خبر: 132290

سلامت نیوز: پزشکان در یک بررسی جدید دریافتند داروی دیابت نوع دو موسوم به «متفورمین» برای بیماران کلیوی نیز قابل استفاده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،‌ اگرچه تاکنون متفورمین برای مبتلایان به بیماری‌های کلیوی تجویز نمی‌شده اما نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد که مصرف این دارو برای این بیماران نسبت به آنچه در گذشته تصور می‌شد ایمن‌تر است.

داروی متفورمین مدت دو دهه در آمریکا برای کمک به کاهش قندخون در مبتلایان به دیابت نوع دو تجویز شده است. در حالی که سازمان غذا و داروی آمریکا هشدار داده افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی نباید از این دارو مصرف کنند به این خاطر که احتمال ابتلا به اسیدوز لاکتیک را افزایش می‌دهد اما گروهی از پزشکان معتقدند که مصرف این دارو در موارد خفیف یا متوسط بیماری کلیه بلامانع است. اسیدوز لاکتیک زمانی اتفاق می‌افتد که اسید لاکتیک پس از کاهش سطح اکسیژن در بدن در جریان خون افزایش می‌یابد.

دکتر «سیلویو اینزوچی» از دانشگاه ییل و محقق ارشد این مطالعه گفت: در بررسی انجام شده روی مبتلایان به انواع خفیف و متوسط بیماری‌های کلیوی که از داروی متفورمین مصرف کرده بودند، مشاهده کردیم این بیماران بیش از افراد دیگر در صورت مصرف این دارو در معرض ابتلا به اسیدوز لاکتیک نیستند.

به گزارش هلث دی نیوز، به گفته اینزوچی این دارو می‌تواند با اطمینان برای بیماران کلیوی تجویز شود چرا که روی عملکرد کلیه تاثیر نمی‌گذارد و کارکرد آن را مختل نمی‌سازد. این پزشکان تاکید دارند که به دلیل مزایای متفورمین سازمان غذا و داروی آمریکا باید دستورالعمل خود را در این زمینه تغییر دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.66319s, 18q