رييس كميته محيط زيست شوراي شهر:

كاشت درخت در ازاي قطع آن به طنز و شوخي مي ماند

۱۳۹۳/۱۰/۰۳ - ۱۶:۱۸ - کد خبر: 132312

سلامت نیوز: متاسفانه در طول اين مدت، كاري صورت نگرفته و بسياري از اين زمين ها، با درختان بالاي ٢٠ سال آنها صاحب پيدا كرده اند، افرادي به هر شكل و ترتيب، به صورت وكالت از افراد خارج از كشور، يا به راه هاي گوناگون متوسل مي شوند و آرايي را از محاكم قضايي يا نهادهاي اداري مي گيرند تا اين درختان ها را قطع كنند. آنها دنبال صدور پروانه هستند و موجب قطع درختان اين زمين ها مي شوند.

محمد حقاني، رييس كميته محيط زيست و خدمات شهري شوراي شهر تهران درباره قطع درختان در خيابان شهيد تسليمي تهران به روزنامه اعتماد مي گويد اين زمين بيش از ربع قرن پيش به دليل متروكه بودن، توسط شهرداري درختكاري شده و الان مشخص نيست با چه ساز و كار قانوني درختان اين زمين را قطع كرده اند.

در ادامه، اين گفت وگوي كوتاه را مي خوانيد:

اخيرا شاهد قطع درخت زمين هاي يك بوستان محلي در خيابان شهيد تسليمي بوديم. به نظر مي رسد در سال هاي اخير، روند قطع درختان در پارك هاي منطقه يي شديدتر شده، اصلاچرا اين پارك ها به وجود آمد؟
از اواخر سال ١٣٦٧ كه دوران تحول مديريت در شهرداري تهران پيش آمد، تعداد زيادي زمين در سطح شهر، در لابه لاي كوچه ها و محلات شناسايي شد كه رها شده و بلاصاحب بود و اكثرا پاتوق افراد معتاد، ريختن زباله و نخاله هاي ساختماني و تجمع حيوانات شهري شده بود و بهداشت عمومي محل و منطقه را به مخاطره مي انداخت. طبق قانون شهرداري، شهرداري ها موظفند دور اين زمين هاي رها شده ديوار كشي كنند تا امنيت نسبي براي محل و به خصوص حفاظت از محيط زيست به وجود بيايد. شهرداري در سال ٦٨ به بعد، اقدام به تميزكاري، تسطيح، جمع آوري زباله ها و نخاله ها از اين زمين ها كرد و به جاي ديواركشي، اين زمين ها را به بازي كودكان، زمين ورزش يا مانند آن اختصاص داد و بسياري از اين زمين ها را نيز با كاشت درخت، بهينه سازي كرد و قرار بود اينها در طول سال هاي اخير، تغيير كاربري پيدا كنند و به فضاهاي عمومي و سبز، اختصاص پيدا كنند. متاسفانه در طول اين مدت، كاري صورت نگرفته و بسياري از اين زمين ها، با درختان بالاي ٢٠ سال آنها صاحب پيدا كرده اند، افرادي به هر شكل و ترتيب، به صورت وكالت از افراد خارج از كشور، يا به راه هاي گوناگون متوسل مي شوند و آرايي را از محاكم قضايي يا نهادهاي اداري مي گيرند تا اين درختان ها را قطع كنند. آنها دنبال صدور پروانه هستند و موجب قطع درختان اين زمين ها مي شوند.

اقدام شما براي جلوگيري از اين قتل عام فضاي سبز شهري چيست؟
سفارش مان به شهردار تهران اين است كه اين زمين ها را كه داراي درختان بالاي ٢٠ سال است در اختيار بگيرد و براي استفاده عموم مردم قرار دهد. جالب اينجاست برخي از اين زمين ها كه به تازگي درختانش تخريب مي شود، تاسيسات پاركي هم دارند.

اشكال كار در شهرداري است كه پروانه مي دهد يا در نيت مالكاني كه پس از سال ها مي خواهند در زمين خود خانه بسازند؟
درست است شهرداري براي اينها، پروانه صادر مي كند ولي متاسفانه مشاور طرح تفصيلي شهر تهران اين زمين ها را پهنه سبز نديده و ابزاري براي تخريب و انهدام و قطع اين درختان فراهم كرده. مشكل از مشاوران طرح تفصيلي است كه دقت نكرده اند.

زمين مورد بحث ما در خيابان شهيد تسليمي هم جزو اين زمين هاست؟
اين زمين حدود ٧٠٠ متر است و بيش از ٣٠ اصله درخت با قدمت بيش از ٢٥ سال داشته. زمان صدور پروانه، شهرداري منطقه هم هيچ احساس مسووليت در قبال اين درختان نكرده و پروانه را صادر كرده است، ما انتظار داشتيم اين زمين و موارد مشابه را شهرداري تملك يا با زمين ديگري تهاتر كند، اين كار را انجام نداده و اين درختان را در معرض نابودي قرار داده است.

چاره كار چيست تا قبل از اينكه كار از كار بگذرد، اقدام شود؟
بايد عزم مديريتي و اراده محكم در مجموعه شهرداري تهران وجود داشته باشد و نشان دهد به محيط زيست و درختان علاقه مند است. شخصا در نامه يي از شهردار تهران خواهش كرده بودم به مالكان اين زمين ها معوض بدهيد و آنها را دراختيار بگيريد. البته كوتاهي از مشاوران طرح تفصيلي است كه پهنه اين موارد را غيرعمومي مي بينند.

قانون درباره ساخت و ساز در زميني كه در آن درخت سبز است، چه حكمي مي دهد؟
به هر حال وقتي پروانه صادر مي شود بر اساس ضوابط و قوانين، براي درختاني كه در مسير عمليات است، تعيين تكليف شود. براي تعيين تكليف درختان بايد از طريق كميسيون مربوطه اجازه گرفته شود. درباره اين زمين داريم مساله را پيگيري مي كنيم ببينيم كميسيون مربوطه راي داده يا شهرداري بدون گرفتن راي كميسيون اين كار را كرده. متاسفانه مي بينيم در بسياري موارد به عنوان جابه جايي درختان اين اراضي، درختان را مي خشكانند. اين جابه جايي اشجار كه به مالك زمين تكليف مي شود، بيشتر يك طنز و شوخي است، چون در اثر آن درخت خشكيده مي شود. در ثاني مي گويند، برابر
آيين نامه اجرايي، دو برابر تعداد درختان موجود در اين زمين ها بايد جاي ديگري درختكاري شود كه اين كار هم انجام نمي شود.

چه زمين هايي با چه وسعتي شامل اين قانون مي شوند؟
براي اينكه زميني باغ شمرده شود، مساحت ملك، بايد بيش از ٥٠٠ متر باشد. زمين هاي زير ٥٠٠ متر مربع حتي اگر مشجر هم باشند باغ محسوب نمي شوند. زمين هاي بالاتر از ٥٠٠ متر جزو باغات محسوب مي شوند و در برخي از اين اراضي بالاي ٥٠٠ متر مي بينيم مشاور، كاربري اين فضاها را به فضاي سبز اعلام كرده، ولي در اراضي زير ٥٠٠ متر مشجر، كاربري فضاي سبز اعلام نمي شود كه جاي تاسف دارد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.62053s, 19q