احساس خستگي و تغيير وزن دائم را جدي بگيريد

۱۳۸۷/۰۸/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13245
 احساس خستگي و تغيير وزن دائم را جدي بگيريد
دکتر حسين اسدبيگي در گفت و گو با ايرنا افزود: افکار عود کننده درباره خودکشي، کم خوابي يا پرخوابي، بي قراري و احساس گناه شديد از ديگر علائم اصلي ابتلاي فرد به بيماري افسردگي است.
وي اظهار داشت: اين علائم معمولا براي فرد ايجاد رنج و عذاب کرده و کارکردهاي اجتماعي، فردي و خانوادگي وي را مختل مي کند.
وي گفت: افسردگي يکي از اختلال هاي خلقي يا عاطفي است که عللي همچون عدم اعتماد به نفس، ارث، استرس هاي زندگي و عقده هاي دوران کودکي در ابتلا به آن موثر هستند.
اين روانشناس با اشاره به راه هاي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري افزود: پيشگيري از ابتلا به بيماري افسردگي در صورتي که احتمال زمينه ارثي مطرح باشد، بيشتر از طريق دارو درماني و پيگيري آثار دارو درماني بوسيله روانپزشک موثر است.
اسدبيگي اظهار داشت: با اين وجود در نظر گرفتن جنبه هاي مثبت زندگي، لذت بردن از طبيعت، ورزش کردن، تحت نظر مشاور و روان درمانگر بودن، داشتن خانواده محکم و قوي از نظر عاطفي در پيشگيري از ابتلا به اين بيماري نقش موثري دارند.
وي، به راه هاي درمان بيماري افسردگي در فرد اشاره کرد و گفت: درمان بيماري افسردگي از دو طريق درمان دارويي و غير دارويي امکان پذير است.
وي افزود: در درمان دارويي، مهم ترين داروهاي تجويزي شامل سه حلقه اي ها، داروهاي مهارکننده جذب مجدد "سروتونين" و بازدارنده هاي "منوآمين اکسيداز" مي باشد.
اين روانشناس يادآور شد: از آنجا که احتمال عود بيماري با عدم قطع به موقع مصرف دارو توسط خود بيمار افزايش مي يابد، دارو و مدت زمان مصرف آن بايد توسط روانپزشک معالج بيمار تجويز شده و بيمار نبايد حتي در صورت احساس بهبودي اقدام به قطع دارو کند.
وي، راه هاي غيردارويي را نيز در درمان بيماري افسردگي موثر دانست و گفت: شناخت درماني از طريق دادن شناخت براي جايگزين کردن تفکر درست به جاي تفکر نادرست در قالب برگزاري جلسه هاي متعدد، رفتار درماني شناختي و روانکاوي مهم ترين راه هاي درمان غيردارويي افسردگي است.
اسد بيگي افزود: دارو درماني و درمان غيردارويي به تنهايي تاثيرگذار نبوده و بر اين اساس بايد ابتدا از طريق تجويز دارو فرد را آماده روان درماني کرده و سپس درمان غيردارويي را آغاز کرد.
وي خاطر نشان کرد: آن دسته از مبتلايان که نشانه هايي از خودکشي يا ديگرکشي دارند بايد قبل از هر اقدامي در بيمارستان روانپزشکي بستري شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.39833s, 18q