مرحله نخست طرح پزشك خانواده در168شهر كشور اجرا مي‌شود

۱۳۸۷/۰۸/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13247
مرحله نخست طرح پزشك خانواده در168شهر كشور اجرا مي‌شود
دكتر داوود مقيمي در گفت وگو با ایسنا، از جمله الزامات اجراي برنامه پزشك خانواده را تعهد دولت و همكاري سازمان‌هاي بيمه گر عنوان كرد و گفت: در اين صورت طرح در مرحله نخست براي شهرهايي با جمعيت 20 تا 50 هزار نفر و در مرحله دوم براي شهرهايي با جمعيت 50 تا يك ‌صد هزار نفر اجرا مي‌شود.

مدير گروه تخصصي خدمات سطح يك وزارت بهداشت، افزود: بر اساس آخرين آمار سرشماري نفوس و مسكن، 168 شهر با جمعيتي بين 20 تا 50 هزار نفر در كشور وجود دارد كه در مجموع پنج ميليون و 124 هزار نفر را شامل مي‌شود كه اجراي اين برنامه براي اين جمعيت با سرانه 11 هزار تومان براي تامين نيروي انساني تيم پزشك خانواده به غير از هزينه دارو، آزمايشگاه و راديولوژي به اعتباري بالغ بر 56 ميليارد و 364 ميليون تومان نياز است.

دكتر مقيمي، الزامات اجرايي برنامه پزشك خانواده را فراتر از تامين منابع مالي برشمرد و افزود: همكاري سازمان‌هاي بيمه‌گر نيز ضروري است.

وي، با بيان اين كه در برنامه پزشك خانواده در شهرها سرانه مشخصي به پزشك خانواده براي دو هزار و 500 نفر جمعيت تحت پوشش اختصاص مي‌يابد، گفت: در اين برنامه پرداختي‌ها در جهت تامين سلامت جمعيت تحت پوشش خواهد بود و نه ويزيت با هدف درمان.

مدير گروه تخصصي خدمات سطح يك وزارت بهداشت، با اين پيش بيني كه در اجراي اين برنامه با استقبال پزشكان عمومي (خانواده) روبه رو خواهيم شد، افزود: بدين ترتيب پزشكان عمومي صاحب درآمدي متناسب مي‌شوند و درعين حال با برخورداري از برنامه بازآموزي امكان ارتقاي شغلي آنان نيز فراهم مي شود.

دكتر مقيمي با اعتقاد به اين كه با اجراي برنامه پزشك خانواده درآمد پزشكان متخصص هم كاهشي نمي‌يابد، گفت: در برنامه پزشك خانواده تيم سلامتي متشكل از پزشك، پرستار، ماما، كاردان وكارشناس تغذيه و روانشناس حضور دارند كه خدمات سطح نخست را به ازاي سرانه 11 هزار تومان به جمعيت دو هزار و 500 نفري ارايه مي‌كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.75097s, 18q