همکاري دندانپزشکان با لابراتورهاي غيرمجاز سلامت مردم را تهديد مي کند

۱۳۸۷/۰۸/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13252
 همکاري دندانپزشکان با لابراتورهاي غيرمجاز سلامت مردم را تهديد مي کند
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومي جامعه دندانسازان ايران ، " حسين چاقري " رييس هيات مديره اين جامعه به مناسبت برپايي هفدهمين کنگره علمي سالانه پروتز دندان
(8 تا 10 آبانماه ) افزود : اکنون بيماريهاي واگيردار و سريع الانتقال از مراکز دندانپزشکي به دندانسازي هاي غيرمجاز و لابراتوارهاي فاقد مجوز که نظارت و کنترلي بر عملکرد آنها صورت نمي گيرد منتقل مي شود.
وي ادامه داد : با وجود مکاتبات متعدد با مسوولان وزارت بهداشت متاسفانه پس از گذشت چند سال کماکان شاهد فعايت غير مجاز افراد و لابراتوارهاي غيرقانوني در سطح کشور هستيم.
چاقري با ابراز تاسف از اينکه مراکز دندانپزشکي و دندانپزشکان کشور همچنان با لابراتوارهاي غيرمجاز همکاري مي کنند ، تصريح کرد : با توجه به سطح پايين کيفيت خدمات اين گونه لابراتوارها که سبب ارزان شدن بهاي پروتزهاي ساخته شده توسط آنها مي شود ، اکثر مراکز دندانپزشکي خلاف مقررات و اصول بهداشتي همچنان با اين مراکز همکاري مي کنند.
وي ادامه داد : اين در حالي است که برابر ماده 10 قانون مقررات پزشکي و دارويي مصوب 1334 تاسيس هرگونه لابراتوار پروتز دندان نيازمند دريافت مجوز از وزارت بهداشت است.
رييس هيات مديره جامعه دندانسازان ايران اظهار داشت : همکاري تعداد بسياري از دندانپزشکان بدون رعايت قوانين و مقررات با لابراتوارهاي غيرمجاز فاقد پروانه تاسيس علاوه بر هدف قرار دادن سلامت جامعه ، آشکارا حقوق قانوني لابراتوارهاي پروتز دندان را تضييع مي کند.
چاقري ، اقدامات انجام شده توسط دانشگاههاي علوم پزشکي در زمينه لابراتوارهاي غير مجاز را اقدامي انفعالي دانست که در مقابل هزينه هاي انجام شده نه تنها نتايج مثبت و موثري به همراه نداشته بلکه روح قانون گريزي را در افراد متخلف تقويت و بالعکس لابراتوارهاي مجاز را با انبوهي از مشکلات مواجه کرده است.
وي ياد‌آور شد: جامعه دندانسازان ايران از وزارت بهداشت تقاضا دارد ، ممنوعيت همکاري دندانپزشکان با لابراتوارهاي فاقد مجوز را به طور جدي و موثر اجرا کرده و در صورت رعايت نکردن اين موضوع از سوي لابراتوارها و دندانپزشکان برابر قانون با آنان برخورد شود.
به گفته چاقري ، در هفدهمين کنکره علمي سالانه پروتز دندان جديدترين دستاوردهاي ساخت پروتز دندان ، مواد و تجهيزات به صورت دوره هاي بازآموزي ، سخنراني در کنار مسائل مربوط به لابراتوارهاي غير مجاز مطرح مي شود.
هفدهمين کنگره علمي سالانه پروتز دندان به همراه نمايشگاه مواد و تجهيزات لابراتواري از سوي جامعه دندانسازان ايران هشتم تا دهم آبانماه امسال در مجموعه فرهنگي ورزشي تلاش (سالن وزارت کار ) برگزار مي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14729s, 18q