ورزش مانع پيشرفت آلزايمر مي شود

۱۳۹۳/۱۰/۰۶ - ۱۱:۱۸ - کد خبر: 132564

سلامت نیوز: ورزش، راهي براي پيشگيري از بروز بيماري آلزايمر و بيماري اختلال حافظه است. اما آيا مي دانستيد که حتي پس از بروز اختلال حافظه، ورزش مي تواند موثر باشد؟

به گزارش روزنامه خراسان به نقل از سايت «نيوزويک»، راه هاي متعددي براي کنترل پيشرفت آلزايمر وجود دارد از جمله مصرف دارو و تغييرات محيطي، آموزش به خانواده ها و... اما آنچه اخيراً بر آن تأکيد شده، ورزش است.
ورزش خطر بروز افسردگي را در بيماران مبتلا به آلزايمرکاهش مي دهد:

تقريباً ۵ تا ۲۳ درصد افرادي که دچار آلزايمر مي شوند تا حدي به افسردگي مبتلا مي شوند. افسردگي مي تواند اختلال حافظه را افزايش دهد و بر کيفيت زندگي فرد تأثير شديدي بگذارد. ورزش و فعاليت هاي جسمي آندروفين آزاد مي کند که باعث بهبود خلق و خوي فرد مي شود.

کاهش بي قراري

ورزش مي تواند برخي از عوارض مرتبط با آلزايمر را کاهش دهد. ورزش به اندازه کافي مي تواند فعاليت جسمي کافي ايجاد کند به گونه اي که فرد پس از انجام فعاليت هاي فيزيکي، به استراحت و آرامش نياز پيدا مي کند.


حفظ عملکرد فيزيکي، قدرت و توانايي روزانه

کاهش توانايي بدن براي حفظ تعادل و قدرت يکي از علايم بيماري آلزايمر است. با پيشرفت اين بيماري، توانايي راه رفتن و انجام دادن کارهاي روزمره از جمله لباس پوشيدن و آماده شدن براي کار کاهش پيدا مي کند. ورزش و فعاليت هاي ديگر که نياز به حرکت دارد، مي تواند به حفظ تعادل و بهبود عملکرد فرد کمک کند.

عملکرد قلبي را حفظ مي کند و بهبود مي دهد

در بيماري آلزايمر، عملکرد ضعيف قلبي عروقي با افت عملکرد حافظه ارتباط دارد. حفظ سلامت قلب از بروز بيماري ها جلوگيري مي کند.

بهبود عادت خواب

ورزش نکردن مي تواند مانع از خواب خوب شود، به خصوص براي افرادي که به طور مرتب طي روز مي خوابند و در شب بي قرار و بي خواب مي شوند. فعاليت فيزيکي مي تواند به حفظ چرخه خواب و بيداري کمک کند.

بهبود عملکرد ذهني و شناختي

نتايج بررسي ها نشان مي دهد ورزش به ويژه ورزش با وزنه باعث بهبود عملکرد ذهني، هوشياري، حافظه و... مي شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.88551s, 19q