تنبيه معلم و جراحت شاگرد، اين بار در فرديس تهران

زنجيره تنبيه بدني و خشونت در آموزش و پرورش ادامه دارد

۱۳۹۳/۱۰/۰۶ - ۱۲:۲۳ - کد خبر: 132578
زنجيره تنبيه بدني و خشونت در آموزش و پرورش ادامه دارد

سلامت نیوز:گويي «درگيري فيزيكي» ميان معلمان و دانش آموزان بخشي از فرآيند آموزشي در مدارس ايران شده است. هنوز تلخي خبر مرگ معلم بروجردي در كام ها مانده و اندوه كبودي هاي دست دانش آموزان گناوه يي و بوشهري و اروميه يي يادها را مي آزارد كه اين بار تنبيه بدني شديد دانش آموزي ١٢ ساله در تهران، برگ افسوس ديگري بر كتاب «درگيري فيزيكي در مدارس ايران» افزوده است.


به گزارش سلامت نیوز،روزنامه اعتماد در ادامه نوشت: نيما، دانش آموز پايه ششم ابتدايي يكي از مدارس شهرستان فرديس تهران است كه ١١ روز پيش، بر اثر تنبيه بدني شديد معلم خود راهي بيمارستان شده و جسم نحيفش را به تيغ جراحان سپرده است.
پدر اين دانش آموز در شرح حادثه به خبرگزاري ايرنا گفته است: «روز حادثه، فرزندم پشت نيمكتش نشسته بود كه پس از صدا كردن يكي از همكلاسي هايش در كلاس درس، با واكنش خشن معلمش مواجه شد به نحوي كه او با دست ضربه يي به پشت سر پسرم زد كه باعث شد فرزندم از ناحيه صورت به شدت با لبه نيمكت برخورد كند و از ناحيه بيني دچار شكستگي شود».
وقتي پدر اين كودك ادامه سخنش را پي مي گيرد آن روي سكه عادي بودن تنبيه بدني دانش آموزان در نگاه معلم و مدير اين مدرسه رخ مي نمايد. به گفته پدر نيما، معلم وقتي با صحنه دلخراش كبودي و درد دانش آموز خود روبه رو مي شود از او مي خواهد كه علت كبودي صورت خود را برخورد با ديوار اعلام كند. اما درخواست مدير مدرسه عجيب تر از آني است كه در ذهن بگنجد. او از معلم مي خواهد كه با پودر سفيد كننده، تلاش كند تا كبودي صورت دانش آموز را از بين ببرد و اين حادثه را عادي تر از آني جلوه دهد كه نيازي به پاسخگويي داشته باشد. اين در حالي است كه شدت ضربه وارده اين دانش آموز را روانه بيمارستان كرده است. به گفته پزشك معالج اين دانش آموز ١٢ ساله، شدت تنبيه بدني اين دانش آموز به حدي است كه نياز است تا عمل جراحي ديگري در سن ١٦سالگي روي بيني او انجام شود. اظهارات پدر اين دانش آموز نشان مي دهد كه مسوولان اين مدرسه از اقدام خود دفاع مي كنند.

پدر اين دانش آموز مدعي است كه مدير مدرسه با آگاهي از طرح شكايت در كلانتري محل از سوي او، تهديد كرده است كه در صورت پيگيري شكايت، فرزندش را به مدرسه راه نمي دهد. او مي گويد معلم فرزندش كه سن كمي دارد، «مرتب دانش آموزان را با شيلنگي كه در كمد كلاسش دارد، تنبيه مي كند. » پدر اين كودك ١٢ ساله از مسوولان خواسته است تا به اين حادثه رسيدگي كنند. اين حادثه بار ديگر واكنش مسوولان را به دنبال داشته است. فرشته فهيده، مدير آموزش و پرورش ناحيه دو كرج در واكنش به اين حادثه از احضار معلم و مدير اين مدرسه خبر داده و گفته است: نيروهاي حراست اداره آموزش و پروش ناحيه دو كرج به بيمارستان محل عمل جراحي اين دانش آموز اعزام شده اند تا بررسي هاي لازم در مورد اين حادثه انجام شود.
انعكاس گسترده اخبار درگيري فيزيكي ميان دانش آموزان و معلمان در مدارس ايران از يك ماه پيش آغاز شده است. در اوايل آذرماه سال جاري در حادثه يي مرگبار، دانش آموز ١٥ ساله بروجردي در درگيري بر سر نمره، معلم خود را با ضربه مهلك چاقو راهي بيمارستان كرد كه اين معلم به دليل شدت جراحت وارده در بيمارستان جان خود را از دست داد. تنها چند روز از اين حادثه دردناك مي گذشت كه اخبار تنبيه شديد دانش آموز بوشهري و بعد از آن دانش آموز ١٥ ساله گناوه يي روي خروجي رسانه ها قرار گرفت كه بستري شدن آنها در بيمارستان خبر از شدت تنبيه بدني انجام شده روي آنها مي داد. اواخر آذرماه امسال نيز يكي از معلمان مدرسه يي در پاكدشت ورامين چهار دانش آموز تبعه افغان را مجبور كرده بود به دليل انجام ندادن تكاليف شان، دستان خود را در كاسه توالت فرو كنند. هرچند اين خبر پس از چند روز از سوي غلامعلي خاني، رئيس اداره آموزش و پرورش اين شهرستان تكذيب شد اما بستري شدن دانش آموزي ديگر در سنندج به دليل ضرب و شتم شديد از سوي معلم ورزش بار ديگر وجود تشنج در مدارس ايران را تاييد كرد.
اخباري كه هرچند واكنش مسوولان را به دنبال داشته است اما به نظر مي رسد ريشه يابي اين حوادث بيش از هر چيز ديگري در اولويت قرار داشته باشد. پيش از اين، قاسم جعفري، سخنگوي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با اشاره به ممنوع بودن هر نوع تنبيه بدني در مدارس ايران، جلوگيري از بروز ناهنجاري هايي از اين دست در مدارس ايران را از وظايف مجلس و دولت دانسته و گفته بود: بايد به طور حتم برخوردهاي قاطع منطقي و قانوني با متخلفان صورت بگيرد. همچنين بايد نگاه جرم شناسانه به اين موضوع داشته باشيم و بتوانيم با ريشه يابي و علت يابي موضوع از بروز دوباره چنين موضوعاتي جلوگيري كنيم.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.22764s, 18q