معاون وزارت بهداشت:

راه اندازي پالايشگاه پلاسما امسال عملي مي شود

۱۳۸۷/۰۸/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13267
راه اندازي پالايشگاه پلاسما امسال عملي مي شود
دکتر رسول ديناروند ‌روز شنبه در حاشيه برگزاري کارگاه "رويه توليد مطلوب در مراکز جمع آوري خون و پلاسما" در جمع خبرنگاران افزود:‌ وزارت بهداشت از طريق شرکت پژوهش و پالايش خون در حال پيگيري اين موضوع بوده و در زمان حاضر نيز قراردادهاي آن با يک شرکت مهندسي آلماني نهايي شده است.
ديناروند با بيان اينکه عملي شدن راه اندازي اين پالايشگاه در دو فاز صورت مي گيرد ، اظهار داشت : در فاز اول که يک و نيم سال طول مي کشد قرار است آلبومين توليد شود.
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت با اشاره به لزوم سرمايه گذاري زياد در بخش فراورده هاي پلاسما ، اضافه کرد :‌ اين امر از جمله موارد اولويت دار وزارت بهداشت محسوب مي شود .
معاون غذا وداروي وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي گفت:‌ براي اين موضوع به يک هزار ميليارد ريال سرمايه گذاري نيازاست .
وي گفت:‌بخشي از بودجه هاي وارداتي صرف فراوردهايي مي شود که در پالايش خون توليد نمي شود که اگر پالايشگاه خون راه اندازي شود بخش عمده اي از اين ميزان واردات را مي توانيم صرفه جويي کنيم .
وي اضافه کرد :‌ در زمان حاضر دو مرکز دولتي و خصوصي، ارسال پلاسما براي تبديل به فرآورده به خارج ازکشور را بر عهده دارند .
وي همچنين گفت: طي سه سال گذشته با توجه به کمبود جهاني فرآورده هاي پلاسمايي توانسته ايم پلاسماي خون را به پالايشگاه هاي معتبر اروپايي فرستاده و از آنجا فراورده هاي حاصل پلاسماي کشور را وارد کنيم .
وي گفت:‌براي اينکه پلاسماي يک کشور به مراکز معتبر وارد شود ، بايد شرايط خاصي را کشور ياد شده، داشته باشد که خوشبختانه جمهوري اسلامي ايران شرايط لازم را براي فرستادن پلاسما به اين مراکزدارد .
ديناروند گفت:‌ به همين علت است که سازمان جهاني بهداشت نيز قرار است جمهوري اسلامي ايران را به عنوان يک کشور مدرن در جهان سوم براي ساير کشور ها در خصوص داشتن شرايط ارسال پلاسما به مراکز معتبر معرفي کند.
اين مقام مسوول در وزارت بهداشت اظهارد اشت : وزارت بهداشت ، ‌از سه سال پيش، از هر گونه سرمايه گذاري در خصوص توليد فرآورده از پلاسما حمايت مي کند که در زمان حاضر نيز چند طرح ( پروژه) در اين راستا تعريف شده است .
*** وضعيت دارويي امسال بهتر از سال قبل است
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي گفت:‌ وضعيت دارويي امسال کشور نسبت به سال 86 بهتر است.
وي در ادامه گفت:‌اين امر نشان دهنده اين مطلب است که شرکت هاي ما خود را با فشارهاي بين المللي تطبيق داده اند .
وي در خصوص کمبود مقطعي داروها با توجه به تحريم کشور گفت:‌ ما کمبود مقطعي دارو را
چه قبل از تحريم و چه بعد از تحريم داشته ايم.
ديناروند با بيان اينکه کمبود دارويي در تمام دنيا اتفاق مي افتد که يک شرکت توليدي نتواند بنا به دلايلي توليد دارويي خود را انجام دهد که کشور ما نيز اين اتفاق مي افتد و هر از چند گاهي يک فراورده دچار کمبود مي شود .
وي تاکيد کرد :‌مهم اين است که درزمان کمبود بتوان از فراورده جايگزين استفاده کرد و بنابراين مشکلي بيماران را تهديد نمي کند زيرا ما امکان جايگزيني را داريم .
وي در ادامه گفت:‌خوشبختانه در سال هاي اخير بخش زيادي از کمبودهاي مقطعي امکان جايگزيني را داشته است .
ديناروند در خصوص بيماران هموفيلي نيز گفت: در حد بودجه و اعتبار تدارک لازم براي تهيه داروهاي اين بيماران را انجام داده ايم اما متاسفانه نياز به فاکتور هاي خوني و فراورده هاي پلاسمايي اي خوني براي اين بيماران بيشتر از حد تقاضا است .
وي در ادامه گفت:‌اما هزينه تامين اين داروها با دولت است واعتبار آنها درسال جاري برابر با درخواست افزايش نيافته ‌ است واين داروها بسيار گرانقيمت نيزهستند .
وي گفت:‌در زمان حاضر سخت گيري هايي براي عرضه داروهاي بيماران هموفيلي وجود دارد و بيماران براي تحويل دارو به زحمت افتاده و مراحلي را مجبورند طي کنند اما فرآورده، موجود است و جاي نگراني نيست.
وي افزود:‌گاهي براي برخي بيماران به علت مشکلي از جمله جراحي به اين فراورده ها بيشتر نياز وجود دارد زيرا بيماران هموفيلي معادل مصرف چند بيمار ، نيازبه فرآورده هاي خوني دارند و در اين راستا ممکن است دچار مشکل شوند.
ديناروند گفت :‌ به صورت عادي فرآروده هاي خوني بيماران هموفيلي وجود دارد و ما نيز برنامه ريزي تامين اين فراروده ها را نه تنها تا پايان سال بلکه تا نيمه نخست سال آينده انجام داده ايم .
*** دولت 50 درصد اعتبار يارانه دارويي براي بيماران خاص را افزايش داده است
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت با اشاره به افزايش 50 درصدي اعتبار يارانه دارويي براي بيماران خاص توسط دولت در هفته گذشته ، گفت: اين افزايش اعتبار ، بخش زيادي از کسري بودجه وزارت بهداشت را در زمينه دارو تامين مي کند .
ديناروند ، براي سال آينده اظهار اميدواري کرد که با توجه به بودجه امسال ، پيش بيني هاي لازم براي سال بعد در زمينه اين داروها صورت گيرد.
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت همچنين اظهارداشت :‌ وزارت بهداشت ، از يارانه سال 87 ، 500 ميليارد ريال را هنوز مصرف نکرده است.
*** شماره تلفن 09646 اطلاع رساني در زمينه دارو را برعهده دارد
وي با بيان اينکه اطلاع رساني دارو با شماره 09646 انجام مي شود گفت:‌ اين شماره تلفن به صورت شبانه روزي اطلاعات مربوط به دارو را به هموطنان مي دهد اين در حالي است که شماره تلفن قبلي ، به صورت شبانه روزي فعاليت نمي کرد .
ديناروند گفت: براي ‌ مرکز اطلاع رساني دارو ممکن است در آينده کارکردهاي بيشتري را نيز تعريف کرده تا خدمات بيشتري به هموطنان بدهند.
وي همچنين اظهارداشت:‌قرار نيست براي هر موضوعي در رابطه با دارو ، شماره تلفن هاي متعدد پاسخگو باشند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.13497s, 18q