کاهش 10 درصدی آبیاری زمین های کشاورزی با فاضلاب

۱۳۹۳/۱۰/۰۷ - ۱۷:۰۲ - کد خبر: 132756

سلامت نیوز: اصولاً سلامت توليد کشاورزي بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشور است که در اين حوزه قطعاً نظارت عاليه برعهده اين وزارتخانه است.

به گزارش سلامت نیوز، رضا دکتر عزتيان، رييس اداره بهداشت حرفه اي و مشاغل خاص و مسئول بهداشت محصولات کشاورزي وزارت بهداشت در برنامه شبكه راديويي سلامت با بيان اين مطلب گفت: اداره نظارت بر مواد غذايي و آشاميدني و آرايشي و بهداشتي از مجموعه سازمان غذا و دارو نه در طي سالهاي اخير بلکه اصولاً در دهه هاي اخير همواره اين آزمايشات را به مناسبت هاي مختلف براي تعيين باقيمانده سموم و آفت کش ها بر روي محصولات کشاورزي انجام مي داد و به ويژه با توجه به اين که اين محصولات همه ساله به خارج از کشور صادر مي شود خصوصاً به کشورهايي که از نظر استانداردهاي بهداشتي بسيار بالا هستند و اجازه ورود هر نوع محصول کشاورزي را نمي دهند.
عزتيان در ادامه افزود: بنابراين انجام اين نظارت عاليه نکته جديدي نيست. البته نکته اي که در سالهاي گذشته هموراه مورد پيگيري و سوال و پرسش بوده است بر چگونگي هماهنگي بين دو بخش جهاد کشاورزي و وزارت بهداشت به عنوان سازمان هاي توليدکننده محصولات کشاورزي و همچنين محصولات سلامتي جامعه بوده است.
وي ادامه داد: به قطع در مجموعه وزارت بهداشت و البته سازمان غذا و دارو اين هماهنگي بطورکامل وجود دارد و هر نوع پروتکلي که از طرف سازمان غذا و دارو به عنوان متولي سلامت مواد غذايي به بخش ما ارسال شود ما قطعاً تابع خواهيم بود. اينکه وظايف دقيق سازمان غذا و دارو چه مي باشد و چه برنامه هايي در دست اقدام دارد بهتر است با خود سازمان غذا و دارو تماس بگيريد.
رييس اداره بهداشت حرفه اي و مشاغل خاص و مسئول بهداشت محصولات کشاورزي وزارت بهداشت در ادامه بيان كرد: اعمال نظارت بويژه بر سلامت محصولات کشاورزي بواسطه اينکه بخشهاي متعددي در اين موضوع درگير هستند از سازمان هاي ديگر، در توليد محصول تا سازمان هاي تائيد کننده سلامتي و يا حتي بخش هاي بالاتر شامل واردات و صادرات، اين يک فعاليت برون بخشي مي باشد. ما به عنوان مثال در سطح عرضه مي توانيم بر عرضه محصولات کشاورزي نظارت داشته باشيم. با پيش بيني هايي که قانون در خصوص کد دار بودن آنها يا در خصوص بسته بندي هاي آن داشته است. اما فعاليت ديگر ما اطلاع رساني مي باشد.
وي افزود: بخش ديگر شامل آموزش کشاورزان مي باشد. همه اينها حلقه هاي مرتبط يکديگرند. ما در حوزه معاونت بهداشتي داراي کميته هاي بهداشتي کشاورزي در سطوح ملي، استاني و شهري هستيم که فعاليت هاي مربوط به اطلاع رساني، آموزش کشاورزان بويژه و همچنين ايجاد بستر همکاري هاي برون بخشي را برعهده دارد و همانطور که در بالاترين سطح يعني مرکز که نمايندگان سازمان هاي ذيربط در اين کميته حضور دارند در سطح استان ها و شهرستان ها هم نمايندگان مربوطه حضور دارند و هماهنگي هاي لازم را در فعاليت هاي مربوط به خودمان در قالب اين کميته ها تامين و پيگيري مي کنيم.
عزتيان در ادامه تصريح كرد: اصولاً هر ماده آلاينده اي امکان اينکه توسط گياه جذب شود وجود ندارد. معدود گياهاني وجود دارند که آن هم معدود آلاينده هايي را مي توانند در خودشان جذب کنند. پس صرف اين موضوع که فاضلاب پاي درخت يا گياه رفت و بلافاصله آلودگي به گياه منتقل خواهد شد همچين حالتي وجود ندارد. اما در طي سالهاي گذشته سطحي از زمينهاي کشاورزي که با فاضلاب آبياري مي شوند هميشه رو به کاهش بوده است. طبق آخرين آمارها اين سطح در 5 سال گذشته به 10 درصد کاهش پيدا کرده است. پس شرايط همواره رو به بهبود است. به ويژه با آموزش هايي که ارائه مي شود سطح آگاهي هم توليدکننده و هم مصرف کننده بالا رفته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.33001s, 19q