پزشکیان:

طرح تحول سلامت از چارچوب قانونی خارج شده است

۱۳۹۳/۱۰/۰۸ - ۱۰:۲۵ - کد خبر: 132796
طرح تحول سلامت از چارچوب قانونی خارج شده است

سلامت نیوز: وزیر اسبق بهداشت درباره اجرای طرح تحول سلامت در کشور گفت: این طرح از چارچوب قانونی خارج شده است.

مسعود پزشکیان در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه طرح تحول سلامت، طرح تحول نیست، بلکه هزینه‌زا است و سیستم را با مشکل مواجه خواهد کرد، افزود: اولویت این طرح درمان و رسیدگی به شهرهای بزرگ شده است و در شهرهای کوچک اجرای مناسبی نداشته است.

وی تصریح کرد: بودجه این طرح بیشتر در بیمارستان‌های بزرگ که مشکلات کوچک داشته‌اند؛ هزینه شده، در صورتی که قرار بود این پول‌ها در بیمارستان‌های کوچک مناطق محروم که مشکلات بزرگی دارند، هزینه شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد:‌ روستاها و شهرهای کوچک با مشکلات زیادی مواجه هستند، اجرای طرح تحول سلامت قرار بود این مشکلات را کم کند اما متاسفانه تغییری در روند کاهش این مشکلات در آن مناطق مشاهده نمی‌کنیم.

پزشکیان با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت بیشتر به درمان توجه دارد تا پیشگیری، گفت: کسی که باید جلوی انحراف این طرح از قانون و بروز این مشکلات را بگیرد، وزیر بهداشت و در مجموع وزارت بهداشت است.

وزیر بهداشت در دولت اصلاحات افزود: در قانون و سیاست‌های کلی؛ پیشگیری اولویت بر درمان دارد، مناطق محروم بر مناطق برخوردار اولویت دارد، حتی یک درصد ارزش افزوده و ده درصد وجوه حاصل از اجرای قانون هدفمندی به مناطق محروم تعلق دارد، اما این پول جای دیگری هزینه می‌شود.

وی درباره گزارش وزارت بهداشت از روند اجرای طرح تحول سلامت به نمایندگان مجلس گفت: قرار براین بود که این گزارش‌ها ارائه شود تا مشکلات مشخص شود.

وی خاطرنشان کرد: ما بارها درباره انحراف اجرای طرح از قانون با وزیر و معاونینش صحبت کردیم، اگر این انحراف ادامه پیدا کند، باید فکر دیگری کنیم.

به گفته وی آنچه از دست نمایندگان بر می‌آید؛ این است که به عنوان ناظران اجرای قانون و طراحان قانون از انحراف آن جلوگیری کنند، وقتی کسی از قانون انحراف دارد یا باید مسیر را اصلاح کند یا اگر اصلاح نکرد، باید پاسخگو باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
شعار مناطق محروم
استاد محترم برای مناطق محروم حضور صرف فیزیکی ما جراحان سهمیه خانمها کافی است!!!!!اگر در شهرهای بزرگ مشکل وجود دارد فقط نبودن تعدادکافی متخصص است که بدلایل صنفی به این مسئله نمیپردازند.منظور شما از پرداختن به مناطق محروم چیست؟آیا ساختن بیمارستانهای بزرگ وخرید تجهیزات آنچنانی است که مسلما ره به ترکستان است و نوع دیگری از اتلاف بیت المال خواهد بود.مشکل مناطق محروم مشکل پزشکی نیست برادر! مشکل اشتغال وکسب درآمدحلال وزندگی سالم است که با حل این مشکل بیماریها کم خواهند شد.روستایی وشهرستانی وقتی زندگی آبرومندانه داشته باشد محل زندگیش را ترک نمیکند وبرای اقدامات تخصصی وفوق تخصصی راه ریلی الکترونیکی امن وپاک میخواهد که به مرکز استان نه برای مهاجرت بلکه برای اخذ بهترین خدمات پزشکی مراجعه کند واین جزو حقوقش است. درواقع پیشگیری از این طرق امکانپذیر خواهد شد.بیائیم جلوی مرگ ومیر ومعلولیت ناشی از تصادفات رانندگی را بگیریم وبودجه را صرف سالم سازی محیط زیست وجلوگیری از آلودگی هوا نموده وپیشگیری وبهداشت را مدنظر قرارداده وطبقه غنی پزشک را غنی تر نکنیم چرا که سهم ما پزشکان با اقدامات درمانی در سلامتی مردم به 10 درصد هم نمیرسد.......
4.61618s, 19q