مصرف استامينوفن خطر بروز علائم آسم را تشديد مي‌كند

۱۳۸۷/۰۸/۱۲ - ۱۲:۳۲ - کد خبر: 13283
مصرف استامينوفن خطر بروز علائم آسم را تشديد مي‌كند
دکتر ميترا ذولفقاري در گفت‌وگو با ایسنا با بيان اين مطلب افزود: آخرين تحقيقات صورت گرفته حاکي از آن است که مصرف استامينوفن در سال اول تولد با احتمال بروز علائم آسم در کودکان شش تا هفت ساله همراه است.

وي گفت: طبق اين تحقيق که توسط انجمن آسم و آلرژي (ISAAC) صورت گرفت، مشخص شد که ارتباط معني داري بين استفاده از استامينوفن و بروز واکنش‌هاي آلرژي و اگزما در سنين خردسالي وجود دارد.

دکتر ذوالفقاري تصريح کرد: بر اساس همين تحقيق مصرف استامينوفن در سنين بالاي 40 سال نيز خطر بروز علائم آسم را افزايش مي دهد.

وي خاطرنشان کرد: مصرف بي رويه و درازمدت استامينوفن موجب اختلال در عملکرد کليه‌ها و همچنين از کار افتادگي کليه مي شود که بر اساس آمار جهاني از 28 به 55 درصد افزايش يافته است.

دکتر ذوالفقاري با اعلام اينکه مصرف داروهايي همچون استامينوفن نبايد به صورت خود تجويزي باشد افزود: متأسفانه مصرف خودسرانه دارو به خصوص استامينوفن بدون مشورت با پزشک به صورت يک فرهنگ درآمده است که اين امر موجبات بروز چنين واکنش‌هاي آلرژيک را فراهم مي‌كند.

وي در پايان يادآور شد: اميدواريم با اطلاع رساني صحيح در زمينه نحوه مصرف داروها و عدم مصرف خودسرانه شاهد پيشگيري و کاهش علائم آسم باشيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20214s, 19q