سومين محموله پلاسما براي تهيه دارو به کشور آلمان ارسال شد

۱۳۸۷/۰۸/۱۲ - ۱۲:۳۳ - کد خبر: 13284
 سومين محموله پلاسما براي تهيه دارو به کشور آلمان ارسال شد
دکتر جهانبخش حاصلي در گفت و گو با ايرنا افزود: اين محموله که حاوي شش هزار ليتر پلاسماي اهدايي هموطنان نوعدوست است از نظر سلامت و کيفيت ضمن تاييديه هاي مراکز داخلي داراي تاييديه "انيستيتو پل ارليش"(مهم ترين انيستيتوي استاندارد اتحاديه اروپا) است.
وي اظهار داشت: از پلاسماهاي ارسالي پس از پالايش و فرآوري، داروهاي مورد نياز بيماران خاص همچون فاکتورهاي انعقادي، "ايمنوگلبولين" و "آلبومين" توليد شده و پس از ورود به کشور تحت ضوابط مربوطه در دسترس بيماران نيازمند قرار مي گيرد.
وي افزود: نياز کشور به پلاسما براي تهيه اين داروها سالانه حداقل 700 هزار ليتر است و در سطح جهان سالانه بيش از 20 ميليون ليتر پلاسما جمع آوري مي شود.
مديرعامل مرکز جمع آوري پلاسما در تهران گفت: براي خريد داروهاي مشتق از پلاسما سالانه ده ها ميليون دلار ارز از کشور خارج مي شود.
حاصلي تصريح کرد: با توجه به اينکه جمع آوري پلاسما در کشور 35 درصد صرفه جويي ارزي را به همراه دارد، ارسال اين محموله سبب حداقل 500 هزار يورو صرفه جويي ارزي براي کشور مي شود.
وي افزود: از آنجا که راه اندازي پالايشگاه پلاسما در کشور زماني مقرون به صرفه است که حداقل 250 هزار ليتر پلاسما در سال جمع آوري شود، اين مهم در برنامه هاي آينده اين مرکز پيش بيني شده است.
وي خاطر نشان کرد: اين مرکز وابسته به تامين اجتماعي و تحت ليسانس شرکت "بيوتست" آلمان با مجوز وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکي با هدف تهيه داروهاي مشتق از پلاسما، فعاليت خود را از اواسط سال 85 در تهران آغاز کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.73692s, 19q